Písmo Comenia Script vyzkoušely během prvního roku, kdy je k dispozici, zatím jen dvě školy z Olomouckého kraje. Ohlasy jsou nicméně pozitivní. (Ilustrační snímek)

Písmo Comenia Script vyzkoušely během prvního roku, kdy je k dispozici, zatím jen dvě školy z Olomouckého kraje. Ohlasy jsou nicméně pozitivní. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Comenia Script v prvním roce školy z kraje nezaujal, zkusily ho jen dvě

  • 15
První rok od ostrého startu mají za sebou školy, které se pustily do výuky nového písma Comenia Script. V Olomouckém kraji ale novinka příliš neboduje, vyzkoušely ji podle dostupných informací jen dvě školy. Tamní rodiče i učitelé si nicméně nový způsob psaní pochvalují.

Když se písanky s novým písmem dostaly do škol v rámci zkušebního programu v roce 2010 poprvé, budily velké vášně mezi odborníky i rodiči.

V Olomouckém kraji je chtěly vyzkoušet tři školy, u tohoto plánu však vydržela jen jediná. Malotřídka v Lobodicích na Přerovsku tiskací písmena místo starého vázaného písma vyučuje dodnes. A novinku si pochvaluje.

„Písmo je pro děti snazší. Rodičům ale dáváme vybrat, zda chtějí děti učit postaru nebo pomocí Comenia Script,“ říká ředitelka základní školy v Lobodicích Jana Blažková. V jedné třídě se tak děti učí obě varianty psaní.

„Jsme zvyklí, protože jsme malotřídka, není to pro nás takový problém,“ dodává Blažková s tím, že většina rodičů přesto zvolila nový typ písma.

Teď ne, do budoucna se novince nebráníme

Jednou ze škol, která se do zkušebního programu přihlásila, ale po proškolení učitelů nakonec couvla, je ta na Mozartově ulici v Olomouci.

„Řekli nám, že vyučovat takto můžeme jen v jedné první třídě. My ale máme tři, které v dalším roce slučujeme do dvou, takže bychom pak měli pomíchané žáky jak s klasickým, tak s novým písmem. Děti bychom navíc nemohli rozdělovat do tříd podle stávajícího systému,“ vysvětluje důvody odmítnutí písma ředitel Zbyněk Kundrum.

Dnes se do výuky nového typu písmen nežene, byť ji v budoucnu nevylučuje. „To nadšení a podmínky jsou pryč, vůbec se tím v tuhle chvíli nezabýváme, přestože novým věcem fandím a určitě nevylučuji, že to časem bude zase na pořadu dne,“ doplnil Kundrum.

Školu, která se zpočátku neodhodlala, ale díky nadšení tamní učitelky se nakonec stala vlastně jedinou klasickou školou v kraji, která podobnou výuku nabízí, najdou rodiče ve Šternberku.

„Školení jsme se neúčastnili, ale protože se o písmo začala zajímat jedna z našich učitelek na prvním stupni, nakonec jej vyučujeme,“ vysvětluje ředitel Základní školy Svatoplukova Jaromír Sedlák. Škola tak nové písmo učí už druhým rokem a v září otevře další třídu.

„Rodiče se nás na tuto možnost ptají, pokud třídu naplníme, není to problém,“ dodává ředitel.

Katastrofický scénář nenastal, děti zvládají podpisy i čtení

Podle něj se nepotvrdily žádné z katastrofických scénářů. „Říkalo se, že z dětí vychováme poloviční analfabety, že se nebudou umět klasicky podepsat nebo přečíst ve slabikáři slovo ‚maso‘. Nic z toho samozřejmě není pravda, podepsat se umí a číst vázané písmo také,“ dodává Sedlák.

Podle něj nakonec není problém ani u rodičů, kteří musí platit za pomůcky o něco více než rodiče dětí v „normální“ třídě.

„Rozdíl je asi sto padesát korun, nikdo si na to ale nestěžoval. Zájem o podobnou výuku naopak cítíme. Je škoda, že jsme v Olomouckém kraji jakousi bílou vránou mezi školami,“ shrnul.

„S klasickým písmem jsme jenom ztráceli čas“

Helena Šnorichová, která učí druháky na Základní škole Svatoplukova ve Šternberku psát pomocí Comenia Script, má pár let do důchodu. Přestože byla k novému písmu zpočátku skeptická, rychle převládlo nadšení a po proškolení se do jeho výuky vrhla naplno. „Nerada dělám věci zbytečně a vázané písmo bralo drahocenný čas mně i dětem,“ říká učitelka dnes.

Jaká byla vaše reakce na nápad, že by se ve školách mohlo písmo učit pomocí Comenia Scriptu?
Když jsem slyšela o písmu Comenia Script, říkala jsem si, že to je zase nějaká novinka, kterou chtějí měnit něco, co je dávno zaběhlé a funguje. Mám pár let do důchodu a celý život jsem učila nějak, tak proč to najednou změnit?

Co vás přimělo dívat se na věc jinak?
Začala jsem si zjišťovat všechny informace kolem. A byla jsem překvapená. Nakonec jsem zavolala paní Lancové, která písmo vymyslela, a domluvily jsme se, že u ní projdu školením. A pak se rozhodnu, zda do toho půjdu, nebo ne.

Co vás na písmu zaujalo natolik, že jste jej vzala za své?
Úplně první věc byla ta, že nerada dělám věci zbytečně. A učit děti písmo, které po pár letech opustí, zbytečné je. Pro ně, i pro mě. A nakonec jsme nadšení všichni.

I rodiče? Šli do toho s vámi hned, nebo jste je musela přesvědčovat?
Shodou okolností jsem ten rok měla mít první třídu. Našlo se třicet rodičů, kteří kývli i přes dražší písanky a mohli jsme začít.

Setkáváte se stále s nedůvěrou třeba u svých kolegů?
Samozřejmě, řada z nich se na Comenia Script stále dívá skrz prsty a zastávají takové to „Učili jsme se tak my, tak proč by se tak neměly učit dnešní děti.“ Jenže za nás nebyly počítače ani technika, jaká je dnes. Vždyť většina rodičů už velká psací písmena nepoužívá, tak proč bychom je měli učit děti?