Podle informací Státního zdravotního ústavu každý rok počet nově nakažených překročí číslo z roku předchozího. (ilustrační snímek)

Podle informací Státního zdravotního ústavu každý rok počet nově nakažených překročí číslo z roku předchozího. (ilustrační snímek)

Počet HIV pozitivních v regionu roste. A to mnoho lidí o nákaze neví

  • 0
Loni přibylo do oficiálního seznamu v Olomouckém kraji šest HIV pozitivních lidí. Celkem tak lékaři a hygienici v regionu evidují 56 pacientů. A navíc jedním dechem varují, že ačkoliv je možná číslo na první pohled nízké, ve skutečnosti je pouhou špičkou ledovce.

Pozitivních testů je totiž ve skutečnosti víc, jenže řada nemocných si výsledky vyšetření u lékaře vůbec nevyzvedne nebo na testy ani nepřijde. A v neposlední řadě v kraji citelně chybí AIDS poradna.

Podle informací Státního zdravotního ústavu každý rok počet nově nakažených překročí číslo z roku předchozího.

"Od roku 2002 jsme v České republice zaznamenali každoročně výrazný nárůst výskytu infekce HIV. V roce 2002 bylo u občanů České republiky a cizinců s dlouhodobým pobytem nově zjištěno 50 případů infekce HIV, v roce 2012 to bylo již 212 případů," vysvětlil Vratislav Němeček, vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS za Státního zdravotního ústavu.

Ani letos tomu není jinak a do neradostné bilance přispěl šesti novými pacienty i Olomoucký kraj.

"Lidí nakažených HIV v Olomouckém kraji stále přibývá, je však potřeba říct, že uváděné číslo je opravdu jen špičkou ledovce. Ve skutečnosti je HIV pozitivních mnohem víc," uvedla Růžena Haliřová z Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Příčin, proč se do statistik zdaleka nezapočítají všichni nemocní, je podle ní hned několik.

"Ne každý člověk je ochoten jít ke svému ošetřujícímu lékaři. Plno lidí pak na testy nejde, protože je jim to jedno, a další si krev sice nechají vzít, ale pro výsledky už se nedostaví," vyjmenovává Haliřová s tím, že v takovém případě pak lékaři nemohou zjistit, od koho pacient nemoc dostal.

Obecně pak podle hygieničky za stoupající čísla nemocných může klesající míra zodpovědnosti lidí. "Mám pocit, že se to tolik neřeší. Jako by se lidé infekčních chorob nebáli," varuje.

Dalším z velkých problémů je podle ní i to, že v Olomouckém kraji není AIDS poradna. "Zrušili ji a na Moravě zůstala jen v Brně a Ostravě, u nás se tedy lidé mohou obrátit pouze na neziskové organizace, které však často bojují s financemi," dodala Haliřová.

Počty narkomanů s HIV nerostou

Jednou z organizací, která je v přímém kontaktu s jednou z rizikových skupin, do níž patří uživatelé drog, jsou i Podané ruce. Ty v Olomouci a Prostějově provozují takzvané Kontaktní centrum a věnují se i prevenci. I díky tomu se počet narkomanů v Olomouci nezvyšuje.

"Díkybohu u nás v kraji počet narkomanů s HIV neroste. Velkou zásluhu na tom mají naše programy, v nichž se věnujeme osvětě a hlavně vyměňujeme jehly," řekl Lukáš Carlos Hrubý, odborný ředitel centra v Olomouci.

Zároveň však dodává, že v minulých letech byl problém například s nárůstem nemocných žloutenkou typu C, dobrovolníkům se však daří s drogově závislými pracovat a jejich počet tak spíše klesá.

"Každý rok dorůstá nový ročník, to znamená, že logicky by číslo uživatelů drog mělo každoročně narůstat. Daří se nám jej ale mírně snižovat a co víc, věkový průměr narkomanů roste," uvedl Hrubý s tím, že prací dobrovolníků je také upozornit drogově závislé na rizika spojená s přenosem nemocí.

"Narkomanovi nestačí dát jen čistou jehlu, naší prací je i prevence před infekčními chorobami, takže s nimi o tom mluvíme a dostávají i kondomy," dodává.