Ruční papírna ve Velkých Losinách.

Ruční papírna ve Velkých Losinách. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

I přes krach několika firem Haná nadále zůstává papírenskou velmocí

  • 1
Výroba papíru má v Olomouckém kraji stoletou tradici, která přežila až do současnosti. Důkazem za všechny je nejznámější Ruční papírna ve Velkých Losinách ze 16. století. Přestože v oblasti zanikl papírenský gigant, tři z pěti jeho původních částí se podařilo zachránit.

Haná je doslova papírenským krajem. A zůstala jím i poté, co se státní gigant a později akciová společnost Olšanské papírny, pod kterou kdysi spadala šestice papíren na střední Moravě, po ekonomických problémech rozpadl. Papírny, které tento pád přežily, dnes dál prosperují.

Olšanské papírny a jejich historie v datech

Olšanské papírny, a. s. sdružovaly od 50. let závody na Šumpersku: Vlčici, Olšany, Jindřichov, Aloisov, Lukavici a měly ve správě i ruční papírnu ve Velkých Losinách.

Po roce 1989 se začala společnost dělit, jako první se dostal zahraničnímu zájemci mateřský závod v Olšanech. Akciovou společností se stala i ruční papírna. Olšanské papírny poté sídlily v Lukavici.

V roce 2006 skončil závod ve Vlčici, roku 2008 se podnik ocitl v úpadku. Závod v Lukavici přežil díky vstupu JIP Papírny Větřní a Aloisov díky podnikatelské rodině Meleckých. Jindřichov zřejmě definitivně skončil.

Tradice papírenství na Hané je založena na historii velkolosinské ruční papírny, která je nejstarší dosud vyrábějící papírenskou manufakturou ve střední Evropě. O ruční papír je i ve světě pořád zájem.

"Dá se říct, že obchody jsou stabilní. V současné době pracujeme na nových teritoriích. Máme velkou možnost dodávat ruční papír do Japonska. To pro nás může být velmi zajímavý trh," řekl zástupce ředitele velkolosinské papírny Pavel Šoch.

Ruční papír si ale žádá i Evropa či Amerika. "Pořád ale platí, že našimi nejstabilnějšími a nejváženějšími zákazníky jsou české vysoké školy," upozornil Šoch.

Zakázky na měsíce dopředu

Další papírny v kraji v Jindřichově, Olšanech, Lukavici, Vlčicích a Aloisově fungovaly už v 19. století. Ještě před třemi lety nikdo nevěřil, že je možné papírnu v Aloisově na Šumpersku, která skončila v insolvenci, zachránit. A přece. Svou zásluhu na tom má rodinná firma Melecký.

"Před třemi lety jsme začínali prakticky od nuly. Mohu říct, že teď jedeme na plnou kapacitu. Loni jsme měli jen třídenní odstávku," řekl Robert Melecký z vedení firmy. Loni firma v papírně významně investovala. "Pořídili jsme nový řídicí systém pro barvení papírů, který patří k evropské špičce," prozradil Melecký. Firma také nakoupila další nové vybavení.

Aloisovská papírna vyrábějící barevné a akvarelové papíry a kartony má zakázky na dva měsíce dopředu. Umí ale také takzvaný střelecký karton sloužící k výrobě terčů. "Kromě našich tradičních zákazníků, kterými jsou například výrobci sešitů v Česku a Evropě, jsme se prosadili také v Austrálii. Tam je právě střelecký karton velmi žádaný," sdělil Melecký.

Práci v aloisovské papírně tak má znovu kolem 75 lidí. "Jsme zakázkově vytíženi na deset týdnů dopředu a zakázky dál pravidelně nabíhají, takže práce je opravdu dost," pochvaluje si Melecký.

Před krachem stála také papírna v Lukavici, tradiční výrobce balicího papíru a sáčků. Místní závod společnosti Olšanské papírny, která se dostala do konkurzu, převzala v roce 2009 papírenská společnost JIP Papírny Větřní, což je nejvýznamnější český výrobce papíru.

"Dva papírenské stroje jedou nepřetržitě. Dá se říct, že produkce lukavického závodu je vyprodaná," sdělil výrobní ředitel JIP Papírny Větřní Martin Šubrt.

Lukavické papírně se začíná stále víc dařit v mezinárodním měřítku. "Stále zajímavějším výrobkem je podkladový papír pro laminaci hliníkem, o který je zájem od světových výrobců cigaret. Podkladový papír je nezbytnou součástí při výrobě cigaretových krabiček," popsal Šubrt.

V lukavické papírně pracuje 227 zaměstnanců. Nejvíc je jich ze samotné Lukavice a okolních vesnic. "Je skvělé, že se podařilo výrobu zachovat. Konec papírny by byl pro Lukavici katastrofou," přiznal starosta Lukavice Jan Hejtman.

Olšany zachránil jiný majitel, Jindřichov skončil

Před lety byly Olšany na Šumpersku centrem papírenského gigantu Olšanské papírny, která měla celkem pět závodů. Postupně se ale rozpadla a rovněž do mateřského závodu v Olšanech přišel nový majitel.

Současné OP papírny od roku 1997 vlastní rakouská společnost Delfort International GmbH. Stala klíčovým světovým hráčem na trhu se speciálním tenkým papírem, který se používá hlavně pro výrobu cigaret. "OP papírny vykazují v posledních letech velmi dobré výsledky. Na trhu se speciálními tenkými papíry jsme dosáhli silné pozice," uvedl finanční ředitel papíren Petr Horvát.

To závod v Jindřichově takové štěstí neměl, přestože dokázal přežít i zničující povodeň v roce 1997. Od prosince 2008 je ale prázdný a nevyrábí. Továrnu s pozemky koupila v roce 2011 společnost Kastl Invest. Její jednatel Luboš Cekr ještě loni v lednu nevylučoval, že výroba papíru v Jindřichově může v omezené výrobě znovu začít. Teď je vše jinak.

"Papírenské stroje jsou rozebírány a odváženy," řekl Cekr, který chce z papírenského areálu udělat podnikatelské centrum podobné areálu bývalého Moravolenu v Hanušovicích-Potůčníku, kde v současnosti dobře prosperuje hned několik firem.

I když papírenskou výrobu úplně nevylučuje, místní nevěří, že se někdy výroba papíru do Jindřichova vrátí. Přitom řada z více než dvou stovek zdejších zaměstnanců byla právě z Jindřichova.

"Je to smutné, když se tady papír vyráběl nepřetržitě od roku 1862 a přežil vše včetně povodně. Když se odvezou všechny stroje, tak bude papírna definitivně minulostí," míní starosta Jindřichova Josef Kozák, který v papírně dříve pracoval. Ještě o dva roky dříve skončil závod ve Vlčici u Loštic.