Piano se z hlavního nádraží přesune do Hudebního altánu poblíž výstaviště Flora. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Z olomouckého nádraží zmizí piano. Drážní zaměstnance rušilo při práci

  • 116
Necelé čtyři měsíce si mohli cestující ve vestibulu olomouckého hlavního nádraží krátit čekání hraním na piano. Zaměstnanci drah, které muzicírování rušilo při práci, sepsali petici, a tak dopravce autory projektu i s klavírem zase vyprovodil. Piano přesunou do altánu k výstavišti.

"Celá situace nás velmi mrzí, neboť jsme o nadměrné hlučnosti piana nebyli nijak předem informováni," uvedl za autorskou trojici Daniel Ševčík. Nástroj se musí odstěhovat do soboty.

České dráhy nepříjemnou situaci odůvodňují úporným hlukem, který na jednom z nejfrekventovanějších nádraží v Česku normálně panuje, a který hraní na piano údajně ještě zhoršuje.

"Nádražím denně projde až několik desítek tisíc cestujících. Především v dopravní špičce je v hale velmi rušno. Při hraní na piano pak dochází v prostorách haly k ještě vyšší hlukové zátěži, která je nepříjemná a zatěžuje sluch především osobám, které zde musí pobývat dlouhodobě," vysvětlil mluvčí ČD Radek Joklík.

Podle něj si na hluk stěžovali nejen prodejci jízdenek za přepážkami, kteří zákazníkům špatně rozuměli, ale také zaměstnanci obchodů uvnitř haly.  

"Teď abych žádal sedm korun zpět..."

Někteří zaměstnanci nádražních provozoven nad podobnými argumenty kroutí hlavou.

"Zaměstnancům ČD hraní vadilo, že neslyšeli lidi u pokladen. Obcházeli prodejce a prodejny na nádraží s peticí. My jsme nepodepsali, nás to neruší, protože z 90 procent lidé na piano hrají pěkně. Divíme se, že to rušilo u pokladen, když vlastně sedí za zavřenými dveřmi, my je míváme otevřené a nebyl to žádný problém," pozastavila se nad situací odpovědná vedoucí pizzerie na hlavním nádraží.

České dráhy nejprve přístup k nástroji v přepravní špičce omezili. Hrát se nemohlo ve čtvrtek, pátek a neděli mezi třináctou a sedmnáctou hodinou. "Ke konci března ale současná nájemní smlouva končí úplně a již nebude prodloužena," dodal Joklík.

Provozovatelé piana ale oficiální výpověď roční smlouvy dosud nedostali.

"To je docela zvláštní. Smlouvu jsme měli podepsanou na rok se symbolickým nájemným koruna za měsíc. Podepisovala se tuším v listopadu. Nechápu proto, jak je možné, že najednou skončila. Podle normálního smluvního zákona by měla přijít oficiální výpověď, tu zatím nemám," reagoval Jiří Nebenführ z občanského sdružení Pro radost, který se na projektu Piana v Olomouci podílí.

"Je to krásně absurdní, zaplatil jsem dvanáct korun za celých rok, teď abych žádal sedm korun zpátky," dodal s nadsázkou.

Pod Smetanovým dohledem

Hudební nástroj v sobotu přesunou do takzvaného Hudebního altánu v Rudolfově aleji poblíž výstaviště, kde se má stát přirozenou součástí promenády.

"Hudba do tohoto altánu historicky patřila a navíc jsme označováni jako národ muzikantů, tak proč tohoto prostředí na dohled sousoší Bedřicha Smetany nevyužít," shrnula provozní náměstkyně Výstaviště Flora Olomouc Naděžda Krejčí.

V pátek od sedmnácti hodin na piano ještě v prostorách nádraží zahraje několik profesionálů včetně Richarda Mlynáře z B-Side Bandu Vojtěcha Dyka.

V druhé polovině dubna pak chtějí organizátoři nainstalovat ve městě další nástroje. Jeden má stát v pasáži Masné krámy. Další piano by organizátoři chtěli umístit na Svatém Kopečku u Olomouce. "Jednáme o tom, vypadá to zatím docela slibně," dodal Nebenführ.

Piana jsou i na dalších nádražích. Na pražském hrál i 101letý pianista...

5. července 2018

,