V budově krajského policejního ředitelství v Olomouci bylo slavnostně odhaleno pietní místo připomínající policisty, kteří od roku 1990 zahynuli ve službě. Požehnal mu duchovní František Hanáček. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Policisté, kteří v Olomouckém kraji zemřeli ve službě, mají pietní místo

  • 1
Šest jich zemřelo při dopravních nehodách, jeden během zásahu proti ozbrojenému pachateli a další při výbuchu nastražené nálože. Jména osmi policistů teď nese podstavec s plastikou a také jsou zapsána v pamětní knize pietního místa, které bylo slavnostně odhaleno v budově krajského policejního ředitelství v Olomouci.

"Jsou to ti, které se nám podařilo prokazatelně dohledat v archivech, protože s ohledem na skartace a další události jsme se dostali jen po rok 1990. Přesto je jmen v knize poměrně dost," řekl při odhalení pietního místa ředitel policie v Olomouckém kraji Jaroslav Skříčil.

Většina policistů zahynula při dopravních nehodách. V roce 1991 to byl šestapadesátiletý Jan Trna, o dva roky později pak šestatřicetiletý Milan Bartošek a v roce 1999 stejně starý Josef Vach.

V novém tisíciletí to byl v roce 2003 dvaapadesátiletý František Záhora a o rok později zemřeli při nehodě hned dva policisté - sedmapadesátiletý Radovan Doba a devětatřicetiletý Ivo Kučera, když do jejich auta čelně narazil protijedoucí vůz.

O vojácích se mluví, policistů přitom ve službě zahynulo víc

Kromě nich nese podstavec a pamětní kniha ještě dvě jména. Prvním je Antonín Šoustal, kterého v roce 1990 při akci postřelil ozbrojený pachatel, jenž se vloupal do objektu v Prostějově a třicetiletého policistu zasáhl do hlavy.

Druhým je Stanislav Podepřel, který zemřel v roce 1999 necelé dva měsíce před svými jednapadesátými narozeninami na následky popálenin po výbuchu nastražené nálože.

V budově krajského policejního ředitelství v Olomouci bylo slavnostně odhaleno
V budově krajského policejního ředitelství v Olomouci bylo slavnostně odhaleno

Jména osmi policistů, kteří v Olomouckém kraji od roku 1990 zemřeli ve službě, jsou uvedena na podstavci plastiky i v pamětní knize pietního místa.

"Často se mluví o vojácích, kteří zahynou ve službě, o policistech se ale většinou téměř neví. Přitom za posledních dvacet let jich v České republice zahynulo víc než vojáků," shrnul Skříčil.

"Pietní místo by mělo všem, kdo jdou kolem, připomínat zesnulé kolegy. Kromě toho pak také to, jak je policejní práce těžká a že se za ni někdy platí cenou nejvyšší. Lze jen doufat, že další jména už do pamětní knihy nepřibudou," dodal.