Zatímco v Plumlovské přehradě je vody dost i na koupání, z vysychající řeky pod ní už museli rybáři lovit ryby.

Zatímco v Plumlovské přehradě je vody dost i na koupání, z vysychající řeky pod ní už museli rybáři lovit ryby. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přehrada je plná vody, říčka pod ní vysychá. Jinak to nejde, říká Povodí

  • 63
Kritický nedostatek vody donutil rybáře, aby zahájili výlov říčky Hloučely u Prostějova, která vytéká z Plumlovské přehrady. A to paradoxně i přesto, že je nádrž plná. Podle Povodí Moravy ale víc vody vypouštět nemůže, protože by to mohlo ohrozit život v přehradě.

Na jednom se shodují všichni. Vodohospodáři, rybáři i biologové. Tak extrémně suché léto tady dlouho nebylo. Jedním z míst v Olomouckém kraji, kde situace dosáhla na kritickou hranici, je říčka Hloučela, která vytéká z Plumlovské přehrady, míjí Prostějov a za městem se spojuje s Romží. Začátkem tohoto týdne už zde rybáři dokonce museli dokonce zahájit „záchranný“ výlov ryb.

„Zatím jsme přemístili zhruba čtyři stovky větších ryb, jako jsou jelci, okouni nebo hrouzci a také asi šest úhořů, do Plumlovské přehrady. Jinak by ryby uhynuly. Ve výlovu budeme pokračovat. Pstruhy necháváme a pár raků jsme jen posunuli do větších tůní. Ty zatím mají třeba i dva až tři metry a doufám, že ještě nějakou dobu vydrží,“ vylíčil jednatel Moravského rybářského svazu Prostějov Pavel Müller.

Stav Hloučely je přímo závislý na tom, kolik teče vody z Plumlovské přehrady. V ní je nyní hladina na 272 metrech nad mořem, což je podle údajů Povodí Moravy 83,4 procenta zásobního prostoru. Ten by měl hladinu o necelý metr výš.

Vodohospodáři tvrdí, že víc vody z Plumlova vypouštět nemohou. „Odtok se řídí manipulačním řádem a je nastaven tak, aby i přes pokračující nepříznivý vývoj počasí umožnil zachování všech funkcí nádrže,“ vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

„Musíme postupovat velice uvážlivě. Manipulační řád přesně udává, kolik můžeme vypouštět vody, za jaké situace, teploty a přítoku. Musíme držet nějakou zásobu vody, kdyby bylo ještě hůř,“ dodala.

V současných parných dnech je podle ní denní pokles hladiny v Plumlovské přehradě zhruba dva centimetry. Přítok je v průměru 63 litrů za sekundu a odtok Povodí vylepšuje na dvojnásobek. V průměru je to 128 litrů za sekundu.

Biolog: Rychlý pokles hladiny by narušil celý ekosystém nádrže

Podle Petra Loyky, který v minulých letech při opravách hráze a bagrování dna fungoval na Plumlově jako biologický dozor, by jakýkoliv zbrklý postup mohl vyvolat katastrofu.

„Vypuštěním většího množství vody z přehrady bychom mohli v Hloučele zavodnit již vylovené tůně a vyvolat migraci ryb. Zmařili bychom tím práci rybářů, kteří udělali to, co měli, a udělali to včas,“ upozornil s tím, že rychlý pokles hladiny vody v přehradě by navíc mohl narušit celý ekosystém a stabilitu nádrže.

„Letos je naprosto kritické období. Ve tři odpoledne mají ryby možná kyslíku dost, ale jde o to, kolik ho mají ve tři v noci,“ varoval Loyka.

Ochránci nyní plánují odlov ryb z mokřadu a z kratšího úseku potoka mezi Podhradským rybníkem a Plumlovskou přehradou.

„Z Hloučely se nám o víkendu podařilo do přehrady přemístit asi sto padesát škeblí říčních,“ dodal Loyka.

Hrozbou pro říčku je teď už i déšť, pokud by byl příliš mírný

Kromě sucha je nyní velkou hrozbou pro říčku Hloučelu paradoxně i déšť. „Mírný déšť by mohl zaplnit tůně teplou a znečištěnou vodou, která by stekla z rozpálených břehů v okolí. A to by mohlo během pár hodin způsobit úplnou zkázu,“ vysvětlil Loyka. Pomohly by naopak dlouhodobé srážky.

„Nejhorší je, že kdyby opravdu začalo pršet, bude trvat minimálně týden, než se voda v Hloučele objeví. Pár dní bude trvat, než se dostane do potoků, a pak musí přejít přes Podhradský rybník a přes přehradu. Dnes ale nikdo neví, co bude. Sucho se klidně ještě může prodloužit,“ obává se jednatel rybářů Pavel Müller.

V Olomouckém kraji je nyní stav sucha podle údajů Povodí Moravy na polovině sledovaných míst. Například horní tok Hloučely v Soběsukách má hladinu na jednom centimetru, sucho je také na Moravě ve Vlaské, Raškově, Moravičanech a v Olomouci. Kritický stav je i na Desné v Šumperku a Bečvě v Teplicích nad Bečvou.

„Největší obavy nyní mám z rybníků. Jakmile tam klesne množství kyslíku ve vodě na hranici přežití, pak to pojede jako na másle,“ strachuje se šéf rybářů Müller. Na to už v polovině července doplatila asi stovka štik na jednom z menších neudržovaných rybníků u Hrdibořic na Prostějovsku. Ryby se tam ovšem dostaly náhodou, rybáři tuto vodu ani neosazují.