Marek Heinz slaví trefu Olomouce.

Marek Heinz slaví trefu Olomouce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pohárový postup fotbalistů Olomouce režíroval ofenzivní génius Heinz

• 1
Návrat na místo činu sigmáci zvládli, aniž by znovu museli čelit jihlavské noční můře: pokutovým kopům. Před třemi měsíci na stadionu Vysočiny selhali ve finále českého poháru fotbalistů s Mladou Boleslaví v penaltové loterii po sedmé sérii. Ve středu "teprve" ve 3. kole Ondrášovka Cupu porazili domácí Jihlavu 2:1.

Za postup mohou Hanáci děkovat především genialitě Marka Heinze, který nejprve asistencí a pak i dokonalým lobem zařídil favoritovi obrat.

Dlouho to přitom vypadalo, že si olomoučtí vzpomínky na penalty oživí. Ještě třináct minut před koncem byl stav po trefách Mešanoviče a Petra vyrovnaný, ale pak si na dalekonosný pas Vepřeka naběhl Heinz a chytrým obloučkem rozhodl – 1:2.

"Jsem obrovsky rád, že jsme na penalty nemuseli," usmíval se trenér Sigmy Zdeněk Psotka. Před zápasem si jej jihlavský kolega Roman Pivarník, jenž jako hráč působil také v Olomouci, dobíral, že se už nemůže pokutových kopů dočkat. "Ale ty už v Jihlavě nechci ani vidět," oddechl si Psotka.

Proti druholigistovi se však jeho svěřenci dlouho trápili. Vůbec nezvládli úvod. Natěšení domácí byli aktivnější, což gólově stvrdil Mešanovič.

Útočník, který na Vysočinu přišel z Jablonce, usměrnil z malého vápna za brankáře Šustra centr Da Silvy. Psotka do utkání nevyslal nejsilnější sestavu: na lavičce nechal stoperskou dvojici Kučera - Škerle, které nahradili mladíci Koutný s Murinem. Kapitánskou pásku si poprvé v Sigmě navlékl levý bek Michal Vepřek.

Pro zelenáče Ondřeje Murina dopadl záskok v sestavě smolně. Už po třiatřiceti minutách po srážce s Mešanovičem opustil hřiště na nosítkách a odjel na vyšetření do nemocnice.

Jeho tvrdý dopad na zem jako by spoluhráče probudil. Od té doby Hanáci zpřesnili kombinaci a dostávali se do šancí. V 66. minutě zužitkoval jednu z mnoha Heinzových přihrávek za obranu střídající Petr. Pak si vzal hlavní slovo muž zápasu: Heinz technickým kouskem nedal Uvarenkovi šanci. "Utkání jsme otočili zaslouženě. Měli jsme dost šancí a byli na tom líp i fyzicky," těšilo Psotku.

Olomouc bere Ondrášovka Cup jako možnou cestu do Evropy. Navíc po odpočtu devíti bodů za korupci by to mohla být i cesta o něco schůdnější než z ligy. Soupeř pro čtvrté kolo poháru, které se už hraje na odvety, vzejde za týden ze souboje Kroměříže a Sezimova Ústí.