V polských lékárnách se dá koupit volně lék Sudafed, který obsahuje...

V polských lékárnách se dá koupit volně lék Sudafed, který obsahuje pseudoefedrin a je používan v Česku k výrobě Pervitinu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

U nás nekoupíte, v Polsku ano. Byznys s léky na drogy kvete

  • 0
Tisíce tablet léku Sudafed, používaného českými výrobci pervitinu, zadrželi jen za několik posledních týdnů policisté a celníci v oblasti Jesenicka u hranice s Polskem. Mnohem víc ho ale i přes toto síto do tuzemska prošlo. Jak snadné je Sudafed či Cirrus získat, zjišťovala MF DNES.

Ve středu přicházíme do lékárny Pod Atlasami. "Píšeme o pašování Sudafedu přes hranice na Jesenicko. Můžete nám říct, kolik balení léku si tady mohou lidé koupit?" ptám se lékárnice. Ta okamžitě zbystří. "Na to může odpovědět pouze šéf," odvětila.

Majitel lékárny za chvíli dorazí. Vyjádří se, chce ale zůstat v anonymitě. "Zájemci můžeme vydat i víc, ale jednorázově prodáváme pouze dvě balení. To je doporučení farmaceutických orgánů, není to ale právně vymahatelné," sdělil a nevyloučil, že prodat více balení jednomu zájemci lze.

"Když někdo přijde opakovaně, tak si může koupit další dvě balení," řekl.

Nakupující Češi mohou podle něj využít i služeb Poláků. "Těžko můžeme zjišťovat, jestli někdo nenakupuje právě tímto způsobem," sdělil lékárník.

Že by ale lékárna v průběhu dne vydala velký počet balení Sudafedu, třeba v období chřipek a viróz, odmítl. "Samozřejmě se ale může stát, že někdo objíždí lékárny v několika městech a někde mu velký počet balení prodají. O konkrétních lékárnách ale nevím," dodal.

Poté nám ochotně ukazuje léky s pseudoefedrinem. Vedle Sudafedu je mezi nimi také druhý nejčastěji pašovaný lék na Jesenicko: Cirrus.

Úspěšné zásahy celníků ukazují, že lékárny vydávají léků více

Jiná paczkowská lékárna Remedium je na tom s prodejem Sudafedu či Cirrusu obdobně. Šéfka lékárny, která chtěla rovněž zůstat v anonymitě, potvrdila, že víc než dvě balení jednorázově nevydá.

"Je to doporučení našich zdravotnických orgánů a my je dodržujeme," řekla lékárnice. S pokusy o opakovanou koupi těchto léků se u některých jednotlivců v lékárně už setkali. Údajně ale byly neúspěšné.

"Když si někdo přijde podruhé třeba za několik minut, zdvořile ho odmítneme, ať je to Čech nebo Polák," podotkla.

Úspěšné zátahy českých celníků a policistů na pašeráky z posledních několika týdnů ale spíše ukazují, že doporučení lékárnické komory pro prodej Sudafedu se jeví jako nedostatečné. A nekontrolovaný byznys, na kterém vydělají jak čeští výrobci pervitinu, tak polští lékárníci, se rozmáhá. Komora se proto snaží zasáhnout jinak.

"V poslední době jsme informovali policii o několika lékárnách, kde prodej Sudafedu podezřele vzrostl," sdělil deníku Nowa Trybuna Opolska Marek Brach, lékárenský inspektor Opolského vojvodství. Podle něj ale jediným skutečně účinným řešením bude výdej tohoto léku pouze na lékařský předpis.

Je to byznys pro výrobce drog i lékárníky

Vůbec největší případ pašování léků na výrobu drog z Polska do Česka odhalili celníci 27. listopadu. U Mikulovic zastavili auto se dvěma muži.

"Celníci našli ve třech kartonových krabicích na podlaze mezi sedadly více než pět tisíc tablet léků Sudafed a Cirrus. Z tohoto množství by se dalo pravděpodobně vyrobit téměř čtvrt kilogramu pervitinu," uvedla mluvčí Celní správy Olomouc Marie Bortlová.

V lékárnách v polském pohraničí lze tyto léky koupit v přepočtu od 107 do 134 korun za balení, které obsahuje 12 tablet. Za pět tisíc tablet zadržených při zátahu by tak kupec zaplatil zhruba 50 tisíc korun. Čtvrt kila pervitinu, který z tohoto množství výrobci uvaří, se prodá na černém trhu zhruba za čtvrt milionu.

"Je to ohromný byznys jak pro naše výrobce pervitinu a dealery, tak pro polské lékárníky," řekl Tomáš Brablc z Kontaktního centra Pontis v Šumperku. To potvrzuje také redaktor polského regionálního deníku Nowa Trybuna Opolska Krzystof Strauchmann.

"Mezi čestnými lékárníky se mluví o tom, že z prodeje Sudafedu už vyrostlo několik luxusních vil, které si postavili ti lékárníci, kteří se nerozpakují prodat větší množství balení léku," sdělil.

Policie a celníci přiznávají, že přes hranici prochází mnohem víc léků na výrobu pervitinu, než se jim podaří zadržet.

"Naší snahou je odhalit co nejvíc případů. Spolupráce s celníky a cizineckou policií nese výsledky, ale není možné odhalit vše," přiznala mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

V Česku není možné léky s vysokým obsahem pseudoefedrinu vůbec koupit. Státní ústav pro kontrolu léčiv zařadil Sudafed mezi nebezpečné léky, které mohou ohrozit zdraví lidí a v českých lékárnách je jeho distribuce zakázána. Policie tak může pašeráky stíhat jako drogové dealery.

"Za trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí trest odnětí svobody v délce dvou až deseti let," sdělila Bortlová.