Prostějovská Pirátská strana si upravila logo města. Podle primátorky jde o...

Prostějovská Pirátská strana si upravila logo města. Podle primátorky jde o zhanobení městského znaku a hrozí právními kroky. | foto: Luděk Peřina, MAFRA; Facebook; www.prostejov.eu; koláž: iDNES.cz

Piráti doplnili symbol Prostějova lebkou, primátorka jim hrozí právníky

  • 41
Členové prostějovské Pirátské strany využívají na svém profilu na sociálních sítích jeden ze symbolů města Prostějova, který doplnili jejich tradičním logem - lebkou. To se ale nelíbí radnici. Primátorka již Pirátům napsala rozhořčený dopis, ve kterém je osočila, že zhanobili znak města.

Znak Prostějova tvoří půlený štít, který má na jedné straně červenou mříž a na druhé půl černé nekorunované orlice se zlatými drápy, zobákem a červeným jazykem. Prostějovští Piráti mříž doplnili svým tradičním symbolem - zlatou lebkou.

„Byla to taková variace na pirátské téma, aby tam byl zároveň nějaký vztah k regionu. Naším cílem nebylo vyvolat nějakou pozornost nebo rozruch, ale chtěli jsme, aby bylo vidět, že jsme místní sdružení právě z Prostějova. Už je to tam řadu let a už ani nevím, kdo to vlastně dělal,“ vysvětlil místopředseda prostějovských Pirátů Petr Kapounek.

Pirátské stránky se ovšem dostaly i na prostějovskou radnici. Upravený symbol města vzbudil pohoršení a primátorka Alena Rašková nedávno Pirátům napsala rozhořčený dopis.

„Vzhledem k tomu, že je na oficiální stránce Místního sdružení České pirátské strany Prostějov v rámci sociální sítě Facebook zveřejněn zhanobený znak statutárního města Prostějova, aniž by byl ze strany města udělen souhlas k jeho užívání, vyzývám Vás k neprodlenému odstranění zhanobeného znaku z této stránky,“ uvedla Rašková.

Varovala zároveň, že pokud se tak do 15 dnů nestane, město podnikne „veškeré právní kroky“.

Není jasné, zda jde o znak nebo vlajku. K té není souhlas třeba

Vtip je ale v tom, že Piráti se znakem sice pracovali, pokud však leží na žluto-modrém pozadí, jde o vlajku města. A podle zákona o obcích není k užívání vlajky nutný souhlas obce.

Na druhou stranu Piráti nedodrželi poměr stran vlajky 2 ku 3, takže může být sporné, zda jde o parlamentem schválenou vlajku Prostějova, nebo o samostatný znak, který je pouze umístěn na podobném pozadí, jaké má vlajka. V České republice obecní symboly posvěcuje předseda Sněmovny, současnou vlajku Prostějova schválil v roce 1992.

„Na základě zákona o obcích mohou jiné subjekty než obec užívat znak jen s jejím souhlasem,“ argumentuje primátorka Prostějova Rašková.

„Logo je na našem profilu již čtyři roky a po celou dobu nikomu nevadilo. Bohužel v Prostějově je v tomto volebním období běžné, že je opozice dehonestována všemi možnými prostředky a tahle směšná aféra do toho zapadá,“ brání se prostějovský zastupitel za Pirátskou stranu Petr Lysek.

Spor vyvolal „pirátské úpravy“ znaků měst po celé republice

Spor každopádně vyvolal lavinu upravování městských znaků napříč Českem. Výsledky předělaných znaků se hromadí na facebookové iniciativě Pirátíme znaky, která hlásá podporu prostějovským Pirátům a pirátským myšlenkám obecně. Na stromě v jabloneckém erbu tak například začala vedle jablek růst kulatá pirátská loga a kůň ve znaku Ostravy má zase pásku přes oko.

„V porovnání s jinými kauzami, které k nám z Prostějova doléhají, je toto spíš vtipná kauzička. Nicméně z hlediska Pirátů je vítána, neboť se v ní snoubí boj s absurdní byrokracií s bojem za svobodné užívání a remixování volného díla,“ podotkl místopředseda Pirátů Martin Šmída.

Podle místopředsedy prostějovských pirátů Kapounka jsou symboly městských samospráv z ochrany autorského práva výslovně vyjmuty. Namítá, že Piráti ani nechtěli obecní symbol nijak znevážit, a proto nemůže jít o jeho hanobení. Kapounek navíc upozorňuje na to, že samotná prostějovská radnice nemá ve využívání obecních symbolů pořádek.

„Rozdíly existují u vlajky a znaku, které jsou zveřejněny na webu ministerstva vnitra, a těch které jsou publikovány na webu samotného města Prostějova. Jinou verzi znaku užívá i prostějovská městská policie,“ konstatuje Kapounek.