Pozemek Zlatý důl je bývalá lesní školka a investor usiloval o to, aby se z něj staly stavební parcely a na místě mohlo vzniknout satelitní městečko. Proti tomu se postavili místní, ekologové i magistrát.

Pozemek Zlatý důl je bývalá lesní školka a investor usiloval o to, aby se z něj staly stavební parcely a na místě mohlo vzniknout satelitní městečko. Proti tomu se postavili místní, ekologové i magistrát. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nové satelitní městečko u Olomouce nevyroste, místní boj o les vyhráli

  • 1
Kontroverzní satelitní městečko, které developer plánoval místo bývalé lesní školky Zlatý důl v Lošově nedaleko Olomouce, se stavět nebude. Vyhráli tak ekologové, místní lidé i městští úředníci, kteří byli svorně proti. Definitivně o tom nyní rozhodl krajský úřad, který dal na doporučení ministerstva zemědělství.

"Krajský úřad zastavil převod lesní půdy na stavební parcely, o které developer léta usiluje. Do tří let musí majitel na svém lesním pozemku začít odpovědně hospodařit, tedy buď jej zalesnit, nebo obnovit školkařskou činnost," potvrdil Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí DUHA.

Olomoucký podnikatel Oldřich Přikryl v polovině roku 2009 koupil deset hektarů bývalé lesní školky a další zhruba tři hektary přilehlých zastavěných parcel od Lesů ČR. Zaplatil za ně tehdy sice přes dvanáct milionů, změna v územním plánu, který v roce 2010 se satelitem v lese počítal, by však investici zhodnotila desetkrát až šestnáctkrát. Podnikatel by tak mohl vydělat přes sto milionů.

Proti výstavbě satelitu se postavili místní, ekologové i radnice

Proti jeho plánům se však postavili jak lidé z Lošova, tak obyvatelé nedaleké Velké Bystřice, ekologové, a dokonce i sami úředníci olomouckého magistrátu. Petici proti záměru soukromého developera tehdy podepsalo téměř 370 lidí.

"Od začátku jsem tvrdil, že vydávání tohoto území za takzvaný brownfield je matením odborné i laické veřejnosti. Jsem rád, že v tomto případě zvítězil veřejný zájem a v Lošově zůstane les," řekl například vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Olomoucká radnice sice na podzim 2011 nařídila, že na pozemcích má být les, krajský úřad však její rozhodnutí loni na jaře zrušil. Do sporu se pak vložilo také ministerstvo zemědělství, které nařídilo, že na pozemcích musí být lesní školka či růst les.

Místní: Stavět na úkor lesa je v dnešní době nesmysl

Krajský úřad proto letos 25. dubna zamítl odvolání pražské developerské firmy Prockhorne, která projekt stavby domů v Lošově připravila a proti rozhodnutí olomoucké radnice se ohradila. Vyjádření majitele pozemků Oldřicha Přikryla se nepodařilo získat.

"Škoda jen, že tak úřad neučinil hned napoprvé. Namísto toho účelově manipuloval s fakty, což vrhá stín na jeho nezávislost," uvažuje Miroslav Kutal z DUHY. Takovému nařčení se nicméně úředníci olomouckého krajského úřadu brání.

"Krajský úřad a následně i ministerstvo zemědělství vycházelo z faktů, které byly předloženy účastníky řízení jako podklad pro jejich rozhodnutí. Jiná fakta ze strany krajského úřadu nebyla po celou dobu vedeného řízení a následného využití dalších mimořádných opravných prostředků využívána, natož nějak zmanipulována," řekl Vlastimil Dřímal z krajského odboru životního prostředí.

Rozhodnutí každopádně vítají i v Lošově. "Máme z toho opravdu radost. Domníváme se, že dnes je tolik bytů a lokalit, kde se dá bydlet, že stavět satelitní městečko na úkor lesa by byl nesmysl," myslí si předseda olomoucké místní části Lošov Jan Preč.