Pneumokoková nákaza ohrožuje předevší starší lidi a malé děti. Ilustrační snímek

Pneumokoková nákaza ohrožuje předevší starší lidi a malé děti. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zákeřným pneumokokem se v Olomouckém kraji letos nakazilo už 11 lidí

  • 0
Jedenáct případů onemocnění pneumokokovou nákazou evidují za prvních sedm měsíců tohoto roku hygienici v Olomouckém kraji, dva z pacientů zemřeli. Onemocnění, které v první fázi připomíná obyčejnou chřipku, ohrožuje především starší lidi a malé děti.

Teplota, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a zvracení - to jsou příznaky, které trápí nemocného při chřipkovém onemocnění, ale také při nákaze pneumokokem.

"Od začátku roku eviduje Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje celkem jedenáct případů nákaz pneumokokem, z nichž dva skončily úmrtím. V obou případech úmrtí se jedná o osoby ve věkové skupině nad 65 let," uvedla Martina Kundschofská z Krajské hygienické stanice Olomouc.

Právě starší lidé, kteří často trpí i jinými nemocemi a jejich tělo tak není schopné se více bránit, jsou jednou ze dvou skupin, které jsou pneumokokovým onemocněním nejvíce ohrožené. Tou druhou jsou pak velmi malé děti.

 "Onemocnění se projevuje horečkou, třesavkou, pacient je zesláblý. Pneumokok postihuje především chronicky nemocné osoby a jedince s oslabenou imunitou," řekla Radka Baková z holdingu Agel, pod který spadá řada nemocnic v kraji.

Nejvíce případů, osm z jedenácti, hygienici zaznamenali v okrese Olomouc. Doktoři jim musí hlásit každého nemocného. Takové číslo podle nich není neobvyklé, každoročně se počet pacientů pohybuje kolem podobného počtu.

Například na infekčním oddělení prostějovské nemocnice nepozorují v posledních měsících výrazný nárůst počtu takových pacientů.

"S nejtěžšími případy, kdy pacient musí být s onemocněním způsobeným pneumokokovou infekcí hospitalizován, se lékaři infekčního oddělení setkávají velmi zřídka," uvedla Baková.

Nemoc je pak nebezpečná u dětí do pěti let, jejichž imunitní systém neumí správně zareagovat. "Navíc velmi často navštěvují školku nebo místa s větší koncentrací dětí, a jsou tak vystavené větší možnosti nákazy," vysvětlila Kundschofská.

Jedinou účinnou zbraní je očkování

Onemocnění je o to zákeřnější, že bacilonosičem může být i člověk, u nějž se ještě neprojevilo. Bakterii si totiž i zdánlivě zdraví lidé běžně nosí na sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích.

"To je pravda, u mnoha lidí dlouho nepropukne, chodí tak mezi ostatní a snadno je mohou nakazit," dodala hygienička.

Pneumokok se totiž přenáší kapénkovou infekcí, napadá jednotlivé orgány a způsobuje závažné záněty středního ucha, těžké zápaly plic i meningitidy. Bakterie, která se dostane do krevního oběhu, postupuje v organismu velmi rychle, nemocnému jde o čas.

Jedinou účinnou zbraní proti onemocnění zůstává očkování, které však pro lidi nad 50 let zatím není plošné.