Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Parkovné přes mobil se v Olomouci opět blíží. Řidiči si ale možná připlatí

  • 3
Zoufalé hledání drobných tváří v tvář parkovacímu automatu by v centru Olomouce již od jara příštího roku mělo být jen nepříjemnou vzpomínkou. Nově bude stačit otevření speciální aplikace na chytrém telefonu anebo odeslání SMS. Radnice plánuje také zmodernizovat automaty, aby přijímaly i bankovky a platební karty.

Dnes jsou člověku u automatu k ničemu. Neuspěje dokonce ani s padesátikorunou, automaty navíc nevrací. Olomoucký primátor Antonín Staněk označuje nynější stav za „středně středověký“. Brzy by se však měl posunout do 21. století.

„Odborná komise nám připravila materiál s návrhem na dva způsoby bezhotovostní úhrady za parkování. Jeden prostřednictvím SMS zpráv, druhý přes platební aplikace v chytrých telefonech. Rozhodli jsme, že bychom šli oběma cestami. Tedy nejen přes aplikace, protože ne každý má chytrý telefon,“ přibližuje Staněk po posledním jednání radních.

Řeč tu byla také o výrazné modernizaci stávajících parkovacích automatů. „Ředitel městské policie nám potvrdil, že stávající automaty je možné vylepšit do podoby, aby v nich bylo možné platit jak bankovkami, tak platebními kartami. To by mělo ještě zvýšit komfort při placení,“ doplňuje primátor.

Radnice se snažila službu zavést už několikrát

Potřeba podle něj bude strážníkům nakoupit pouze technické vybavení pro kontrolu odstavených aut, softwarově je Olomouc na revoluci v placení parkovného připravena.

Důležitou otázkou ovšem zůstává, kdy si lidé nové způsoby placení poprvé vyzkouší. Olomoucká radnice se je snažila zavést už několikrát. Pokusy z let 2010 a 2011 však zůstaly bez výsledku. V květnu 2014 město SMS parkovné už slíbilo, nakonec z něj ale sešlo.

Teď je v plánu nynějšího vedení Olomouce konec prvního čtvrtletí příštího roku. „To znamená, že v březnu 2017 by to mělo být,“ upřesňuje primátor.

Současně ale upozorňuje, že termínem mohou zahýbat případné komplikace při výběrovém řízení či odvolání některé z poražených firem. „Ovšem naším záměrem je, abychom byli schopni spustit to už začátkem roku 2017,“ potvrzuje Staněk.

Město zvažuje, že parkování zdraží

Řidičům ale hrozí, že si za pohodlí připlatí. Politici při zavádění nového systému přepíší vyhlášku, jež vymezuje zóny placeného parkování a jeho ceny.

Dnes je střed města rozdělený na dvě části. Na okraji se platí deset korun za hodinu, blíže k centru dvacet. To se pravděpodobně změní, pro SMS parkovné je technicky obtížné pracovat s dvěma taxami.

„Předpokládám, že by se cena parkování měla sjednotit,“ podotýká náměstek primátora Aleš Jakubec. Vedení města pak bude řešit, po jakou maximální dobu budou moci auta v centru Olomouce stát.

Důležitou roli v politických debatách o budoucí výši parkovného bude hrát analýza, která srovnává olomoucké parkovné s částkami, jež řidiči platí jinde. Navíc provozování nového systému vyjde město dráž než ten stávající.

„Olomouc, stejně jako má nejlevnější MHD, má i nejlevnější parkování. V městech naší velikosti je to částka kolem třiceti korun,“ upřesňuje Jakubec.

Zdůrazňuje, že zde nejde přímo o peníze. „Jde o to, přimět lidi, aby autem do centra tolik nejezdili. Možná už tou vyšší cenou, eventuálně, aby zde nestáli tak dlouho. Osobně jsem pro zdražení,“ říká Jakubec.