Petr Krejčiřík žaluje olomoucký hokejový klub (na snímku v pozadí jeho stadion)...

Petr Krejčiřík žaluje olomoucký hokejový klub (na snímku v pozadí jeho stadion) kvůli penězům za přestup syna. Ten je nyní hráčem Zlína. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Otec mladého hokejisty žaluje klub, kvůli přestupu musel syna vykoupit

  • 9
Otec mladého hokejisty z Olomouce Petr Krejčiřík žaluje místní hokejový klub. Chce od něj zpět statisíce korun, které dle něj pod nátlakem musel zaplatit, aby synovi, talentovanému hráči, umožnil přestoupit z Olomouce pryč. Smlouva byla navíc dle něj neplatná a uzavřená pod nátlakem. Klub to odmítá.

Případ začal na konci roku 2011. Tehdy třináctiletý Vojtěch Krejčiřík se v Olomouci odmalička učil hokeji a za jeho otcem v té době přicházejí zástupci klubu s tím, že musí za syna uzavřít hráčskou smlouvu.

"Předložili nám ji s tím, že pokud nepodepíšeme, tak už v Olomouci nebude hrát a končí s hokejem," vzpomíná Petr Krejčiřík. Šlo podle něj o tlak na rodiče.

"Teď vím, že se profesionální smlouva nemusí podepisovat, byl nezletilý. Byla by třeba, jen pokud by podle ní dostal od klubu nadstandardní služby. A ty nedostal," dodává Krejčiřík.

Přesto v té době smlouvu podepsal. Připouští, že spoléhal i na to, že ho právníci, jimž dokument ukázal, ujistili, že smlouva i tak bude neplatná a k ničemu ho nezaváže. Navíc ho tlačil čas. Pro rozbíhající se synovu kariéru bylo nezbytné, aby nepřestal trénovat a hrát zápasy.

"Bylo už po přestupním termínu, cesty do ostatních klubů byly zavřené. Pokud bychom nepodepsali, syn by půl roku nemohl nikde hrát mistrovská utkání. A to nepřicházelo v úvahu. Řekli jsme si, že až to budeme potřebovat, tak to rychle vyřešíme přes soud," líčí Krejčiřík.

Klub si za uvolnění dětského hráče zpočátku řekl o 1,5 milionu

Ale mýlil se, což zjistil loni v únoru, kdy se rozhodl, že jeho syn z Olomouce odejde. "Tehdy vypuklo doslova peklo," líčí Krejčiřík.

Agent Vojtěcha Krejčiříka jednal s generálním manažerem HC Olomouc Erikem Fürstem, ten si ale podle něj pro klub za přestup nezletilého hokejisty řekl o 1,5 milionu.

"Po několika hodinách vyjednávání skončili na částce 605 tisíc, což je 500 tisíc plus DPH dle tabulkové ceny za extraligového juniora," počítá Krejčiřík.

Sám byl prý podle žaloby, kterou má MF DNES k dispozici, ochotný zaplatit 150 tisíc. Takovou hodnotu měl tehdy jeho syn coby extraligový mladší dorostenec.

"Argument pana Fürsta zněl, že v době, kdy Vojtovi skončí smlouva, bude juniorem a HC Olomouc by ho právě za tu cenu prodával. Ovšem 15. března 2016, kdy ta smlouva měla skončit, bude syn ve starším dorostu s tabulkovou cenou 300 tisíc," popisuje Krejčiřík.

Vše řeší více než rok, nepomohl ani Český svaz ledního hokeje. Ten podle Krejčiříka pouze vzkázal, že přestup potvrdí až poté, co s manažerem Fürstem vyřeší spor. A právě teď se měla paradoxně naplno ukázat síla neplatné smlouvy.

Než soudy rozhodnou, dítě s hokejem skončí, zlobí se otec

"Ten podvod stojí na tom, že lidé z HC Olomouc počítají, že to rodiče musí dokázat u soudu. Je jasné, že to bude trvat roky, navíc to bude stát další desetitisíce korun. A až když Nejvyšší soud definitivně třeba za tři roky rozhodne, že máte pravdu, je to už jedno. Dítě je sice konečně z klubu venku, mezitím však už s hokejem dávno skončilo," zlobí se Krejčiřík.

Za pilíř systému označuje fakt, že se jeho syn při handrkování s klubem náhle přestal dostávat na led.

"Ale on je ve věku, kdy potřebuje trénovat, zdokonalovat se a hrát. A právě s tím počítají. Na zimák jsem ho vodil od čtyř let, rodinu to stálo statisíce. HC Olomouc zkrátka moc dobře ví, že kluk potřebuje co nejdřív zpátky na led. A tím, že mladého hokejistu klub blokuje, vytváří tlak na rodiče, aby raději zaplatili. Vím o řadě dalších případů, kdy mladí talentovaní hokejisté z Olomouce odešli, či dokonce skončili s hokejem," říká Krejčiřík.

O jeho syna mělo zájem více klubů, žádný však nechtěl za mladého hráče zaplatit tolik. Peníze nakonec sehnal Krejčiřík sám a domluvil se s klubem PSG Zlín, v jehož hokejové akademii je syn od srpna 2013.

"Klub za přestup syna zaplatil Olomouci 605 tisíc, odkoupil na něj hráčská práva. Předtím jsem ale ve Zlíně musel složit zálohu 400 tisíc, následně mi odsud syna "odprodali". Teď je tak Vojta můj hráč, musím ale Zlínu doplatit v nejbližších dnech ještě zbývajících 205 tisíc," upřesňuje Krejčiřík. A právě o bezmála 400 tisíc nyní HC Olomouc žaluje, chce je vrátit.

Podle klubu bylo vše v pořádku a smlouva je platná

Manažer klubu Erik Fürst nechtěl věc komentovat, MF DNES odkázal na advokáta Michala Zahnáše. Ten s hlavními body Krejčiříkova příběhu nesouhlasí.

Má za to, že hráčská smlouva, kterou otec Vojtěcha Krejčiříka s HC Olomouc podepsal, byla platná.

"Pokud by byla neplatná, tak by nepochybně nedošlo k uzavření smlouvy o převodu hráčských práv mezi klubem HC Olomouc a klubem PSG Zlín. Ten by si tak neměl co kupovat, pokud by ta hráčská smlouva byla neplatná," upozorňuje Zahnáš. Šest set pět tisíc, které olomoucký klub za Krejčiříka požadoval, označuje za smluvní cenu, na niž Zlín zkrátka přistoupil.

"Tabulková hodnota hráče je něco zcela jiného než smluvně sjednaná částka za přestup. Jestliže na ni klub PSG Zlín kývl, tak je to otázka smluvní ceny," říká advokát. Odmítá také, že by kvůli penězům klub Vojtěcha Krejčiříka nenasazoval do zápasů.

Část žaloby, která popisuje, jak peníze putovaly od Petra Krejčiříka přes Zlín právě do Olomouce, označuje Zahnáš z právního hlediska za nesmyslnou.

"Jestliže tedy pan Krejčiřík HC Olomouc neposkytl žádné finanční prostředky, proč je nyní žádá vrátit zpět?" reagoval advokát a dodal, že klub od Krejčiříka peníze nedostal.

"Jestliže je pan Krejčiřík poskytl klubu PSG Zlín, měl by žádat o jejich vrácení právě PSG Zlín. A pokud PSG Zlín poskytl nějaké peníze olomouckému klubu, měl by tedy od HC Olomouc o jejich vrácení žádat PSG Zlín. Ale pokud takový nárok uplatňuje pan Krejčiřík, je to zjevně neoprávněná osoba," tvrdí.