Na olomoucké filozofické fakultě vznikla petice proti tomu, že se náměstkem hejtmana pro školství stal člověk nominovaný komunistickou stranou. (Ilustrační snímek)

Na olomoucké filozofické fakultě vznikla petice proti tomu, že se náměstkem hejtmana pro školství stal člověk nominovaný komunistickou stranou. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Nechceme, aby školství hlídal muž vybraný komunisty, vyzývá petice

  • 25
Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vznikla petice určená hejtmanovi. Bouří se proti jmenování Zdeňka Švece náměstkem hejtmana pro školství. Švec je sice nestraník, na post ho ale nominovala KSČM, kterou si vítězná sociální demokracie vybrala do vládnoucí koalice.

"Hlavní důvod vzniku petice je, že školství teď bude mít pod palcem člověk nominovaný komunistickou stranou. Což považujeme za schizofrenní situaci, kdy učitelé ve škole dětem vykládají o totalitě a událostech po roce 1948 a na krajském úřadě bude sedět náměstek nominovaný komunistickou stranou," uvedl iniciátor petice a vedoucí katedry historie filozofické fakulty Jaroslav Miller.

V textu petice píší její autoři o svém znepokojení nad tím, že KSČM bude v následujícím volebním období moci uplatňovat ideologický vliv v oblasti regionálního školství v kraji.

"Jako občané, jako univerzitní pedagogové i jako rodiče vyslovujeme s tímto počinem, který si vysvětlujeme možnou ztrátou historické paměti či nedostatečným vzděláním rezolutní nesouhlas a žádáme o jeho revokaci," stojí v dokumentu.

Kraj rozděluje peníze, do výuky nemluví, říká nový náměstek

Švec to odmítá s tím, že žádnou ideologii prosazovat nebude a olomoucké hejtmanství navíc především přerozděluje finanční prostředky pro krajem zřizované školy. "Výchova a vzdělávání žáků jsou v kompetenci ředitelů škol," uvedl Švec.

Nový olomoucký hejtman Jiří Rozbořil dodává, že při koaličních vyjednáváních chtěli od KSČM záruky, že k žádným ideologickým excesům nedojde.

"Vzhledem k tomu, že petice vznikla na akademické půdě, neberu ji na lehkou váhu, ale je uzavřená nějaká koaliční dohoda, která je výsledkem voleb," podotkl Rozbořil.

O případné revokaci usnesení o obsazení daného postu by navíc podle něj muselo rozhodovat krajské zastupitelstvo. "Tvrdím ale s přesvědčením téměř hraničícím s jistotou, že k revokaci nedojde," doplnil Rozbořil.

Petiční archy předají organizátoři akce na konci listopadu na hejtmanství, a to spolu s publikací, která popisuje události po druhé světové válce, kdy komunistická strana "převálcovala" sociální demokracii a postupně se dostala k moci.