Paroplynová elektrárna. Ilustrační

Paroplynová elektrárna. Ilustrační | foto: www.rwe.cz

Paroplynová elektrárna v Prostějově bude, postaví ji Slováci

  • 4
Paroplynová elektrárna, za téměř dvě miliardy, jejíž výstavbu v Prostějově vzdaly dvě firmy, zřejmě nakonec ve městě bude. Už na jaře ji chce začít stavět slovenská firma Novácka Energetika.

Projekt na výstavbu paroplynové elektrárny v průmyslové zóně na okraji Prostějova opět ožil. Po krachu společnosti Moravia Energo patřící magnátovi Tomáši Chrenkovi ho v rámci úpadku koupila slovenská skupina IN Group. Ta však po několika měsících od plánu odstoupila. Projekt nakonec získala jiná slovenská společnost, Novácka Energetika ze skupiny Trens.

Slováci již začali pracovat na získání stavebního povolení. Na dvanácti stech hektarech půdy by měla vzniknout paroplynová elektrárna a špičkový zdroj o celkovém výkonu téměř sto čtyřicet megawatt. Prostějov by tak mohl získat levně teplo, v elektrárně zároveň najdou práci desítky lidí.

"Mohu potvrdit, že Novácka Energetika projekt převzala prostřednictvím společnosti Gama Investment," potvrdil ředitel firmy Marián Hluzák.

Radnice v Prostějově to přivítala. Místostarosta Jiří Pospíšil potvrdil, že ve hře je stále varianta, že by město odebíralo teplo. "Samozřejmě, byl to původní plán. Když přijde nabídka a cena bude výhodná, budeme o tom uvažovat," sdělil.

Příprava stavby začne v dubnu, budování asi v květnu

Slováci plánují, že v dubnu začnou se skrývkou ornice a archeologickým průzkumem. "Až získáme stavební povolení, zřejmě v květnu, začneme stavět špičkový zdroj. Turbína Rolls-Royce, kompresor i generátor jsou na skladech, takže zdroj začne fungovat na jaře příštího roku," uvedl Hluzák.

Paroplynový cyklus chce Novácka Energetika spustit o rok později. "Naším cílem je zkrátit výstavbu, aby bylo možné nabídnout Prostějovu teplo za atraktivní cenu," dodal Hluzák.

Novácka Energetika má přislíbené bankovní úvěry a nevylučuje ani vstup dalšího investora. Podle původních odhadů by stavba mohla přijít až na dvě miliardy korun. Projekt počítá s elektrárnou na zemní plyn a špičkovým zdrojem, který by elektřinu dodával do sítě jen občas, když je jí zrovna nedostatek.

"Stav energetických zdrojů v České republice se vyznačuje nepředpovídatelností, zejména jde o solární elektrárny. To způsobuje nestability. Kombinace plynové turbíny s rychlým startem a paroplynové elektrárny s výbornou regulační schopností je velmi dobrým řešením," nastínil Hluzák.

Trenčínský Trens je největší výrobce obráběcích strojů na Slovensku, před dvěma lety koupil dnešní podnik Novácka Energetika.