Celkem se v prvním pololetí v kraji odehrálo 6 750 trestných činů s celkovou škodou přes půl miliardy. Policistům se podařilo objasnit 2 885 z nich. Ilustrační foto

Celkem se v prvním pololetí v kraji odehrálo 6 750 trestných činů s celkovou škodou přes půl miliardy. Policistům se podařilo objasnit 2 885 z nich. Ilustrační foto | foto: Petr Ježek, MF DNES

Policisté vyřešili všechny vraždy ale jen desetinu krádeží

  • 0
Nikdo z vrahů nebo zločinců, kteří se v první polovině letošního roku pokusili o vraždu, neunikne trestu. Všechny totiž kriminalisté vypátrali. Hůř jsou na tom ale s případy znásilnění, u bankovních loupeží či kapesních krádeží.

Vyplývá to ze statistiky trestných činů, kterou zveřejnilo olomoucké krajské policejní ředitelství. "Se stoprocentní objasněností vražd a pokusů o vraždu musíme být spokojeni, protože jde o nejzávažnější trestnou činnost. Objasnili jsme všech devět případů, ke kterým letos na území kraje došlo," sdělil olomoucký kriminalista Libor Šamšula.

Podle něj byli pachatelé s jedinou výjimkou, vraždou bezdomovce v Šumperku, dopadeni během několika dnů po činu. I mladíka, který bezdomovce bestiálně utloukl, se ale nakonec policistům podařilo vypátrat.

ZLOČIN V KRAJI

počet vybraných trestných činů a objasněných případů v prvním pololetí

loupež..............126 / 68
úmyslné ublížení na zdraví...............205 / 131
vydírání.............49 / 25
znásilnění.........18 / 7
podvod...........176 / 51

(zdroj: Krajské ředitelství policie Olom. kraje)

"Setkáváme se s hlasy, že vraždám bezdomovců nevěnujeme patřičnou pozornost. Nasazení policistů v této kauze je jednoznačným důkazem, že tomu tak není," upozornil kriminalista.

Naopak z osmnácti pachatelů znásilnění dopadli policisté jen sedm, což je necelých devětatřicet procent.

"V těchto případech hraje roli štěstí, protože svědectví znásilněných žen nám často příliš nepomohou a mnohdy nejsou ani svědci, kteří by nám v pátrání pomohli," uvedl Šamšula.

Řešení loupeží a krádeží je velmi obtížné

Podobně se policistům zatím nepodařilo objasnit ani jeden ze sedmi případů loupeží v bankovních pobočkách nebo na poštách.

"Pátrání je obtížné, protože nejde o jednu definovatelnou skupinu. Těchto loupeží se dopouští široké spektrum pachatelů od bezdomovců po neúspěšné a zadlužené podnikatele. Navíc tito lidé často nemají nikde záznam," vysvětlil.

Nedaří se ani při pátrání po kapesních zlodějích. Policisté objasnili jen devět procent z více než dvou stovek krádeží kabelek nebo peněženek.

"Především okradené ženy často přijdou na krádež až s velkým zpožděním. Potom už je obtížné zloděje dopadnout. Ti se navíc často pohybují v organizovaných skupinách," poznamenal Šamšula. K původním majitelům se tak vrátí například jen 22 procent ukradených aut či 13 procent kol.