Část politiků přerovské radnice (na snímku její budova na náměstí TGM) z minulého volebního období stále může skončit kvůli sporným zakázkám u soudu.

Část politiků přerovské radnice (na snímku její budova na náměstí TGM) z minulého volebního období stále může skončit kvůli sporným zakázkám u soudu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vrchní žalobce trvá na stíhání části radních Přerova kvůli zakázkám

  • 1
Kvůli sporným zakázkám navrhla policie obvinit bývalé vedení radnice v Přerově. Olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková sice zastavila trestní stíhání 13 obviněných politiků a úředníků, Nejvyšší státní zastupitelství však rozhodlo, že šest z nich by se mělo stíhat. A případ jí znovu vrátilo.

Kdo je mezi šesticí lidí z radnice odmítla mluvčí Nejvyšší státní zastupitelství Helena Markusová sdělit s odvoláním na probíhající řízení.

Podle primátora a senátora Jiřího Lajtocha však zřejmě půjde o něho a jeho nejbližší kolegy. "U rozhodování o obou zakázkách byl primátor a náměstci, takže asi v seznamu budeme figurovat," míní Lajtoch. Dodává však, že se cítí nevinný. "K žádnému zločinu nedošlo," hájí se.

Kauza se týká sporných zakázek na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Protikorupční policie se o ně zajímala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo.

Olomoucká žalobkyně dříve trestní stíhání zastavila...

Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

Loni v červenci vydal na žádost policistů Lajtocha k trestnímu stíhání Senát, v srpnu jedenáct tehdejších radních a dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic policisté obvinili.

Žalobkyně olomouckého krajského státního zastupitelství však jejich stíhání na konci ledna zastavila. Podle ní se skutky popsané v obvinění policie sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem.

...Vrchní státní zastupitelství má u šesti lidí stále podezření

Její rozhodnutí ze zákona poslední dva měsíce přezkoumávalo Nejvyšší státní zastupitelství. Jejich žalobce se nakonec rozhodl část usnesení státní zástupkyně z Olomouc zrušit.

"Rozhodnutí se týká šesti obviněných, kteří se měli bezprostředně podílet na přípravě podezřelých veřejných zakázek, případně u kterých nadále existuje důvodné podezření, že o možném zmanipulování přípravy a realizace veřejných zakázek věděli, a přesto o nich v radě města rozhodovali," uvedla mluvčí zastupitelství Helena Markusová.

Primátora Lajtocha takový vývoj případu překvapil. "Předchozí závěry olomoucké žalobkyně Kodytkové byly propracované a konstatovaly, že nešlo o zločin ani o pochybení. Je to celé nepříjemné a jsem překvapen," uvedl Lajtoch.