Aktivistům se nakonec po dvou doplněních podařilo sehnat dostatečný počet podpisů k vyvolání referenda. Klíčové pro ně ale bude, zda se uskuteční současně s komunálními volbami. Ilustrační snímek

Aktivistům se nakonec po dvou doplněních podařilo sehnat dostatečný počet podpisů k vyvolání referenda. Klíčové pro ně ale bude, zda se uskuteční současně s komunálními volbami. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Referendum o zákazu hazardu v Olomouci bude, zda během voleb je nejisté

  • 16
Vypsání referenda o zákazu hazardu v Olomouci už nic nebrání. Odpůrcům heren a automatů se podařilo sehnat zbývající podpisy lidí, kteří všelidové hlasování podporují. Otazníkem zůstává, kdy se bude konat. Pro aktivisty je klíčové, aby to bylo při říjnových komunálních volbách. Rozhodnou zastupitelé.

Tisíce podpisů pro vyhlášení referenda, které se bude ve městě konat vůbec poprvé, odpůrci hazardu sháněli od května. Potřebovali jich 8 160. Na magistrátu sice v polovině srpna odevzdali listiny s ještě větším počtem, po úřednické kontrole se ale ukázalo, že jim 325 jmen chybí, neboť část podpisů byla neplatná.

První pokus o doplnění jmen z konce srpna odpůrcům heren ještě nevyšel, stále jim po kontrole scházely zhruba dvě desítky platných podpisů. Napodruhé, na začátku září, už ale byli úspěšní.

„Po posouzení podpisových listin doručených 1. září s celkovým počtem údajů 39 osob bylo shledáno oprávněnými 33. Po posouzení všech doručených archů s podpisy magistrát dnešního dne shledal, že návrh na konání místního referenda byl podpořen celkem 8 175 oprávněnými osobami. Splnil tak požadovaný počet 10 procent oprávněných podporovatelů,“ potvrdila mluvčí radnice Radka Štědrá.

Aktivisté tedy mají splněno. Nyní jsou na tahu politici, kteří musejí rozhodnout, kdy se referendum bude konat. Jako první budou o termínu jednat radní, a to příští týden v pondělí. Svůj návrh pak předloží v polovině září zastupitelstvu, které rozhodne s konečnou platností. Jak se politici k věci postaví, zatím není jasné.

„V tuto chvíli je předčasné předjímat, jaké bude  doporučení rady. Jasno v této věci bude 8. září,“ uvedl primátor Martin Major.

Pro aktivisty je spojení referenda s volbami klíčové, kvůli účasti

Organizátoři tažení proti hazardu vidí svou naději na úspěch v referendu, které by se konalo současně s komunálními volbami. Ty se uskuteční 10. a 11. října. Proto také aktivisté se sháněním zbývajících podpisů tolik pospíchali.

Účast při hlasování o nových zastupitelech by podle odpůrců heren měla zajistit potřebný počet lidí, kteří se k hazardu vyjádří. Výsledky referenda budou pro radnici totiž závazné, pokud se ho zúčastní alespoň pětatřicet procent oprávněných voličů.

„Pokud by se referendum konalo někdy v říjnu či v listopadu, je zde samozřejmě velmi významné riziko, že přijde méně než potřebných 35 procent lidí. I ke komunálním volbám v roce 2010 přišlo kolem 36,5 procenta voličů, což už je vlastně na hraně,“ vysvětluje za odpůrce hazardu advokátka Dominika Kovaříková, která v komunálních volbách kandiduje coby lídr hnutí Občané pro Olomouc.

Město nebude pokutovat ty, kteří dali na petici neplatné podpisy

Naopak uzavřenou záležitostí je pro olomoucký magistrát možný postih lidí, jejichž podpisy úředníci jako platné neuznali. Dohromady jich při všech kontrolách bylo více než tisíc. Vyřazeny byly kvůli nečitelnosti, nepravdivým údajům či kvůli tomu, že podepsaní lidé nemají trvalé bydliště v Olomouci anebo jsou nezletilí. Někteří petici neoprávněně podepsali dvakrát čim třikrát.

Dle zákona o místním referendu jim za to však hrozí pokuta. Například magistrát v Chomutově tak chce nyní za podobné prohřešky v tamní petici za referendum o zákazu heren lidi pokutovat.

„Přestupek je magistrát povinný řešit ze zákona,“ uvedl tajemník chomutovského magistrátu Theodor Sojka.

S vyřazenými podpisy se nedávno potýkali i v Jihlavě, tam už za ně pokuty ve výši 800 korun padly. Naopak v Lovosicích, kde se také podepisovala petice kvůli referendu o hazardu, radnice za neplatné podpisy nikoho popotahovat nebude.

Touto cestou půjde i olomoucký magistrát. „Vzhledem ke zkušenosti z jiných měst a k faktu, že je nutno u uvedených přestupků jednoznačně prokázat dobu jeho spáchání a také jednoznačně prokázat úmyslné zavinění, se domníváme, že by nebylo smysluplné takové řízení zahajovat. Mimo jiné také z důvodu časové náročnosti a hospodárnosti,“ vysvětluje mluvčí Štědrá.

,