Bagrování dna na Plumlovské přehradě

Bagrování dna na Plumlovské přehradě | foto: Petr Janeček, MAFRA

Plumlov bude mít vodu jako v roce 1932, bez čističek ale nevydrží

  • 1
Voda v Plumlovské přehradě, jejíž čištění právě finišuje, bude opět stejně čistá jako po prvním napuštění před 80 lety. Slib pracovníků Povodí Moravy zní po letech, kdy hygienici v nádrži pravidelně zakazovali koupání kvůli sinicím, téměř jako sci-fi.

Bagry už oblíbenou nádrž zbavily většiny nánosů. Právě ty byly živinami pro jedovaté sinice, které z vyhledávané turistické lokality vyhnaly návštěvníky a udělaly z kdysi lákavé oblasti mrtvou zónu.

Má to ale háček - podle odborníků může voda při současném stavu vydržet bez sinic jen 20 až 50 let. K tomu, aby se tato doba prodloužila, potřebuje přehrada jedno - aby obce v okolí dokončily kanalizace a čističky.

Pokud to nezvládnou, bude se hladina znovu zanášet fosfáty. Například Plumlov to slibuje. Kanalizaci, vodovod a čističku odpadních vod chce stavět už letos.

Tento rok už bude přehrada kompletně vyčištěná, lidé se v ní ale poprvé vykoupou až napřesrok. Opětovné napouštění zdrží oprava hráze za 150 milionů korun.

"Už nám zbývá odtěžit ještě asi 25 tisíc metrů krychlových sedimentů z původních zhruba 200 tisíc kubíků. Pro stavbaře jde však o nejtěžší úkol. Pohybují se teď v nejvíce zavodněných místech, kde více než kdy jindy musí bojovat s neúnosným terénem a těžkými mokrými nánosy," popsala mluvčí Povodí Veronika Hrdá.

Přes vypuštěnou přehradu si nyní lidé zkracují cestu nebo ji využívají jako...
Listopadový pohled na vypuštěnou plumlovskou přehradu
Listopadový pohled na vypuštěnou plumlovskou přehradu

Vypuštěná Plumlovská přehrada.

Práce, na jejichž konci z přehrady zmizí vše, co se v ní uložilo za 80 let, by podle Hrdé měly skončit do konce června, pak začne oprava hráze.

"V některých místech jsme museli jít i do hloubky tří metrů," podotkl ředitel závodu Horní Morava David Fína. Povodí pak na všech místech garantuje odtěžení vrstvy do půl metru.

Povodí Moravy musí navíc ověřit, zda bahno, které na místě zůstane, nebude po ukončení těžby zasažené živinami. Na to dohlédnou nezávislí experti.

Zbytek je na obcích a jejich kanalizacích a čističkách. "Neoficiálně máme dotaci potvrzenou. Když všechno půjde dobře, mohli bychom v letošním roce začít," řekl starosta Plumlova Adolf Sušeň. Stavba bude stát více než 30 milionů korun, pokud se do toho ještě započítají Soběsuky a Žárovice, pak se celková částka vyšplhá na víc než 50 milionů korun.

Pro Plumlov a obce nad Plumlovskou přehradou je tento projekt velmi důležitý. Úspěšné čištění nádrže podmiňuje Povodí Moravy právě novou kanalizací. Těžba sedimentů je totiž pouze prvním krokem k dlouhodobě čisté vodě v plumlovské nádrži.

"Úspěch celé akce bude záviset jak na fungujícím odkanalizování obcí nad přehradou, tak i na provedení nebo neprovedení revitalizace okolní krajiny a protierozních opatření," zdůraznil biologický dozor akce Petr Loyka z olomouckého magistrátu.