V Plumlovské přehradě hygienici na základě rozborů vody zakázali koupání, přemnožily se zde sinice.

V Plumlovské přehradě hygienici na základě rozborů vody zakázali koupání, přemnožily se zde sinice. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Za zamoření vyčištěné Plumlovské přehrady sinicemi může horko a málo dešťů

  • 0
Během pár dní se voda v Plumlovské přehradě u Prostějova zhoršila natolik, že zde hygienici kvůli přemnoženým sinicím museli vyhlásit zákaz koupání. Právě kvůli nim přitom před několika lety prošla kompletní očistou. Podle odborníků za situaci může hlavně horké počasí v kombinaci s nedostatkem deště.

Poslední odběry odborníci provedli v pondělí a ve vodě zjistili 523 000 buněk sinic na jeden mililitr. Limit je přitom poloviční.

„S přemnožením sinic souvisí i zvýšený nález chlorofylu a, snížená průhlednost vody a výskyt vodního květu. Vodní květ vzniká nahromaděním hmoty sinic, která může zapáchat,“ podotkla Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Podle vodohospodářů je důvodem přemnožení sinic na Plumlově počasí. „Co není možné ovlivnit, jsou vysoké teploty, výše přítoků a dále splachy z přívalových dešťů,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

„Prakticky celé léto máme v důsledku sucha velmi nízké průtoky v řekách, což způsobuje výrazné zhoršení kvality vody, neboť odpadní vody není možné dostatečně naředit. Současně vysoké teploty tvoří ideální prostředí pro rozmnožení sinic. Když v podobné situaci přívalové deště navíc spláchnou půdu z polí do řek či nádrží, je prakticky nemožné rozvoji sinic zabránit,“ dodal.

Povodí: Je to jako napustit do čisté vany špinavou vodu

Povodí ovšem tvrdí, že dělá vše, co může, aby na Plumlově čistou vodu udrželo. V minulých letech vodohospodáři vybagrovali dno a celou přehradu vyčistili, na přítocích vybudovali sedimentační nádrže a srážecí stanice na odstranění fosforu.

Z jedné z nádrží na konci Podhradského rybníka také loni v listopadu odtěžili asi 500 kubíků sedimentů, které se zde během dvou let usadily. Letos v květnu kromě toho Povodí na rybníku nainstalovalo plovoucí stěny, které zachycují naplaveniny.

Mluvčí Chmelař však dodal, že stěžejní je kvalita a množství přitékající vody. Tu mohou podle něho negativně ovlivnit například špatně odkanalizované obce nad přehradou, přívalové deště, nebo sucho.

„Když do vydezinfikované vany napustíme špinavou vodu, bude ve vaně špinavá voda bez ohledu na to, jak moc úsilí jsme na vyčištění vynaložili,“ popsal.

Slibně rozjetá turistická sezona dostala ránu

Podle starosty Plumlova Adolfa Sušně je důvodem přemnožení sinic sucho, kdy nebyl žádný přítok, a voda v přehradě stála. Na všech přítocích jsou podle něj sice srážedla fosforu, když není průtok, není co dávkovat a voda není ošetřená.

„Pak stojí v nádrži a vykvete. V podstatě můžeme být rádi, že to vydrželo tak dlouho,“ dodal starosta.

Změnu může přinést jen déšť. Voda v Podhradském rybníku se vymění za osm hodin a v přehradě za tři dny až týden.

„Voda se prokysličí, dodá se chemie a sinice už nevzniknou. Teď se bohužel nedá nic dělat. Pršelo tak, že všechno vsákl les a nic nepustil dál. Po každém dešti chodím kontrolovat přítoky. Zvedalo se to o 4 centimetry – a to je nic,“ řekl Sušeň.

Podnikatelé z okolí přehrady jsou nešťastní. Slibně rozjetá sezona dostala ránu.

„Samozřejmě to pro nás dobrá zpráva není. Zaráží mě však, že se to zhoršilo tak rychle. Myslím, že se něco mohlo vyplavit z Podhraďáku, ale odborník nejsem. Vizuálně voda vypadá pořád dobře, takže uvidíme. Teď to musíme chvíli vydržet,“ postěžoval si provozovatel pláže U vrbiček Radek Kocourek.

Plumlovská přehrada se před čtyřmi lety dočkala celkové revitalizace, předtím byla pět let vypuštěná. Kdysi oblíbené rekreační místo každoročně obléhaly tisíce turistů, nádrž však jedovaté sinice úplně pohřbily. Nyní se sem rekreanti vrací jen pozvolna. Loni v srpnu, kdy rovněž málo pršelo, měla voda na Plumlově také zhoršenou kvalitu. K zákazu koupání však hygienici sáhnout nemuseli. Na jedničku se voda vrátila až v září, kdy zapršelo.