Podzemní zásobník plynu v Lobodicích na Přerovsku dostal nový kompresor za 100

Podzemní zásobník plynu v Lobodicích na Přerovsku dostal nový kompresor za 100 milionů korun. Na snímku vedoucí provozu PZP Josef Divina na potrubním dvoře. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Unikátní podzemní zásobník plynu vylepšil kompresor za 100 milionů

  • 0
Unikátní zásobník zemního plynu v Lobodicích na Přerovsku spustil nový kompresor za 100 milionů korun. Provoz, který distribuuje plyn na severní i jižní Moravu a stát ho využívá k doplnění výpadku dodávek, tak teď funguje mnohem pružněji.

Nový kompresor podzemnímu zásobníku v Lobodicích sice nezajišťuje větší kapacitu, zato je nyní provoz mnohem výkonnější. V případě potřeby ho pracovníci mohou z režimu vtlačování plynu přepnout do těžebního v řádu několika málo hodin. Jinde to trvá až několik dní.

"Díky kompresoru jsme nyní do značné míry nezávislí na tlacích v přepravní soustavě," uvedl Lubor Veleba, jednatel společnosti RWE Gas Storage.

Zásobník zemního plynu v Lobodicích je zajímavý hned z několika důvodů. Je se svou kapacitou 100 milionů kubických metrů vůbec nejmenším a zároveň nejstarším podzemním zásobníkem plynu v republice, funguje už od roku 1965.

"Zásobník v Lobodicích je vlastně dokonce starší než zemní plyn u nás, protože když se postavil, používal se ještě svítiplyn," poznamenal Veleba.

Lobodice jsou zřejmě na dlouho poslední velkou investicí

Navíc je také jediným v Česku, který využívá místo, jež plynu uvolnila voda.

"Říká se mu aquiferový, protože plyn v tomto případě nahradil z horniny vytlačenou vodu. A jediný je proto, že je velmi těžké takový prostor najít, běžně se pro uskladnění plynu používají buď jeho bývalá naleziště, nebo místa, kde se těžila ropa," vysvětlil Tomáš Diósi, ředitel rozvoje a investic RWE Gas Storage.

Podzemní zásobník plynu

Plyn je v zásobníku uskladněn v hloubce 400 až 500 metrů a sondy do podzemí jsou skryty po obou březích původních meandrů řeky Moravy a Malé Bečvy v rozsáhlém lužním lese.

Lobodice jsou však zřejmě na dlouhou dobu posledním podzemním zásobníkem, který se dočkal tak velké investice.

Kvůli nejistotě, co s plynem bude dál a také kvůli malému zájmu obchodníků, se skupina RWE rozhodla další velké akce pozastavit.

"Důvody jsou dva. Prvním je slabá poptávka a klesající ceny, tím druhým pak nejistá budoucnost zemního plynu. Evropská unie o něm totiž často hovoří jako o přechodném palivu. Je tedy otázkou, zda by mělo smysl dál investovat," řekl Veleba s tím, že se skupina RWE rozhodla zastavit všechny projekty zaměřené na navýšení skladovací kapacity.