Patnáctiletý Jakub Čech usvědčil radnici Prostějova z porušení petičního zákona.

Patnáctiletý Jakub Čech usvědčil radnici Prostějova z porušení petičního zákona. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Patnáctiletý hoch opět vyškolil radnici, usvědčil ji z porušení zákona

  • 757
Do křížku s patnáctiletým studentem Jakubem Čechem z Prostějova by se zdejší radnice vůbec neměla pouštět. Již podruhé v krátké době prokázal, že město porušilo zákon. Nejprve mu odmítlo vydat informace o kontroverzní přestavbě centra, nyní díky němu vyšlo najevo, že radnice ohnula petiční zákon.

O veřejné dění v Prostějově se student Jakub Čech zajímá již několik let. Sleduje provoz na radnici, které momentálně vládne koalice složená z ČSSD, komunistů a hnutí Pévéčko, shání si dodatečné informace, angažuje se na sociálních sítích, píše blog anebo pomáhá se sbíráním podpisů pod nejrůznější petice.

Naposledy šlo o protest proti bourání zdejších Jezdeckých kasáren, u kterého mladík dokonce vážným zájemcům o podpis nabízel, že za nimi přijede na kole na kterékoliv místo v Prostějově.

Díky tomu Jakub Čech objevil směrnici statutárního města Prostějova č. 4/2011, která stanovuje pravidla pro přijímání, projednávání a vyřizování petic. Zjistil, že odporuje petičnímu zákonu, podle kterého musí být každá petice vyřízena do třiceti dnů.

Ministerstvo potvrdilo, že město zákon ohýbat nesmí

Prostějovští radní si ovšem řekli, že si tuto lhůtu ve složitějších případech zdvojnásobí. Čech se obrátil na ministerstvo vnitra, a to sdělilo, že takové ohýbání zákona není možné.

„Podle směrnice může primátor ve složitějších případech rozhodnout, že petice bude vyřízena do šedesáti dnů. Prodloužení lhůty odporuje petičnímu zákonu a takovou úpravu pravidel nelze hodnotit jako přípustnou, neboť nerespektuje zákonem danou třicetidenní lhůtu pro vyřízení petice,“ potvrdila Marie Kostruhová, ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly na ministerstvu vnitra.

Ministerstvo nařídilo tajemníkovi prostějovské radnice Lubomíru Balášovi, aby směrnici uvedl do souladu s petičním zákonem a poté vnitro informoval o výsledku.

„Návrh pana tajemníka, že zjednání nápravy doporučí nejbližší schůzi rady města, jsme uvítali,“ dodala ředitelka Kostruhová.

Radní si už nepamatují, proč lhůtu prodloužili

Radní Prostějova o kontroverzní směrnici zatím nejednali. „Předpokládám, že lhůta, která je dána petičním zákonem, se dodržuje. Prodloužení lhůty by bylo možné pouze z technických důvodů, kdyby se například nestihlo svolat zastupitelstvo, které má o petici rozhodnout. Nevzpomínám si ani, že bychom někdy nějaké prodloužení lhůty na šedesát dnů vůbec využili,“ tvrdí primátorka Prostějova Alena Rašková.

Proč se sporný odstavec ve směrnici města vůbec objevil, si primátorka ani ostatní radní ovšem už nevzpomínají.

Podle Jakuba Čecha je v pořádku, že se vyřizování petic v Prostějově vrátí do zákonných mezí.

„Ač se to někomu může zdát jako banalita, tak pokud se v zákoně píše, že petice má být vyřízena do třiceti dnů, tak má být vyřízena do třiceti dnů. Nemůže si někdo jen tak říct a napsat do směrnice, že ji vyřídí do šedesáti dnů. To prostě nejde. Otázka této směrnice je zajímavá i z jiného důvodu, protože ukazuje na netransparentnost města. Směrnice není - podobně jako jiné městské směrnice - na webu města. Je tam pouze výtah. Ovšem i z něj je zjevné, že je nezákonná,“ kritizuje praxi Prostějova Čech.

Poprvé radnice narazila s nesmyslnými obstrukcemi

Je to již podruhé, co radnici usvědčil z nezákonnosti. Loni v létě Čech žádal o některé dokumenty v kontroverzním případu přestavby centra města. Místo toho, aby mu radnice v patnáctidenní lhůtě, jak nařizuje zákon, odpověděla, vylustrovala si jeho rodiče a žádala je o souhlas.

„Vyžadováním souhlasu zákonných zástupců byl porušen občanský zákoník a zákon o svobodném přístupu k informacím,“ sdělila však vedoucí legislativního odboru Krajského úřadu Marie Mazánková.

Hejtmanství prostějovskou radnici zároveň ostře pokáralo za to, že zkoumala, jaké informace chtěl Jakub Čech vlastně získat.

„Radnici nepřísluší hodnotit rozumové schopnosti žadatele ve vztahu k obsahu požadovaných informací, docházelo by tím k nepřípustné kategorizaci žadatelů,“ uvedl ve svém rozhodnutí Krajský úřad.

Město nakonec Čechovi požadované dokumenty vydalo a za své obstrukce si schytalo tvrdou kritiku. „Konečně vyrůstá generace, která se již nebojí a umí se ptát. Od dospělých jí pak bohatě stačí nearogantní a přímé odpovědi,“ prohlásil Adam Rut z Otevřené společnosti, se kterou Čech spolupracoval.