Ředitel a majitel jesenické firmy Fenix Trading Cyril Svozil, který je letos...

Ředitel a majitel jesenické firmy Fenix Trading Cyril Svozil, který je letos krajským podnikatelem roku, předal zástupkyni jesenické nemocnice Věře Kociánové svůj stotisícový šek za vítězství. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Podnikatel roku dal odměnu od kraje nemocnici válčící s úřadem o peníze

  • 6
Před třemi týdny dostal ředitel a majitel jesenické firmy Fenix Trading od Olomouckého kraje sto tisíc korun jako odměnu za vítězství v krajském kole ocenění podnikatel roku. Teď Cyril Svozil peníze daroval Jesenické nemocnici, aby ji podpořil ve sporu o financování, který špitál vede právě s krajem.

"Titulu Podnikatel roku si velmi vážím. Překvapilo mě však, že z veřejných peněz jde tak vysoká částka na odměnu pro podnikatele. A protože se kraj staví macešsky k naší nemocnici, pochopil jsem ten dar tak, že je určen pro nemocnici a já jsem jen prostředníkem k předání peněz," odůvodnil své rozhodnutí muž, který dokázal na chudém Jesenicku vybudovat jednu z nejvýkonnějších firem v regionu.

A právě vítězství v prestižní krajské anketě využil k tomu, aby upozornil na spor kolem privátní Jesenické nemocnice. Její majitel Jan Jedlička roky usiluje o podíl z peněz, které v regionu od státu - a potažmo z kraje - tečou do zdravotnictví.

"Přízně pana Svozila si velmi vážíme. Vlastně se k nám, byť zprostředkovaně, dostaly aspoň nějaké krajské peníze, kterými tak štědře Olomoucký kraj zahrnuje ostatní nemocnice," okomentoval dar Jedlička poté, co převzal Svozilův vítězný šek.

Zástupci kraje zareagovali na čin oceněného podnikatele spíš chladně. "Je na něm, jak s odměnou pro podnikatele roku naloží. Pokud se mu zdála vysoká, mohl peníze odmítnout. Pokud se rozhodl věnovat je nemocnici, je to jeho věc," poznamenal hejtman Jiří Rozbořil.

Nemocnice se s krajem na finanční podpoře neshodne

Majitel nemocnice v Jeseníku přesto věří, že gesto Cyrila Svozila pomůže nemocnici v boji s úřady.

"Nám nejde o nic jiného než o rovnoprávné prostředí. S tím, jak se k nám chová stát a kraj jen proto, že Jesenická nemocnice je privátní zařízení, se neumíme a nechceme smířit," konstatoval Jedlička, který poukázal na to, že do krajských nemocnic v regionu šlo během pěti let zhruba 1,5 miliardy korun z krajské pokladny.

"Z toho jsme v Jeseníku neviděli ani korunu. Přitom v jiných zemích, třeba ve Švýcarsku, jsou privátní nemocnice, které vykonávají veřejnou službu, běžně příjemci dotací stejně jako zařízení veřejnoprávní," doplnil.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer odmítá, že by kraj nemocnici jakkoli diskriminoval.

"Mohu říct, že žádná krajská samospráva v republice nevkládá peníze do zdravotnického zařízení, které nevlastní. Privatizace Jesenické nemocnice nebyla šťastná," řekl.

Podle ombudsmanky i ÚOHS nemocnice dotace dostat může

Jedličkovi vadí, že má Jesenická nemocnice zavřenou cestu i k dotacím z Evropské unie.

"Bohužel pravidla, kdo je a kdo není oprávněný příjemce, se stanovují u nás. Není tak nic platné, že podle Unie může dosáhnout na dotace i privátní zařízení vykonávající veřejnou službu," sdělil Jedlička.

Podle ombudsmanky Anny Šabatové i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže privátní Jesenická nemocnice příjemcem dotací a veřejné podpory být může. K dodržování evropské legislativy vyzvalo zodpovědné úřady také Sdružení měst a obcí Jesenicka.

A co bude s penězi od podnikatele dál? Nemocnice je nerozpustí do rozpočtu, půjdou na přesně stanovenou investici.

"Peníze využijeme na nákup nového mobilního plicního ventilátoru pro anesteziologicko-resuscitační oddělení. Výrazně zjednoduší pohyb po nemocnici pro pacienta, který se neobejde bez řízené ventilace," vysvětlil primář Jiří Krátký. Dar podle něj pokryje necelou třetinu nákladů na pořízení přístroje.