Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poláci ničí borůvčí v Jeseníkách, borůvky se vykupují na barvivo

  • 11
Strážci přírody v Jeseníkách jsou ve střehu. V nejvyšších partiích hor pomalu dozrávají borůvky, na které pořádají výpravy hlavně polští sběrači. Stahují se i do nejcennějších oblastí a k borůvčí se chovají značně nešetrně. V Beskydech působí problémy spíše houbaři.

Před několika dny si dobrovolný strážce parku v národní přírodní rezervaci nedaleko chaty Švýcárna všiml dvou Poláků. "Měli hřebeny a další náčiní na sběr borůvek. Naštěstí je zaregistroval ještě než začali likvidovat borůvčí. Tak je okamžitě vykázal," uvedl strážce přírody z CHKO Jeseníky Michal Ulrych.

Polské sběrače doma čekají vyšší pokuty, u nás je riziko nižší

Proč si však Poláci oblíbili právě Jeseníky? "Na to je myslím jednoznačná odpověď. V Polsku jsou tresty značně vyšší. Kromě znatelně vyšších pokut ještě přijdou nejen o borůvky, ale i nádobíčko. Proto pochopili, že u nás to je s menším rizikem," vysvětlil Ulrych.

Jak upozornil, strážci hlídají jen národní přírodní rezervaci, kde turisté nesmějí sejít z vyznačených cest a nic sbírat, jinde je sběr borůvek dovolený. Nejcennější území ale tvoří jen malou část Jeseníků, takže jinde se sběrači mohou pořádně vydovádět.

"Ano, tam je pohyb borůvkářů ještě podstatně větší, byť letos není úroda borůvek moc velká. V národním přírodním parku neřešíme, když si někdo u cesty utrhne pár borůvek, ale jakmile má kbelíčky, tak to je jiná," dodal Ulrych.

Není důležitá kvalita plodů, jen množství

Slyšel, že výkupny v Polsku mají o borůvky eminentní zájem kvůli přírodnímu barvivu, proto pro sběrače není důležitá kvalita lesních plodů, ale jen množství. "Borůvčí tak dost ničí. Hodně problémů je s nimi například v oblasti Králického Sněžníku. Vymlouvají se, že nevěděli, kde jsou, případně prý netušili, že překročili hranice," řekl strážce.

Největší nápor sběračů ochránci přírody ještě očekávají, v nejvyšších partiích Jeseníků totiž borůvky teprve dozrávají. "Spolupracujeme s dobrovolnými strážci, pomáhají lesáci, kontroly provádí i policie, myslím, že to jako každý rok zvládneme," konstatoval Ulrych.

V Beskydech nemají s borůvkáři tolik problémů, ochránci přírody si spíše stýskají nad motorizovanými sběrači hub. "Polští sběrači se u nás tolik nevyskytují. Ale jakmile začnou růst houby, jsou Beskydy plné automobilů houbařů, a to i na místech, kde to je zakázáno," uvedl Jiří Lehký z CHKO Beskydy.