Litovelský Papcel, který vyrábí stroje a technologie pro papírenský průmysl, se mění v gigant skupující továrny po celé Evropě. Generální ředitel David Dostál se stal loni krajským Podnikatelem roku.

Litovelský Papcel, který vyrábí stroje a technologie pro papírenský průmysl, se mění v gigant skupující továrny po celé Evropě. Generální ředitel David Dostál se stal loni krajským Podnikatelem roku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Francie, Itálie i Španělsko. Gigant Papcel skupuje továrny po celé Evropě

  • 0
Litovelský papírenský gigant Papcel zažívá období raketové expanze. Po ovládnutí španělského Gorostidi a francouzského ABK Groupe nyní společnost rozjíždí výrobu také v v severoitalském městě Cuneo. Převzala tam firmu Comecart ze skupiny Burgo Group.

Podle šéfů firmy vedla k nové akvizici rostoucí poptávka ze zahraničí po papírenských strojích větších šířek. Generální ředitel a šéf představenstva Papcelu David Dostál označil nákup továrny za strategickou investici.

„Je to zhruba rok, kdy nás oslovila největší papírenská skupina v Itálii a nabídla ke koupi svůj strojní závod. Rozhodli jsme se jej převzít, protože jsou tam i stroje, které v Litovli nemáme. Umožňuje nám to rozšířit výrobní portfolio a zároveň výrazně navýšit výrobní kapacity,“ řekl.

„Společnost Papcel bude pokračovat v tradici původní firmy Comecart,“ doplnila mluvčí Papcelu Martina Pavlíková.

Comecart vznikl v roce 1980 a působil jako výrobce papírenských strojů a také jako servisní závod pro skupinu Burgo.

Italský závod přinesl Papcelu přístup k moři

Papcelu se tím odemykají i nové trhy. Závod ve městě Cuneo na severu Itálie se totiž nachází nedaleko přístavu. Odpadají tak nákladné převozy přes vnitrozemí.

„Výrazně se zjednodušuje přeprava a manipulace zboží, zejména ve směru k zákazníkům v zámoří,“ uvedla Pavlíková.

V Itálii bude Papcel vyrábět zejména válce a jiné rotačně obráběné výrobky velkých rozměrů a opracovávat konstrukce pro papírenské stroje o velikosti nad pět metrů.

Již před třemi lety přitom firma získala také know-how a značku konkurenta ze Španělska, konkrétně společnosti Gorostidi. Díky tomu se mu otevřely trhy nejen ve Španělsku a sousedním Portugalsku, ale také v Mexiku či Brazílii.

Před necelým rokem pak Papcel pohltil i svého francouzského konkurenta ABK Groupe. Také tehdy šéfové Papcelu investici ve východofrancouzském Tullins vysvětlili rozšiřováním výrobního portfolia a získáním přístupu na nové trhy.

Firma finišuje miliardovou zakázku v Bělorusku a chce do Asie

A expanze podle všeho nekončí. Ačkoliv provoz v Itálii Papcel teprve spustil, už přemýšlí o další zahraniční akvizici.

„Budoucnost vidíme na asijských trzích. Chceme otevřít vlastní výrobní závod na výrobu papírenských strojů a technologií v Indii,“ nastínil Dostál, který je ve firmě už čtvrt století a loni byl vyhlášen Podnikatelem roku Olomouckého kraje (více o něm čtěte zde).

Nedávno Papcel podepsal smlouvu se státním papírenským koncernem Nepa v Indii na modernizaci dvou papírenských strojů na výrobu novinového a grafického papíru.

„Jedná se o obrovský obchodní úspěch a první velkou zakázku skupiny Papcel na tomto ohromném trhu. A protože v Indii a také jinde v Asii je výroba papíru na vzestupu, bude pro nás dobré vyrábět papírenské stroje přímo tam,“ objasnil šéf Papcelu.

Další rozvoj čeká i mateřský závod. „Nedostatek výrobních kapacit je jedním z výrazných limitů našeho rozvoje. Proto připravujeme jejich posílení i v Litovli,“ řekl.

Papcel nyní dokončuje největší zakázku ve své historii, kterou je výstavba papírny „na klíč“ v Bělorusku. Bude se tam vyrábět speciální dekorativní papír. Hodnota zakázky, na které litovelská firma pracuje už téměř dva roky, je téměř dvě miliardy korun (podrobnosti zde). Továrnu včetně technologie předá běloruské papírenské společnosti do konce letošního roku.