Bývalí politici Miroslav Pišťák (vlevo) a Alois Mačák dostali od soukromých firem statisícové dary. Policie porušení zákona nezjistila.

Bývalí politici Miroslav Pišťák (vlevo) a Alois Mačák dostali od soukromých firem statisícové dary. Policie porušení zákona nezjistila. | foto: Luděk Peřina, MAFRA a Olomoucký kraj; koláž: iDNES.cz

Politici vzali od firem statisícové dary, podle policie zákon neporušili

  • 21
Dva politici ČSSD, bývalý primátor Prostějova Miroslav Pišťák a někdejší náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák, podle policie neporušili zákon, když přijímali statisícové dary od soukromých firem. Policie, která se dary začala zabývat poté, co na ně upozornila MF DNES, vyšetřování odložila.

„Prověřování skončilo. Nepodařilo se opatřit důkazy, které by potvrzovaly, že šlo o trestný čin. Bylo provedeno finanční šetření a shromážděny všechny možné důkazy. Nejsou takového charakteru, abychom mohli podat obžalobu a jít s ní před soud,“ řekla okresní státní zástupkyně v Prostějově Naděžda Kezniklová.

Společnost DT - Výhybkárna a strojírna z Prostějova Pišťákovi předloni poslala čtvrt milionu, Mačák v letech 2012 a 2013 obdržel dokonce 1,35 milionu - celkem 1,1 milionu opět od DT - Výhybkárny a strojírny, dále mu 150 tisíc věnovala Moravská modelárna Olomouc a po 50 tisících mu poslaly společnosti Spea Olomouc a Olbena Olomouc.

Policie prověřovala, zda politici pro firmy na oplátku zajišťovali protislužby či využili svých funkcí například při rozdělování zakázek. Nic takového ale neprokázala.

Bývalý primátor se do vrcholné politiky zatím vracet nehodlá

Mačákovo stanovisko se získat nepodařilo, svůj mobilní telefon nezvedal. Bývalý primátor Prostějova Pišťák uvedl, že stávající výsledek policejního vyšetřování očekával.

„Tímto pro mě celá záležitost skončila,“ řekl s tím, že se zpět do vrcholné politiky nyní vracet nehodlá.

„S tím si hlavu nelámu a respektuji to, k čemu jsem se loni rozhodl,“ dodal. Pišťák zůstal městským zastupitelem v Prostějově a je pověřen také řízením zdejší městské policie.

Oba politici odmítali, že by se čímkoliv provinili s tím, že dary řádně přiznali ve svých majetkových přiznáních. I podle oslovených právníků je dar pro politika nebo kohokoliv jiného v pořádku, alespoň z hlediska daňových předpisů.

Přesto nakonec Pišťák s Mačákem na své funkce rezignovali. Nezodpovězená přitom zůstala otázka, za co přesně peníze utratili. Původně tvrdili, že to bylo na volební kampaň, což ovšem ústředí ČSSD kategoricky popřelo. Lidový dům by totiž v takovém případě porušil zákon o financování politických stran. Politici poté uvedli, že peníze šly na osobní PR prezentaci.

Politik musel kvůli darům firmy skončit, pak do ní nastoupil

Zajímavé také je, že krátce po svém odchodu z politiky začal Mačák pro svého hlavního dárce pracovat, když nastoupil do pražské kanceláře firmy DT - Výhybkárna a strojírna. Společnost se na svých stránkách chlubila dary pro školku, sportovce, neslyšící či nemocnici, o darech pro dva politiky však nebylo na webu ani slovo.

Šéfem představenstva firmy je Bedřich Grulich z ČSSD, který byl zastupitelem Prostějova a od loňska je radním. Kromě toho se v srpnu 2013 stal jednatelem A. S. A. TS Prostějov, kde městu patří čtvrtina, a zároveň šéfem dozorčí rady stoprocentně městské firmy Lesy města Prostějova.

„Naše firma je suverénní společnost a osobuje si právo dělat vlastní rozhodnutí,“ řekl loni v září Grulich na dotaz, proč firma obdarovala oba politiky. Jakékoliv podezření označil za spekulaci.

„Šlo o smluvní vztah a ten byl naplněn. S městem ani krajem jsme neměli, nemáme, ani nebudeme mít žádný vztah, což vyplývá z našeho výrobního programu.“ Střet zájmů odmítali i politici, ve skutečnosti ale hrozil (o střetu zájmů čtěte zde).

,