Pohled na školu a do centra vypáleného Javoříčka v květnu 1945. | foto: Iniciativa pro podporu vypálených obcí

Škola v „moravských Lidicích“ přežila řádění SS, teď ji čeká nová éra

  • 0
Obec Javoříčko na Olomoucku, nazývaná pro svůj tragický osud moravské Lidice, dostane nové společenské centrum a expozici. Muzeum za miliony korun bude v bývalé škole, jež jako jedna z mála budov přežila řádění nacistů. Ti Javoříčko vypálili a povraždili místní muže.

Zázemí pro nové muzeum s kinosálem vznikne za zhruba pět až deset milionů korun v původní budově školy, která v Javoříčku jako jedna z mála staveb přesně před osmašedesáti lety přežila řádění jednotek SS.

Proměna školy v Javoříčku

Jejich příslušníci obec Javoříčko 5. května 1945 těsně před koncem války během pěti hodin vypálili. Zabili osmatřicet místních mužů.

Cílem nynějších plánů je rozsáhlá přestavba budovy původní javoříčské školy a její proměna na muzeum s pietní expozicí o místní tragédii.

"Poslední informace od investora je taková, že by chtěl, aby zde všechno bylo hotové k sedmdesátému výročí javoříčských událostí. To připadá na jaro 2015," přibližuje Filip Žáček z Iniciativy pro podporu vypálených obcí.

Přispějte do mozaiky

Iniciativa pro podporu vypálených obcí hledá do právě vznikající expozice o osudu Javoříčka dosud neznámé materiály.

Lidé, kteří jsou ochotni ke zmapování tragédie moravských Lidic přispět fotografiemi či dalšími dokumenty, se mohou přihlásit či je přímo zaslat na e-mail info@vypaleneobce.cz.

Materiály by se mohly od roku 2015 stát součástí expozice nového muzea či archivu v javoříčské škole. Další informace jsou na webu Iniciativy www.vypaleneobce.cz.

"Nyní k samotné expozici sbíráme a dáváme dohromady materiály, které by se v ní měly objevit," upřesňuje Žáček.

Svým dílem k budování nového javoříčského muzea, jehož součástí bude i archiv či kinosál pro promítání dokumentu o Javoříčku, s největší pravděpodobností přispějí i studenti architektury.

"Plánujeme oslovit fakultu architektury v Brně, zda by s námi nespolupracovala na soutěži, z níž by vzešly návrhy podoby této nové expozice,“ prozrazuje Žáček.

Cílem tak podle Žáčka není jen přesný popis toho, co a proč se Javoříčku na sklonku druhé světové války stalo, ale také to, aby samotná prezentace těchto informací byla svým způsobem atraktivní.

"Chceme, aby měla nějakou mladou neotřelou myšlenku. Zkrátka aby oslovila a byla zajímavá pro všechny návštěvníky," přemítá Žáček. Budova bývalé javoříčské školy už za sebou v tuto chvíli má důležitou rekonstrukci.

V květnu 1945 to přitom byla spolu s obytným domem, stodolou a kapličkou jediná stavba, která ze čtyřiatřiceti domů zůstala po zhruba pětihodinovém řádění esesmanů z protipartyzánského komanda v původním Javoříčku stát.

Vojáci ozbrojení granáty a automatickými zbraněmi v obci nedaleko hradu Bouzov na Olomoucku popravili osmatřicet mužů starších patnácti let.

Odkud přesně a z jakého důvodu přišel rozkaz ke zničení Javoříčka, není doposud zcela známo.

"Spekuluje se o vedení olomouckého gestapa, ale to není prokázané," popsal již dříve historik z olomoucké Univerzity Palackého Pavel Urbášek. Jisté ovšem je, že Javoříčko v závěru druhé světové války bylo s místními partyzány v kontaktu.