(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podnikatel žaluje úřad, který rozděluje v Olomouckém kraji miliony z EU

  • 3
Podnikatelům v Olomouckém kraji dochází trpělivost s tajnostmi, které zde vládnou kolem rozdělování evropských peněz. První podnikatel již podal žalobu na Regionální radu Střední Moravy v čele s hejtmanem Martinem Tesaříkem, která má stovky milionů na starosti. Neprůhledné rozdělování kritizuje i místní poslankyně Lenka Andrýsová.

Společnost Bělecký Mlýn, vlastník stejnojmenného rekreačního areálu na Prostějovsku, žádala o dotace z evropských peněz. Když neuspěla, zajímala se proč. A neuspěla podruhé.

Regionální rada Střední Morava firmě odmítla poskytnout informace. Společnost se proto rozhodla, že radu, které šéfuje hejtman Martin Tesařík, zažaluje u soudu.

Radě šéfuje hejtman Martin Tesařík z ČSSD.

Na regionální radě nepochodila ani poslankyně Lenka Andrýsová z Věcí veřejných, na kterou se obrátil další odmítnutý žadatel.

Instituce rozděluje z Bruselu stamiliony korun. Kvůli neprůhlednosti rozhodování v minulosti oslovilo MF DNES již několik uchazečů. Nikdo z nich však nechtěl mluvit veřejně. Žadatelé si s radou nechtěli rozházet vztahy, aby si cestu k dotacím do budoucna nezavřeli úplně.

V případě Běleckého Mlýna regionální rada prohlásila, že postupuje v souladu se zákonem. Stanovisko hejtmana Tesaříka se sehnat nepodařilo, je na dovolené.

"Máte dvě hodiny a poznámky jsou zakázené"

Společnost Bělecký Mlýn chtěla dotaci na dostavbu penzionu a výstavbu hotelu. Poukazuje na to, že uspěl jiný projekt na jezdecké areály s ubytovacím zařízením v olomoucké čtvrti Lazce.

"Začali jsme se z přirozeného zájmu, co se děje s veřejnými penězi, o celou věc zajímat. Výsledkem byla neochota, vykrucování a hlavně zatloukání," popsal jednatel společnosti Bělecký Mlýn Richard Benýšek.

Poprvé dostal hodinu na studium dvou obsáhlých projektů, nesměl si však dělat poznámky a nedostal ani fotokopie. Pracovnice rady mu podle jeho slov sdělily, že se jedná o autorské dílo podléhající autorskému zákonu, což si vymínil zpracovatel projektu.

Benýšek proto podal druhou žádost. "Až po vypršení zákonné lhůty jsme dostali odpověď, že nám regionální rada nic zpřístupňovat a poskytovat nebude. Oháněli se hlavně tím, že nejsou veřejnoprávní subjekt, ale samostatná právnická osoba, že na dotace není právní nárok a že nepostupují podle správního řádu. Neuspěli jsme ani s námitkou, že rozdělují veřejné peníze získané z daní," vysvětlil Benýšek.

Firma se chce k informacím dostat žalobou

Firma se proto rozhodla v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím podat žalobu. "Jsem z toho znechucen, ale využiji veškerých právních nástrojů k tomu, abych požadované informace získal, a to se všemi souvislostmi," prohlásil Benýšek.

Poslankyně Věcí veřejných Lenka Andrýsová.

Stejnou zkušenost má i poslankyně Andrýsová. "Obrátil se na mě jeden z žadatelů a také jsme na radě žádné informace nedostali. Pak jsem se ptala na projekt hotelu ve Vésce a chtěla jsem znát seznam členů hodnotící komise. Hejtman mi odpověděl, že jména nejsou zveřejňována" řekla Andrýsová.

"Hospodaření regionálních rad vnímám jako velmi netransparentní, čerpání evropských peněz by se mělo zprůhlednit," prohlásila poslankyně.

Mluvčí regionální rady Renata Škrobálková tvrdí, že rada postupuje přesně podle nařízení Evropské komise, které ukládá zveřejnit název projektu, žadatele a výši dotace. Poskytování dalších informací podle ní podléhá interním postupům schváleným ministerstvy financí a pro místní rozvoj, které prošly auditem Evropské unie a nezávislé auditorské společnosti PriceWatterHouse Coopers.

"Ve vztahu k žádosti inženýra Benýška jsme postupovali standardně podle těchto pravidel," tvrdí mluvčí rady.

Společnost Bělecký Mlýn podle ní neuspěla v konkurenci 64 projektů, z nichž úspěšných bylo dvacet. Škrobálková nicméně potvrdila, že v rámci aktivity s názvem Rozvoj a obnova sportovních areálů dostal jezdecký areál na Lazcích plných 35 milionů. Na další žadatele tak peníze v této oblasti nezbyly.