Vítězem soutěže Podnikavá hlava se letos stal Tomáš Bednář s aplikaci pro...

Vítězem soutěže Podnikavá hlava se letos stal Tomáš Bednář s aplikaci pro jazykové lektory. Získal tak odměnu 50 tisíc korun. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Podnikavou hlavu letos ovládla aplikace, která pomáhá jazykovým lektorům

  • 0
Sedmý ročník soutěže Podnikavá hlava, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého, zná vítěze. Jako nejlepší podnikatelský projekt porotci zvolili aplikaci pro jazykové lektory, jež jim usnadní život při „papírování“. MF DNES přináší přehled všech finalistů klání a jejich projektů.

Klání Podnikavá hlava vyhlašuje je určené budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům. Porotci v soutěži hodnotí komplexnost zpracování podnikatelského záměru, reálnost jeho realizace, originalitu, potenciál rozvoje, regionální zaměření a vazbu na Univerzitu Palackého.

Autoři nejlepších nápadů získávají kromě finanční odměny, v případě vítěze jde o 50 tisíc korun, také například bezplatný pronájem kanceláří a konzultační hodiny s odborníky.

„Finalisté také dostanou možnost prezentovat svůj produkt nebo službu na konferenci o podnikání UP Business Camp 2016,“ uvedl ředitel vědeckotechnického parku Jiří Herinek.

Součástí Podnikavé hlavy jsou i speciální kategorie Podnikatel v sukni nebo Nejlepší vysokoškolák. Soutěží Podnikavá hlava prošly za dobu její existence více než dvě stovky budoucích podnikatelů. A které projekty zabodovaly letos?

Vítěz - Aplikace TELP Tomáš Bednář (28 let)

Vítěz letošního ročníku Podnikavé hlavy, lektor zážitkové angličtiny na volné noze, se do klání přihlásil s projektem s názvem TELP „Ukončete váš měsíc jedním klikem“. Za pomoci otce své partnerky vytvořil aplikaci pro lidi z oboru, která umí odbavit veškerou administrativu za ně.

„Jazykoví lektoři na volné noze musejí vyplňovat v různých programech docházku studentů, jejich přítomnost v procentech, přehled probraných témat v lekcích, vytváří faktury, které také společně se souhrny posílají jazykovým školám či firmám,“ popsal Bednář s tím, že aplikace lektorům v souhrnu ušetří týden práce za rok, již většinou dělají zadarmo.

„Všechno sloučí, program data vyhodnotí a výstupy rozešle na předem zadané adresy. Stačí k tomu jeden klik lektora na konci měsíce,“ dodal.

Zero waste bistro Alexandra Běhalová (25), Tereza Štegrová (21)

Studentky filozofické fakulty olomoucké univerzity se snažily zaujmout porotu takzvaným zero-waste bistrem Sedmero, ve kterém by chtěly nabízet ekologicky šetrné, bezobalové, bezodpadové, sezonní jídlo výhradně rostlinného původu.

„Běžná restaurace manipuluje s ohromným množstvím obalových materiálů, čemuž my se chceme vyhnout díky spolupráci s farmáři,“ popsaly nápad studentky s tím, že projektu zero-waste bistra nejde pouze o výdělek, ale i o vzdělávání zákazníků.

Museum know Petra Kosejková (24), Karina Pavlíková (24)

Studentky oboru učitelství výtvarné výchovy a muzejní a galerijní pedagogika PdF olomoucké univerzity se přihlásily do soutěže s projektem Museum know, který spočívá v zážitkovém zpřístupňování muzejních expozic veřejnosti s cílem je zpopularizovat a zvýšit návštěvnost.

„Vytváříme pracovní listy a edukační pomůcky pro muzea a galerie. Součástí projektu je interaktivní web, kde si lze zahrát zábavné výukové hry inspirované muzejními expozicemi,“ napsaly.

Nový styl žonglování s diabolem Michal Halačka (26)

Student oboru marketingové komunikace na zlínské Univerzitě Tomáše Bati se dostal do finále klání s projektem J-Sliding, s.r.o., zaměřeným na nový styl žonglování s diabolem, který rozšiřuje stávající základnu triků až na dvojnásobek.

„Autorem nápadu je český žonglér Tomáš Zahradník. Přes dva roky pracoval na prototypu nových ovládacích hůlek, které potřebuje každý žonglér a které tvoří základní kámen úspěchu všech vystoupení. Naše hůlky, které jsou kompletně z české produkce, dělají celý projekt J-Sliding výjimečný,“ uvedl Halačka.

Hudba pro akordeon Jiří Lukeš (30)

Učitel a umělec na volné noze se snažil zaujmout porotce projektem Spin58 - accordion music service, což je internetová služba poskytující originální hudbu pro akordeon se zaměřením na instruktivní skladby.

„Spin58 - accordion music service přináší nový způsob tvorby a distribuce originální hudby pro akordeon za pomoci on-line nástrojů. Vnímám ho jako nový vstup do poměrně konzervativního světa vzniku, vydávání a distribuce originální tvorby pro akordeon,“ popsal umělec.

Změna životního stylu Health Fellows Tomáš Macoun (26)

Student postgraduálního studia kinantropologie se zúčastnil soutěže s projektem Health Fellows, který cílí na změnu životního stylu, zvýšení zdravotní, fyzické a psychické kondice pomocí takzvané kognitivní behaviorální terapie.

„Stále častěji slyším o nezdravém životním stylu a chorobách způsobených životem v moderním světě. Proto bych chtěl aplikovat školní teorii do praxe a příjemnou a nenásilnou formou nabídnout služby změny životního stylu,“ nastínil.

Veganská zero waste restaurace Adam Novotný (25)

Pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná. Jeho projekt s názvem Incruenti restaurant počítá s otevřením veganské restaurace zaměřené na středomořskou kuchyni.

„Rádi bychom veganům, laktoalergikům, ale i všem ostatním ukázali, že středomořská kuchyně se dá velmi snadno připravit i bez závislosti na masném a mléčném průmyslu. To vše navíc s minimální ekologickou stopou, snahou o zero-waste koncept a maximální lokálnost,“ napsal ke svému projektu.

Zdravý fastfood Protein-bar Jana Truksová (24)

Studentka Fakulty tělesné kultury olomoucké Univerzity Palackého se přihlásila do soutěže s projektem zdravého fastfoodu s názvem Protein-bar.

„Protein-bar bude určen pro sportující veřejnost a pro lidi, kteří vyznávají zdravý životní styl nebo chtějí ve svém životním stylu udělat změnu. Protein-bar je ale i pro ty, kteří nemají mnoho času na pohybovou aktivitu, mají sedavé zaměstnání, ale přesto chtějí zdravě žít a dělat pro sebe maximum. Jedinečný je především v tom, že nic podobného zatím nikde v České republice nenajdete,“ podotkla.

Komunitní doručování zboží Martin Eliáš (22), Jiří Vaculík (22)

Dvojice studentů informatiky předložila porotcům k posouzení projekt Grocerio, který počítá s vytvořením služby pro komunitní doručování zboží, v níž je veškerá nabídka a poptávka soustředěná výhradně do telefonu.

„Originalita a jedinečnost projektu spočívá zejména v komunitní spolupráci klientely,“ míní autoři.

On-line komunikace lékařů s pacienty Jaroslav David (25)

Profesí právo a byznys development manažer se ucházel o vítězství v soutěži s autorským projektem DOKi, který přestavuje on-line službu pro komunikaci mezi lékaři a pacienty.

„Má potenciál zvýšit dostupnost lékařské péče a zlepšit eHealth potenciál ordinací v Česku. Nápad se zrodil v hlavě kolegy Richarda Maloviče. Vyvinout službu po technické stránce poté trvalo šest měsíců,“ popsal autor finálového projektu.