Ubylo sice loupeží či znásilnění, zato ale policisté v kraji vyšetřovali více vražd, krádeží a vloupání. Ilustrační snímek

Ubylo sice loupeží či znásilnění, zato ale policisté v kraji vyšetřovali více vražd, krádeží a vloupání. Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Policisty v kraji zaměstnalo 14 768 trestných činů, vyřešili polovinu

  • 0
Rok 2013 byl podle zveřejněných statistik pro policii v Olomouckém kraji opět o něco náročnější než ten předešlý. Celkem řešili 14 768 trestných činů, zhruba polovinu ze zločinců tvořili recidivisté. Ubylo sice loupeží či znásilnění, zato ale policisté v kraji vyšetřovali více vražd, krádeží a vloupání.

"V Olomouckém kraji se loni stalo 14 768 trestných činů, což je o 397 více než v roce 2012. To představuje zvýšení o necelá tři procenta. Policistům se podařilo objasnit 7 097 případů," shrnul náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec.

Kriminalita v Olomouckém kraji

kriminálních činů celkem 14 768
z toho objasněno 7 097
Olomoucko 6 381
Přerovsko 2 661
Prostějovsko 2 320
Šumpersko 2 318
Jesenicko 1 088
Zdroj: Policie ČR

Na číslech se přitom projevila i amnestie. Lidé, kteří se v rámci ní dostali na svobodu, totiž v kraji následně spáchali 316 trestných činů.

Nejvíce práce měli policisté opět se zloději. Různé druhy krádeží tvořily 58 procent všech případů. Mimo jiné šlo o 1 160 krádeží věcí z aut nebo 445 kapesních krádeží, kromě toho ale zloději také vykradli 351 rodinných domů, 176 chat či jiných rekreačních objektů nebo 134 bytů. A 331 majitelů už nenašlo své auto tam, kde ho zaparkovalo.

Krádeže ale přesto netvořily většinu celkově způsobené škody, která za loňský rok dosáhla hodnoty 1,073 miliardy korun. Majetková trestná činnost totiž tvořila 41 procent této částky, o čtyři procenta více způsobili pachatelé hospodářské kriminality, tedy podvodníci či zloději, kteří lidem vybrali peníze z účtu ukradenou kartou.

"Hospodářské trestné činy tvoří ´jen´ 9,5 procenta trestných činů, ovšem průměrná škoda na jeden případ je 343 tisíc korun, zatímco u majetkové trestné činnosti je to 51 tisíc," nastínil Kadlec.

Z policejních statistik také vyplývá, že v téměř 55 procentech případů, v nichž se podaří vypátrat pachatele, se ukáže, že jde o recidivistu. U krádeží a vloupání pak spáchali recidivisté dokonce 76 procent všech vyřešených případů.

Jediná neobjasněná je vražda z potyčky motorkářů v Libině

"Z celkového počtu 6 752 stíhaných pak bylo 194 cizinců a také 269 dětí. Z toho 119 bylo mladších patnácti let," doplnil Kadlec.

Z nejzávažnějších zločinů přibylo vražd, kterých kriminalisté vyšetřovali dvanáct, tedy o tři více než v roce 2012. Z toho hned pět se odehrálo na Šumpersku, kde se přitom v letech 2011 a 2012 nestala ani jedna.

Navíc sem patří i jediná dosud nevyřešená. Je jí říjnová střelba během potyčky motorkářských gangů Outlaws a Hells Angels v Libině na Šumpersku. Ta skončila smrtí jednoho Poláka, další tři lidé museli do nemocnice. Policisté dosud nikoho neobvinili, motorkáři z obou stran totiž o osobě střelce jednotně mlčeli.

"Členové motorkářských gangů mají pravidla, která striktně dodržují, a jedním z nich je i nekomunikovat s policií. Co se stane mezi nimi, si hodlají vyřizovat sami. Navíc hlavně zahraniční členové mají po dlouholetém působení velké zkušenosti s tím, jak policie postupuje a jak tomu čelit. Vyšetřování a dokazování je proto velmi složité," nastínil vedoucí odboru obecné kriminality Martin Nasswettr.

Z dalších násilných zločinů přibylo případů úmyslného ublížení na zdraví a nebezpečného vyhrožování, naopak ubylo loupeží, znásilnění či pohlavního zneužívání.