Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Památkáři jsou proti stavbě Šantovka Tower, Olomouci podle nich ublíží

  • 2
Plánovaná třetí olomoucká výšková budova Šantovka Tower stále budí negativní emoce a nesouhlas. Nyní proti její stavbě vystoupil Národní památkový ústav. Společnost, která ji chce stavět, následně označila stanovisko památkářů za podjaté, neobjektivní a neodborné.

První stupeň úřednické mašinerie, která ve výsledku rozhodne, zda plány na stavbu třetího olomouckého věžáku získají stavební povolení, je již v pohybu. A Národní památkový ústav tady sedmdesát pět metrů vysoké budově Šantovka Tower řekl jasné ne.

"Plán výstavby výškového bytového objektu Šantovka Tower je v příkrém rozporu se zájmy státní památkové péče," konstatuje na webových stránkách olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu jeho ředitel František Chupík.

Památkáři to zde pak dokládají výčtem dokumentů vztahujících se k olomoucké městské památkové rezervaci, proti nimž podle něj plány na Šantovka Tower jdou.

"Navržená novostavba výškového objektu zásadně a nevratně poškodí historické jádro Olomouce a svou výškou zcela mění jeho panorama," uvádí dále Chupík.

K plánům na stavbu mrakodrapu se nyní vyjádří radnice

Ve třináctistránkovém dokumentu, který jeho úřad již předal olomouckému magistrátu, upozorňuje také na fakt, že případným povolením stavby Šantovka Tower by se i Česká republika jako celek mohla dostat do rozporu s mezinárodně uznávanými dokumenty o památkové péči.

Šantovka Tower

Díky své plánované výšce 75 metrů by Šantovka Tower v Olomouci předčila dvě již stojící novodobé výškové budovy. Její stavba o 22 patrech, ve kterých má být zhruba osm desítek bytů, má podle předběžných plánů stát 400 milionů korun. Začít má již příští rok, dokončená má být v roce 2015.

Svůj postoj nyní k Šantovka Tower řekne oddělení památkové péče místní radnice. Právě jeho zaměstnanci nyní mají stanovisko památkářů na stole. A to v rámci správního řízení.

"Je to povinnost daná zákonem, kdy si oddělení památkové péče magistrátu musí vyžádat stanovisko Národního památkového ústavu jako nezbytného podkladu ke svému rozhodnutí," vysvětlila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Právě toto správní řízení je předstupněm pro zahájení takzvaného územního řízení a pokud by v něm Šantovka Tower získala všechna potřebná razítka, postoupila by do dalšího kola. V něm by už šlo přímo o zisk stavebního povolení.

Investor: Stanovisko památkářů je podjaté a neodborné

Tato hra o třech úrovních je tak teprve na začátku. Odhadnout, jak nakonec dopadne, je nyní nemožné. Svoji roli zde však hlas památkového ústavu mít bude.

"Jeho stanovisko slouží jako podklad k rozhodování oddělení památkové péče ve správním řízení. Toto rozhodnutí se pak následně zase stane podkladem pro rozhodnutí stavebního úřadu v územním řízení," doplňuje Štědrá.

Plány na stavbu Šantovka Tower od začátku provázejí emoce a protesty.

Společnost SMC Development, která chce vedle své právě budované Galerie Šantovka třetí olomoucký věžák do roku 2015 vztyčit, odmítla přípravu stavby komentovat. Mluvčí Šantovky Juraj Aláč odkázal na své vyjádření pro ČTK. V něm investor Šantovky označuje stanovisko památkářů za podjaté.

"Proti stavbě Šantovka Tower se ústav postavil daleko dříve, než měl v rukou jakoukoli dokumentaci. Někteří jeho zaměstnanci ji veřejně i anonymně napadají v různých formátech internetových diskusí a s transparenty proti stavbě se ukazují na veřejných akcích," uvedl Aláč. Zpráva památkářů je podle něj neodborná a neobjektivní.