Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch

Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pod primátorem Přerova Lajtochem se třese židle. Opozice sepsala petici

  • 0
Stíhání přerovského primátora Jiřího Lajtocha kvůli předraženým městským zakázkám dovedlo opozici až k sepsání petice. Strana Společně pro Přerov se pokouší společně s dalšími dvěma stranami jejím prostřednictvím odvolat primátora z funkce.

Samotný primátor však oponuje, že je nevinen a hodlá se očistit.

Podle šéfa přerovských Věcí veřejných Jiřího Kohouta, jenž je pod peticí podepsaný, je celá iniciativa vyústěním událostí z posledního zastupitelstva. Na něm se opozice pokusila odvolat radní, kteří jsou společně s Lajtochem rovněž obvinění. Ti se návrhu pouze hlasitě vysmáli.

Příliš drahé zakázky

Policie si Lajtocha spolu s dalšími dvanácti lidmi vzala "na mušku" kvůli předraženým zakázkám v Přerově, mezi něž patří například stavba domova pro seniory.
Původní odhad ceny stavby byl 138 milionů, nakonec se částka vyšplhala na 167,2 milionu korun. Za rekonstrukci zimního stadionu později dostal magistrát devadesátitisícovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Z toho je jasné, jak se politici staví k obviněním mířícím do jejich řad. Nezbývá, než zeptat se obyvatel, jestli s takovým chováním svých zástupců souhlasí," popisuje Kohout.

Lajtoch považuje petici za nesmyslnou. "Stále omílaná písnička o tom, že se po výzvě k našemu odstoupení ozval smích, je falešná. Všichni rozumní lidé vědí, že smích patřil ujištění opozičních zastupitelů, že jakmile nás soud očistí, můžeme se vrátit zpět do funkcí. Ale takto přece samospráva nefunguje," míní Lajtoch.

Politolog: V takovém případě je petice legitimní

K petici se kromě opozice připojili i lídři dvou přerovských stran, kterým se nepodařilo dostat do městského zastupitelstva. Zemanovci získali ve volbách 4,34 procent a Strana pro otevřenou společnost 4,02 procent.

"Obvinění Jiřího Lajtocha jsou vážná a do jejich naprostého vyvrácení by měl podle nás odstoupit nejen z funkce primátora, ale také z členství ve statutárních orgánech organizací, které jsou městem vlastněny, nebo jsou s ním ve smluvních vztazích. K výkonu takových vysokých funkcí je nutná naprostá důvěra obyvatelstva v nestrannost," míní například Vítězslav Řihošek z SOS.

Podle politologa z Univerzity Palackého Pavla Šaradína je taková petice legitimní. "Pokud jsou v nějakém městě případy, kdy dochází ke zjevným klientelistickým znakům, které ani nemusejí být trestné, je pochopitelné, že v takové chvíli chtějí lidé zasahovat do chodu radnice," míní politolog.

Stíhání primátora a bývalé rady se týká rekonstrukcí domova pro seniory a zimního stadionu. Jen cena první zakázky se zvedla o téměř třicet milionů korun, které se hradily z obecního rozpočtu.

"Celá věc je na počátku a já mohu jen opakovat, že se cítím být nevinný a i dnes bych se rozhodoval stejně. Vážím si těch radních, kteří zvedli ruku pro rekonstrukci zimního stadionu a přestavbu bývalé školy na moderní domov důchodců. Dokážete si představit, jak by opuštěná budova vypadala po pár letech?" hájí se Lajtoch.