Dům v historickém centru zdobí Vetřelec, památkáři se kvůli němu přou

  • 24
Filmový Vetřelec rozděluje olomoucké památkáře. Na domě známého podnikatele Richarda Benýška se v historickém jádru města objevila impozantní kovová plastika vesmírného netvora. Její namontování v Šemberově ulici nedaleko Dolního náměstí povolilo oddělení památkové péče na olomouckém magistrátu.

Více než třísetkilový monument však dráždí olomouckou pobočku Národního památkového ústavu (NPÚ). Při posuzování Vetřelce byla proti, měla však jen poradní hlas.

Benýšek chtěl Vetřelcem dům v památkové rezervaci ozvláštnit a podtrhnout, že tu sídlí jeho společnost Krátký film Praha. V plastice Vetřelce vidí jasný symbol filmu.

„Krátký film je autorem tisíců nejrůznějších filmů a také zrodil celou řadu národních umělců, jako jsou Pojar, Trnka či Švankmajer. Jsou celosvětově uznávaní a následovaní. Tvůrce biomechanického surrealismu a autora Vetřelce Hanse Rudolfa Gigera tvorba českých umělců jednoznačně inspirovala, což je doložené,“ vysvětluje podnikatel.

Podle památkového ústavu jde o cizorodý prvek

NPÚ jeho nadšení z pozinkované železné plastiky u okraje střechy nesdílí. Moderní dílo tamní památkáři označují v městské památkové rezervaci za cizorodý prvek.

„Pro jeho umístění na daný objekt není historické opodstatnění. Plastika byla navržena jako novodobé domovní znamení. Ovšem tento dům nikdy podle historických pramenů domovní znamení neměl,“ argumentuje mluvčí olomouckého NPÚ Vlastimil Staněk.

Zhruba dvoumetrová socha je podle něj navíc velmi rozměrná a umístěná do neobvyklé výšky. Dodává, že tradiční domovní znamení jsou menší a zavěšená na úrovni přízemí či maximálně prvního patra.

„NPÚ měl výhrady i k připevnění plastiky. Povede k narušení konstrukcí domu,“ doplňuje Staněk. I proto ústav při schvalování plastiky řekl letos v únoru ne.

Rozhodnutí památkářů radnice je závazné

Hlavní slovo však měli památkáři na magistrátu v oddělení památkové péče. O dva měsíce později Vetřelce na Benýškův dům pustili.

„Instalace plastiky byla povolena na základě žádosti majitele nemovitosti a na základě standardního neveřejného správního řízení,“ potvrzuje Michal Folta z radničního oddělení mediální komunikace.

Tisková mluvčí města Radka Štědrá při dotazu na konkrétní odůvodnění povolení odkazuje na vedoucí magistrátních památkářů Vlastu Kauerovou. Ta je však nyní na dovolené. Rozhodnutí jejího oddělení je závazné.

Plastika Vetřelce se na domě objevila v polovině minulého týdne. Je třeba říci, že Šemberova ulice, v níž dům s lesklou plastikou stojí, není příliš frekventovaným místem.

V každém případě však patří, stejně jako například Horní a Dolní náměstí, do městské památkové rezervace.

Podle podnikatele Vetřelec statiku domu nenarušil

Benýšek s výhradami NPÚ nesouhlasí. Zdůrazňuje, že dělníci v roce 2004 na fasádě při rekonstrukci domu objevily dva výklenky.

„Dříve v nich možná domovní znamení bývala. My jsme prostě chtěli mít na fasádě domovní znamení i dnes. Logicky. Dům možná nikdy žádné neměl, ale s jistotou se to říci nedá. Každopádně teď už ho má,“ podotýká podnikatel.

Vyzdvihuje povolení magistrátu a jednoznačně s odvoláním na statistický posudek odmítá, že by Vetřelec narušil zdi domu. Dotaz, zda nemohl pro nové znamení zvolit námět více spjatý s historií města, Benýšek odmítá.

„Jaké téma je ve středu Olomouce více historizující? Je to třeba Arionova kašna? Či želva před radnicí? Byl to třeba zapůjčený Visatec na budově radnice, kachlíky na orloji či je to osvětlení na Horním náměstí anebo úprava Dolního náměstí? Mohl bych se ptát i dál. Co třeba vila na sile? Co Šantovka, která se stala stavbou roku,“ vypočítává.

Staněk z NPÚ však trvá na svém. „Tematicky není navržená plastika pro prostředí památkové rezervace vhodná,“ říká.