Budova bývalých Hanáckých kasáren na náměstí Republiky v Olomouci. Dříve byla...

Budova bývalých Hanáckých kasáren na náměstí Republiky v Olomouci. Dříve byla známa i jako Špitálská kasárna. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Parkování v srdci Olomouce bude těžší, přitíží mu nový „superúřad“

  • 5
Kasárna v srdci Olomouce pro dva tisíce vojáků se promění v obrovský „superúřad“. Stát sem sestěhuje šestnáct institucí, současně však pro zástupy úředníků a návštěvníků musí najít parkovací místa. A to bude v přeplněném centru problém.

Už dnes se z hledání parkovacího místa u vytíženého olomouckého náměstí Republiky stala noční můra. V blízké budoucnosti však na ni řidiči budou zřejmě vzpomínat jako na příjemný sen.

Stát do nového „superúřadu“ v rozsáhlých Hanáckých kasárnách sestěhuje své instituce rozmístěné na různých místech Olomouce. Nově příchozí úředníci a lidé, co u nich budou vyřizovat své záležitosti, ale budou v srdci města potřebovat odstavit auta. A to bude oříšek. Do pátrání po parkování se v již nyní zaplněných ulicích pustil i magistrát.

Kdo obsadí kasárna

- ÚZSVM

- Generální finanční ředitelství

- Český statistický úřad

- Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

- Česká obchodní inspekce

- Státní úřad pro kontrolu léčiv

- Ministerstvo životního prostředí

- Státní fond životního prostředí

- Český metrologický institut

- Státní energetická inspekce

- Technická inspekce ČR

- Státní veterinární správa

- Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

- Generální ředitelství cel

- Česká školní inspekce

- Národní institut pro vzdělávání

V jednání je i umístění České pošty.

Kvůli vzniku „superúřadu“ ho oslovil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Vize o sestěhování státních úředníků pochází od něj.

„Je to problematická otázka, jelikož tato lokalita je už co do parkování velmi vytížená,“ přemítá náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec z TOP 09. Spadá pod něj odbor koncepce a rozvoje, jenž s ÚZSVM teď spolupracuje.

Jakubcovy podřízené rozhodně nečeká lehký úkol. Náměstí Republiky již teď k nelibosti řady Olomoučanů funguje především jako velké a stále obsazené parkoviště. V okolí totiž funguje řada institucí, jde například o Univerzitu Palackého, poštu, vojenský archiv, arcibiskupství či hned několik muzeí a knihoven.

Náměstí není volné ani o víkendu, stejné je to i v okolních ulicích. A to navzdory tomu, že tato část historického jádra města spadá ohledně parkovného do nejdražšího pásma. Za hodinu se tu platí dvacet korun, parkovací lístek si řidiči mohou koupit maximálně na dvě hodiny.

A teď přibydou ti, kteří zamíří do nového „superúřadu“. Zabere jednu z největších armádních budov v centru města, Hanácká – dříve Špitálská – kasárna byla postavena ve čtyřicátých letech 19. století, sloužit měla i jako nemocnice. Dle olomouckého historika Michaela Viktoříka kvůli nim bylo vyrobeno více než dva tisíce lůžek.

V kasárnách, jež armáda opustila loni v červnu, bude mimo jiné sídlit Generální ředitelství cel, Katastrální úřad, Státní veterinární správa či Česká školní inspekce.

„Za všestranně výhodnějších podmínek než doposud tu bude umístěna řada organizačních složek státu dnes rozptýlených po Olomouci. Koncentrací na jednom místě, navíc výhodně lokalizovaném, se zároveň zlepší i jejich dostupnost pro občany,“ popisuje tiskový mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.

Přebudování kasáren vyjde na 45,5 milionu korun

Celkem by se mělo do kasáren dle nynějších informací stěhovat šestnáct úřadů. Kasárna jsou dle Hurta celkově v dobrém stavu, stavebním úpravám se tady ovšem stát nevyhne. Vyjít by měly na zhruba 45,5 milionu korun.

„V současnosti je plán předkládán na Ministerstvo financí a jedná se o převodu objektu z Ministerstva obrany na ÚZSVM. V další fázi začne projektová příprava na stavební úpravy. Odhadovaná doba přeměny na „jeden velký úřad“ je zhruba 1,5 roku od chvíle, kdy objekt bude převeden na ÚZSVM,“ doplňuje Hurt. 

Ohledně problematické otázky parkování Hurt prozatím konkrétní informace nemá. Vše se ještě řeší, zmiňuje místa přímo v kasárnách či v jejich bezprostřední blízkosti.

„V areálu budou přednostně zajištěna parkovací místa nezbytná pro chod objektu a organizace v něm umístěné. Zbývající kapacita by byla k dispozici pro návštěvníky, pro které je nutné parkovací místa zajistit. Pro ostatní budou možnosti parkování řešeny v součinnosti s magistrátem,“ uvádí mluvčí.

Náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec z TOP 09 vidí jako možné řešení odstavení aut přímo v kasárnách, dle jeho prvotních informací jsou uvnitř velké prostory.

„Druhou možností je nedaleký parkovací dům, který není plně využit. Nabízí se otázka, jestli by se stát nedomluvil s jeho vlastníkem na vyčlenění místa. Ve hře by pak měla být i parcela, která má u kasáren patřit armádě. Toto všechno je ale prozatím jen předběžné. Bude to předmětem dalších jednání,“ zdůrazňuje Jakubec.

Vznik „superúřadu“ těžce zasáhne Vědeckou knihovnu

Plán „superúřadu“ citelně zasáhl i vize Vědecké knihovny v Olomouci. Ta se snaží řešit stále akutnější krizi ohledně skladování knih. Kvůli nedostatku vhodných prostor a přílivu desetitisíců nových svazků potřebuje nové depozitáře. Rezervu má už jen maximálně na tři roky. A právě kasárna se zdála být ideálním řešením.

„Dle údajů, které mám k dispozici, by nám stačila přibližně polovina podlahové plochy, která tam je,“ podotkl Miloš Korhoň, zástupce ředitelky knihovny.

Proti nebyl ani její zřizovatel, Olomoucký kraj. Hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD uvedl: „Máme teď tři návrhy, jak to vyřešit. Ale hlavně je nutné říci, že se to musí a že to chceme vyřešit. Počítali jsme s Hanáckými kasárnami, teď budeme muset hledat jiné cesty.“ Jednou z nich je pronájem dalších prostor. Hejtman ho bez dalšího upřesnění označuje za hodně přijatelný.

Jako další možné řešení se podle něj nabízí na olomouckém Gorazdově náměstí někdejší hlavní sídlo Střední školy zemědělské, pro niž je hejtmanství rovněž zřizovatelem. Škola od letošního února pro valnou část výuky oproti předešlým letům využívá opravenou budovu v ulici U Hradiska.

Objekt na Gorazdově náměstí měl kraj vyčleněný pro takzvaný Evropský dům. „Šlo o projekt ministerstva pro místní rozvoj, v němž kraje měly sehnat budovu, do níž sestěhují státní instituce roztroušené po městech,“ vzpomíná Rozbořil.

Vize Evropských domů ovšem podle něj postupně upadla v zapomnění, na březnovém setkání hejtmanů s vládou by mělo zaznít, co s ní bude dál. Pokud od ní ministerstvo ustoupí, otevírá se teoreticky na Gorazdovo náměstí cesta pro statisíce knih z Vědecké knihovny. Třetí možnost pro vznik jejího nového depozitáře hejtman pro tuto chvíli nekomentoval.