Tragická nehoda u Samotišek, při které zahynula mladá žena.

Tragická nehoda u Samotišek, při které zahynula mladá žena. | foto: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Po smrti mladé matky úřady vymýšlejí, co s nebezpečnou alejí u Olomouce

  • 29
Zbytečná smrt mladé maminky, která se v sobotu zabila po nárazu auta do stromu u Samotišek na Olomoucku, možná paradoxně pomůže zachránit životy dalších řidičů. Právě poslední havárie přiměla olomouckou radnici, aby hledala řešení, jak bezpečnost na silnici do Samotišek zvýšit.

Najít ho nebude jednoduché, protože stromořadí podél silnice je pod památkovou ochranou i pod drobnohledem ekologů. Kraj, kterému silnice patří, ani památkáři nebo ochránci přírody však bezpečnostní opatření předem neodsuzují.

Cesta poutní alejí na Svatý Kopeček je důležitou dopravní tepnou Olomoucka. Využívají ji totiž nejen lidé, kteří pracují v Olomouci a bydlí v okrajových částech, ale také davy turistů, kteří chtějí vidět baziliku na Svatém Kopečku nebo tamní zoologickou zahradu.

Za tři roku už v aleji zahynulo sedm lidí

Silnice s obnoveným historickým stromořadím je velmi úzká, navíc se tam střídají rovné úseky se zatáčkami, které vynášejí. Udělat za volantem chybu znamená ve většině případů trefit strom. Jen letos tam zemřeli dva lidé, za poslední tři roky je obětí už sedm.

"Silnice sice není v naší kompetenci, ale ta řada obětí si vyžaduje nějakou iniciativu. Uložili jsme proto odboru dopravy, aby předložil varianty řešení, které zajistí zvýšení bezpečnosti silničního provozu na tomto úseku komunikace," řekl náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch.

Holpuchovi vadí, že na silnici nejsou žádné dopravní značky, které upozorní na zatáčky, není tam ani žádné omezení rychlosti, svodidla nebo aspoň odrazky na stromech. "Kdekoliv jinde, když ztratíte pozornost, tak skončíte tím, že si pomačkáte auto. Tady narazíte do stromu a velmi často za to zaplatíte životem," dodal náměstek.

Cesta na trénink skončila tragédií

Přesně tak dopadla jednatřicetiletá žena, která minulou sobotu kolem půl osmé ráno jela od Samotišek do Olomouce a pospíchala se svou pětiletou dcerou na trénink krasobruslení.

Přestože byla mlha, jela patrně příliš rychle, vyjela ze silnice a narazila do stromu. Svým zraněním na místě podlehla, její dcera, která byla upoutaná v autosedačce, vyvázla se zraněním (O tragické nehodě čtěte zde).

Místo, kde v sobotu zahynula při nehodě mladá žena.

Na místě, kde v sobotu zahynula při nehodě mladá žena, tragédii připomínají svíčky a rozbité zpětné zrcátko.

"Není to první případ, myslím, že by bylo vhodné udělat na silnici bezpečnostní posudek," přivítal iniciativu olomoucké radnice Ladislav Růžička z odboru dopravy krajského úřadu.

Proč už kraj sám situaci neřešil, když mu silnice patří? Podle Růžičky k tomu zatím nikdo nedal podnět. "My teprve poté, co dostaneme podnět, zpracujeme návrh, který konzultujeme s policií a předkládáme magistrátu. Ten jediný rozhoduje a povoluje dopravní značení a zařízení na silnicích," vysvětlil úřední postup Růžička.

Poslední bezpečnostní opatření povolovaly úřady na silnici do Samotišek před dvěma lety. Rovněž po tragické autohavárii nechaly pokácet tři stromy. Jeden z nich se stal osudným čtyřem mladým lidem, kteří na Vánoce roku 2007 při cestě autem na půlnoční mši ve stodesítikilometrové rychlosti vylétli mimo vozovku a narazili do kmene.

Odstranit nebezpečné stromy tehdy doporučili dopravní policisté a kácení tehdy povolili i památkáři.

Bezpečnější alej chtějí i odpůrci kácení

"Nejnutnější věci, které zajišťují lidský život, musí být zohledněny. Budeme ale muset jednat nad konkrétními návrhy," nevylučuje povolení i dalších bezpečnostních opatření v poutní aleji Zdenka Bláhová z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Pro vyšší bezpečnost na silnici do Samotišek jsou i zástupci občanského sdružení Arnika, které se věnuje mimo jiné ochraně alejí. Kácení však považují za krajní řešení.

"Byli bychom pro měkčí opatření jako svodidla, odrazky a všechno, co zlepšuje orientaci v aleji. Až pokud nic z toho nepomůže, lze uvažovat o kácení," vysvětlila Vendula Křčmářová z olomoucké pobočky Arniky.

Sdružení je proti paušálnímu kácení stromů u silnic. "Silničáři často říkají, že stromy by u silnic neměly být vůbec, že člověk, by měl dostat šanci, i když udělá chybu a vyletí ze silnice. My si myslíme, že pokud jsou stromy v dobrém stavu, nejsou nijak nebezpečné. Samy do cesty člověku neskočí," dodala Krčmářová.