Archeologové v přerovské lokalitě Na Marku odkrývají základy stavby, o níž

Archeologové v přerovské lokalitě Na Marku odkrývají základy stavby, o níž doufají, že někdejší bratrskou školou, kde přednášel Jan Amos Komenský. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Archeologové možná v Přerově našli bratrskou školu, kde učil Komenský

  • 3
Archeologové v Přerově jsou na stopě významného objevu. Kousek od nedávno odhalených základů kostela sv. Marka odkrývají další objekt. Odborníci doufají, že by to mohla být bratrská škola, do které chodil a později v ní také sám učil Jan Amos Komenský. Podle některých expertů by to byl objev století.

Pozůstatky objektu nyní archeologové odkrývají v přerovské lokalitě Na Marku, v těsné blízkosti nedávno odhalených základů kostela svatého Marka, postaveného kdysi jednotou bratrskou.

Že jde skutečně o hledanou školu, jejíž nález by někteří odborníci považovali za objev století, nebude snadné dokázat. V odhadech jsou proto všichni opatrní.

"Objekt stál u kostela z východní strany, ale musíme najít nějaký hmatatelný důkaz o tom, že tam skutečně byla bratrská škola. Což se ale prokazuje velmi těžko. Jsme sice schopní objekt datovat, ale dokázat, že šlo o školu? To bychom museli mít velké štěstí," upozornil Mikulík.

Zda skutečně budova sloužila pro výuku, totiž nebude po staletích snadné prokázat. Na rozdíl od kostela, který má svůj charakteristický tvar, může existenci vzdělávací instituce doložit především nález předmětu spojeného s jejím fungováním. "Už zjišťovací sonda nám potvrdila, že v místě leží zbytky cihelného objektu, možná z poloviny 17. století," dodal Mikulík.

Nyní už je podél rovněž nedávno objevené kamenné cesty vidět i kus cihelného zdiva. "I z materiálu je vidět, že by se mohlo jednat o renesanční stavbu. Ale uvidíme, co se nám podaří získat," dodal Mikulík.

Případné odhalení školy by bylo velmi cenné. "Pokud na ni narazíme, bude to objev století. Škol jednoty bratrské bylo na Moravě sice několik, ale tato byla nejvýznamnější. Navíc se u nás zatím nepodařilo odkrýt základy ani jedné ze škol Českých bratří," řekl nedávno archeolog Zdeněk Schenk.

Přerov se už v době husitské stal "baštou" husitství na Moravě. "Díky prostředí, které se ve městě vytvořilo, se tam v druhé polovině 15. století začali usazovat příslušníci jednoty bratrské, a to i díky tomu, že asi od 70. let 15. století začalo být nově kolonizované Horní náměstí," popsal historik Jiří Lapáček.

Město bylo v době jednoty bratrské velmi důležitým místem, kam se sjížděli na sněm její zástupci z Čech, Moravy i Polska. Hlavní aktivita budování duchovního centra bratří začala právě v polovině 16. století především výstavbou sboru.

Pokud by se potvrdilo, že druhý objekt vedle někdejšího kostela je skutečně pozůstatkem po škole jednoty bratrské, muselo by se zase o kousek posunout plánované parkoviště. To už zčásti ustoupilo objevu základů kostela svatého Marka. Město hodlá vzácný objev v budoucnu ukázat lidem.

"Po skončení archeologického výzkumu má být celá plocha zakrytá geotextilií, sypkým materiálem a ohrazená. Přes zimu bude vyhlášená architektonická soutěž ke způsobu, jak má být daná věc prezentovaná veřejnosti," uzavřel Mikulík.