Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Senátora Lajtocha a další politiky i úředníky čeká kvůli zakázkám soud

  • 10
Třikrát zastavený případ trestního stíhání přerovského primátora Jiřího Lajtocha a dalších politiků i úředníků kvůli sporným zakázkám na čtvrtý pokus skončí u soudu. Roli v tom sehrála výměna státního zástupce.

"Mohu potvrdit, že v pátek byla podána k okresnímu soudu v Přerově obžaloba na všech šest obviněných," uvedl vedoucí olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství Vít Kasík.

Lajtocha (ČSSD) viní policie a nyní už i státní zástupce  ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Společně s ním stane před soudem také jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.

"Pokud bude nařízeno hlavní líčení, odhaduji, že k tomu dojde v horizontu týdnů nebo možná i měsíců. Spisový materiál je totiž poměrně rozsáhlý a bude proto chvíli trvat, než si jej dotyčný soudce nastuduje," dodal Kasík.

Celá kauza se týká dvou sporných zakázek na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Protikorupční policie se o ně zajímala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo.

Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

Lajtoch: Pojďme k soudu, ať můžu dokázat svou nevinu

Přímo primátora a senátora Lajtocha viní policisté například z toho, že mu firma Přerovská stavební, která se na sporných zakázkách podílela, stavěla bazén u něj na zahradě. Primátor pak část sumy, zhruba 300 tisíc korun, nezaplatil, a navíc podle policistů firma peníze ani nevymáhala.

Bazén Lajtoch zatajil v majetkovém prohlášení. Zmínil se o něm až v dodatečném prohlášení o dva roky později. To znamená, že údaje doplnil v době, kdy se o věc začala zajímat policie.

Senátor a primátor, s jehož vydáním k trestnímu stíhání už dříve Senát souhlasil, nicméně po celou dobu odmítá, že by jakkoliv porušil zákon a kauzu označuje za politicky motivovanou.

"Obžalobu jsme dosud neviděl. Pokud je, ať už jdeme před soud, kde můžu dokázat svou nevinu a očistit své jméno. Táhne se to už tři roky a táhne se to už od voleb. Chtěl bych, aby to už skončilo," řekl Lajtoch ČTK. Trvá přitom na svém názoru, že výběrové řízení kolem zakázek bylo transparentní.

"To, že se stala chyba ve zvýšení nákladů na vícepráce bereme, ale to podle nás není trestný čin," doplnil primátor.

Případ doprovázel spor státních zástupců

Stíhaných přerovských politiků a úředníků celkem třikrát zastavila státní zástupkyně Marie Kodytková s tím, že obvinění žádný trestní čin nespáchali. Už předtím přitom případ odebrala vsetínskému státnímu zastupitelství, kde byl kvůli možné podjatosti, neboť tamní žalobce odmítl splnit její pokyn k zastavení trestního stíhání.

Nejvyšší státní zastupitelství ale její rozhodnutí pokaždé zrušilo a vyjádřilo názor, že pokud se nezmění důkazní situace, měli by být lidé z přerovského magistrátu postaveni před soud.

Když se ale situace opakovala potřetí, její nadřízený jí případ odebral a přidělil novému žalobci. Kodytková na to reagovala rezignací a ve své funkci skončila.