Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Podvodů přes nabouraný Facebook přibývá, lidé už přišli o 187 tisíc

  • 21
Majitelé facebookových účtů, které jejich známý či známá požádá o zaplacení drobné částky a poté pošle internetový odkaz, by si platbu měli vážně rozmyslet. Policisté z Olomouckého kraje totiž vyšetřují během dvou měsíců už šestý případ, kdy taková situace skončila zmizením i desítek tisíc korun.

Zatím poslední podvod se udál v polovině prosince, kdy neznámý podvodník prolomil heslo k facebookému profilu dvacetileté ženy z Přerovska.

„Jeho prostřednictvím pak oslovil muže se žádostí o zaslání částky 40 korun i s odkazem na internetové bankovnictví. Muž poté vyplnil formulář k provedení transakce, požadovaný odkaz však nefungoval. Až za týden zjistil, že mu z účtu byla převedena částka ve výši téměř osmnáct a půl tisíce korun,“ popsala policejní mluvčí Irena Urbánková.

Podvodníkovi nyní hrozí za krádež, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, opatření a přechovávání přístupového hesla k počítačovému systému a jiných takových dat až několikaleté vězení.

Lidé svým domnělým známým dali hesla k účtům přímo...

Policie ale varuje, aby se lidé měli na pozoru a nevyplňovali přístupové údaje k internetovému bankovnictví včetně hesla na formulářích zaslaných podobným způsobem přes internetové odkazy. Jen v Olomouckém kraji jde totiž už o šestý podobný případ během posledních dvou měsíců roku 2014.

Nejprve v listopadu přišel pětadvacetiletý muž z Přerovska o více než 120 tisíc korun poté, co se v domnění, že komunikuje se svou o tři roky mladší kamarádkou, podělil o přístupové údaje ke svému bankovnímu účtu.

Scénář s prosbou „známé“ o platbu 40 korun poté zažila žena z Jeseníku, které následně z účtu zmizelo dva a půl tisíce, muž z Ústí nad Labem zase přišel o téměř 24 tisíc poté, co z něj přihlašovací údaje k bankovnímu účtu podvodník vylákal přes nabouraný facebookový profil dvaadvacetiletého muže z Olomoucka.

...či přes formuláře na podvodných stránkách

O dalších 22 tisíc korun pak přišli v první polovině prosince pětadvacetiletá žena a čtyřiadvacetiletý muž ze Šumperska.

„Oba si na základě pokynů od pachatele stáhli a vyplnili formulář k dané transakci. Při jeho potvrzení se ale zobrazilo hlášení, že transakci nelze provést,“ popsal v prosinci krajský mluvčí policie Josef Bednařík.

Následoval tedy další formulář a oba dárci přes něj podvodníkovi poskytli údaje svého elektronického bankovnictví a to včetně přístupových hesel, neboť šlo o takzvané phishingové odkazy (falešné stránky, jejichž podoba je takřka identická s oficiálními, ale zadané údaje putují k útočníkovi - pozn. red.).

„Žena posléze zjistila, že z jejího účtu byla převedena částka dvanáct tisíc korun, muž obdobným způsobem přišel o deset tisíc,“ shrnul mluvčí.