Palírenská sezona je v plném proudu a pálenice v Olomouckém kraji se teď nezastaví, pálenka se stáčí i o víkendech. (Ilustrační snímek)

Palírenská sezona je v plném proudu a pálenice v Olomouckém kraji se teď nezastaví, pálenka se stáčí i o víkendech. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Dodáte kvas a za dvě hodiny odcházíte s vlastní třešňovicí. Palírny jedou naplno

  • 0
Palírenská sezona je v plném proudu a pálenice v Olomouckém kraji se teď nezastaví, pálenka se stáčí i o víkendech. Radost jim dělá i počasí, ve vedrech ovoce rychle kvasí. Na vlastní pálenku tak lidé dlouho čekat nemusí, mohou ji mít za pár hodin.

Doslova za pár hodin mohou mít vlastní pálenku lidé, kteří dovezou ovocný kvas do některé z pálenic v kraji. Ačkoliv tam nyní mají napilno a ke kotlům se někde chodí i o víkendu, aby se stíhalo, na svůj mok nebudete dlouho čekat. V současnosti se pálí hlavně z třešní, tradiční sezona švestek teprve přijde.

"Pálíme i o víkendu, v sobotu dopoledne. Objednávky stále přijímáme, stejně jako rezervace. Lidé u nás na pálenku rozhodně dlouho nečekají," uvádí Pavel Hnilica z Pěstitelské pálenice ve Velkém Týnci.

"Momentálně je sezona v plném proudu. V teplotách, jaké nyní panují, ovoce rychle kvasí."

Plné ruce práce teď mají i v dolnolibinské pálenici manželů Stloukalových. Pokud se vám nechce ztrácet čas hlídáním kvasu, v pálenici to udělají za vás.

"Lidem můžeme hlídat jejich kvas a v okamžiku, kdy je připravený, jim zavoláme, že se bude pálit. Samozřejmě ale můžou přivézt již hotový kvas a druhý den si odvezou pálenku. Možné je i celý zhruba dvouhodinový proces pálení u nás pozorovat. Lidé to dělají, protože je to zajímá. A také pálenku mají dřív," přiblížila Eva Stloukalová.

Nejvíc se nyní pálí z třešní, meruněk i loňských jablek

Momentálně do pálenic lidé přivážejí kvasy z raného ovoce – především třešní, ve Velkém Týnci už se setkali i s letošními meruňkami. V Dolní Libině naopak přijímají hlavně kvasy z loňských jablek a s třešněmi teprve začínají. Nejrušnější období a tradiční sezona švestek pálenice v kraji teprve čeká.

"Je to těžké odhadnout, každý rok se to mění. Letos za sebou máme chladné, mokré jaro a pak rychlý nástup veder. Ovoce se urodí možná méně, ale zase bude mít více cukru, což je příznivé pro výrobu alkoholu," nastínila Stloukalová.

Na rozdíl od některých dalších krajů zdejší ovocnáři neočekávají nízkou úrodu švestek, takže i na podzim bude v pálenicích rušno.

"Oproti letním měsícům bývá na podzim rozhodně rušněji. I my teď pálíme třešně, ale ty jsou dost pracné na sbírání," vysvětluje Petr Markovský z palírny v Hraběšicích na Šumpersku.

Právě klasická slivovice patří u zákazníků k nejoblíbenějším. Následuje ji jablkovice. V pálenicích se setkávají i s tím, že si lidé přejí pálenku z některých odrůd jablek "říznout" ovocem, s kterým se chuťově doplňují. Častý je třeba mix jablek se švestkami.

Naopak jen výjimečně se pálí z rybízu a malin, které se zde příliš nepěstují. "Raritou je pak pálení z moštu, což v okolí dělávali sudetští Němci. S tím už se však člověk setká velmi zřídka," dodává Stloukalová.

A kolik za litr pálenky lidé zaplatí? Cena se odvíjí podle druhu alkoholu. Ve velkotýnecké pálenici vyjde litr padesátiprocentního alkoholu na 125 korun. V Hranicích se cena určuje i podle množství. "Čím více si toho zákazník nechá vypálit, tím méně zaplatí. Zhruba však stojí litr padesátiprocentní pálenky 130 korun," uvedl Martin Jurčák z pálenice U Lucifera v Hranicích.