I krátce před volbami politici v některých městech Olomouckého kraje hlasovali o důležitých či kontroverzní rozhodnutích. Ilustrační snímek

I krátce před volbami politici v některých městech Olomouckého kraje hlasovali o důležitých či kontroverzní rozhodnutích. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Politici schválili chvíli před volbami výkup pozemků i kritizovaný plán

  • 0
Konec funkčního období je za dveřmi, komunální politici však ještě na poslední chvíli neváhají hlasovat o důležitých tématech, která budí emoce. Jde například o výkupy pozemků za obecní peníze či pokus ještě rychle „popostrčit“ dlouho odkládanou stavbu.

Rušno je těsně před volbami například ve Vikýřovicích na Šumpersku, kde zastupitelé na jednom z posledních jednání řešili vydatnou finanční injekci stavebníkům rodinných domků.

Bývalý místostarosta Jaroslav Šoukal, který teď jde do voleb na druhém místě kandidátky ODS, vedení radnice kritizuje za to, že zatímco v minulosti obec od stavitelů vykupovala přípojky k silnici za symbolickou cenu, teď těsně před volbami pravidla změnila. A hrozí současnému vedení obce trestním oznámením.

„Takové věci by se neměly rozhodovat před volbami, zvlášť když takové rozhodnutí bude stát obec nemalé peníze,“ řekl Šoukal. Vadí mu, že obec zaplatí většinu nákladů na přípojky.

„Když si je lidé postavili dřív, vykoupili jsme je za symbolickou korunu. Také proto, že obec se o ně bude starat. Nechápu, proč by za ně teď měla ještě platit,“ diví se Šoukal.

Může to lidi motivovat ke stavbě u nás, hájí změnu starosta

Starosta Václav Mazánek (Za jednotu občanů) se kritice brání.

„V zastupitelstvu jsme se rozhodli, že lidem budujícím domy trochu ulevíme, přispějeme jim na infrastrukturu a zaplatíme jim 60 procent finální úpravy přípojné komunikace. Na šest rodinných domků, které se nyní budují, je to pro představu 400 tisíc korun,“ vysvětlil vikýřovický starosta. Podle něj to znamená i podporu další výstavbě.

„Myslím, že se to obci vrátí, protože takové věci mohou mít vliv na rozhodnutí lidí postavit si domek právě u nás. Navíc zastupitelé mohou rozhodovat až do voleb,“ míní.

Šoukal ale žádá, aby obec pozemky získala jako dřív za symbolickou částku. „Je to zbytečná zátěž pro obec. Pokud budou peníze podle nových pravidel vyplaceny, budu zvažovat, zda celou věc nenechat prošetřit policií,“ prohlásil.

Šest let příprav a schvalování v poslední chvíli

Není to jediný případ, kdy jedno z posledních jednání politiků vyvolalo emoce. V Olomouci byla v sázce doslova budoucnost města. Zastupitelé totiž rozhodovali o novém územním plánu.

Vášně rozdmýchaly výhrady některých místních podnikatelů. Nový plán by některým zkomplikoval rozšiřování firmy, a to i na vlastních pozemcích. Jiní si stěžovali, že jim město brání v podnikání. A někteří Olomouci hrozili i žalobami (více čtěte zde).

Řadu zastupitelů přitom stížnostmi překvapili. Padl proto i návrh, zda územní plán, který vznikal šest let, nestáhnout a částečně jej nepřepracovat. Město by se tak ovšem vystavilo riziku dalšího několikaletého procesu a dalším vysokým nákladům.

Vyhrocenou situaci koalice nakonec hasila tím, že do roky chystaného dokumentu ihned, zjednodušeně řečeno, zapracovala i jeho změny. Ne všechny podnikatele tím ovšem radní uklidnili, opozice proti takovému kroku vystoupila. Plán tak byl nakonec schválen pouze silou 23 koaličních zastupitelů.

Bylo zvoleno nejlepší možné řešení, míní olomoucký primátor

Primátor Olomouce Martin Major po jednání podotkl, že schvalování územního plánu je vždy kompromisem.

„Je to umění možného. Myslím si, že bylo zvoleno nejlepší možné řešení,“ řekl. Změny, které při posvěcení plánu zastupitelé rovněž schválili, by podle něj mohly nastat ještě letos.

Major měl přitom také za to, že valná část olomouckých podnikatelů na jednání zastupitelů nepřišla, neboť jejich námitkám úředníci už dříve vyhověli nebo nový územní plán jejich podnikání vyhovuje.

„Vyslechli jsme si asi patnáct námitek. Myslím, že třetině jsme do určité míry vyhověli. A to tím, že jsme hned zadali změnu územního plánu v lokalitě Chválkovic, kde je průmyslový areál a kde zřejmě opravdu došlo k určitému nedorozumění při zpracování podkladů pro dnešní jednání,“ uzavřel Major.

V Přerově se bude řešit klíčová dopravní stavba

Podobně jako nový územní plán pro Olomouc, je pro Přerov důležitý takzvaný průpich, jehož výstavba má alespoň částečně řešit katastrofální dopravní situaci ve městě. Průpich má už řadu let zpoždění, i když město už má dlouho zpracovanou dokumentaci včetně územního rozhodnutí.

Teď má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) konečně přiklepnuté peníze. A i v Přerově se kvůli tomu na poslední chvíli mimořádně sešli zastupitelé, aby o klíčové stavbě jednali. Radnice totiž vyšla vstříc žádosti ŘSD bezplatně poskytnout veškerou dokumentaci od projektu po územní rozhodnutí.

„Vzhledem k tomu, že jde prakticky o majetek města v hodnotě 1,6 milionu korun, musí převod nejprve odsouhlasit zastupitelé. Kvůli tomu jsme svolali mimořádné zastupitelstvo. Kdybychom s rozhodnutím vyčkávali až po volbách, mohli bychom stavbu zase zdržet nebo ji ohrozit,“ řekl primátor Jiří Lajtoch.

Svou žádost vysvětlilo ŘSD tím, že Ministerstvo dopravy odsouhlasilo stavbu a dokumenty potřebuje proto, aby mohlo co nejdříve vyhlásit výběrové řízení a dále pokračovat v přípravě stavby. S výstavbou počítá v době od srpna 2015 do prosince 2016 s předpokládanými náklady ve výši 235 milionů korun.

, ,