Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Poplatky v příštím roce v kraji příliš neporostou, některé se sníží

  • 0
Obyvatelé Olomouckého kraje nebudou muset v příštím roce většinou sáhnout do peněženek hlouběji než letos. Jen voda, zatím kromě Šumperka, mírně podraží, ostatní poplatky by měly růst minimálně, na některých položkách lidé dokonce ušetří.

1. Teplo

Společnost Olterm&TD Olomouc, která v Olomouci dodává teplo 26 tisíc domácností, cenu zvedne jen minimálně, a to o 0,6 procenta na 594,55 korun. „Pro běžnou olomouckou domácnost to bude znamenat navýšení nákladů za teplo o maximálně 150 korun za celý rok,“ sdělil mluvčí Olterm Milan Wagner.

Centrálně dodávané teplo podraží i v Prostějově. Ze 616,65 korun na 637,91 korun za gigajoule, což představuje nárůst 3,3 procenta.

Zda se bude cena tepla měnit v Přerově, se zatím neví. „Novou cenu za teplo jsme zatím nestanovili. Krátce před Vánocemi nastoupilo nové představenstvo společnosti a určit novou cenu jsme ještě nestihli. Měla by být stanovena do konce letošního roku,“ uvedl ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač.

Za teplo, které je výraznou položkou mezi náklady domácností, zaplatí méně v Šumperku a Jeseníku. V obou městech dodává teplo do domácností Sateza Šumperk. V Šumperku se snižuje cena ze 645,37 korun za gigajoule na 633 korun, v Jeseníku dokonce z 592 korun na 536.

„Zohledňujeme nižší cenu plynu, v Jeseníku nám navíc snížilo město nájem, takže celkové snížení ceny může být výraznější,“ uvedl ředitel Satezy Roman Macek.

Jesenická radnice má pro razantní snížení nájmu ovlivňující výrazně celkovou cenu tepla jednoduché vysvětlení: „Rozhodli jsme se pro tuto cestu už před dvěma lety, kdy jsme vybírali nového dodavatele tepla. Snížení bylo rozdělené do dvou let. Šlo nám o to přesvědčit lidi, kteří se chtěli odpojit od centrálního systému vytápění, aby změnili svůj názor a zůstali,“ uvedl tehdejší místostarosta Jeseníku Libor Halas.

2. Odpady

Přestože města za likvidaci odpadů doplácejí ročně desítky milionů korun, ceny nezvedají. Ještě lepší zprávu dali na posledním zasedání lidem zastupitelé v Jeseníku, kde šla cena dokonce dolů, a to velmi výrazně. Poplatek na osobu se od 1. ledna snižuje ze 708 korun na 600 korun, což představuje pokles o více než patnáct procent. Navíc další úlevu ve výši patnáct procent dostanou lidé, kteří budou třídit bioodpad.

„Jeseník patří v oblasti třídění mezi nejlepší v republice. Snížení ceny by měla být další motivace, jak třídění ještě zlepšit,“ uvedl starosta Jeseníku Adam Kalous.

Podle něj úspory do systému, které umožní zlevnit platby, přinese právě plošné třídění bioodpadu. „Uložení komunálního odpadu na skládku představuje v systému nejdražší položku. Pokud budeme bioodpad třídit a zpracovávat, budeme vyvážet na skládku podstatně méně odpadu,“ vysvětlil Kalous.

V Prostějově zůstane poplatek na 600 korunách. V Olomouci mají lidé opět zaplatit 660 korun. V Přerově budou lidé dál platit 650 korun za osobu a v Šumperku zůstává cena na 612 korunách.

3. Voda

Voda jako jedna z nejdůležitějších komodit podraží s výjimkou Šumperka v dalších čtyřech okresních městech.

V Olomouci se cena od prvního ledna zvedá o 2,5 procenta na 82,28 korun za kubík. V částce je vodné i stočné. „Běžná čtyřčlenná domácnost zaplatí v roce 2015 za vodu asi o 262 korun víc než letos,“ sdělila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

V Prostějově, kde vodu dodává rovněž Moravská vodárenská, voda podraží ještě víc, o necelých pět procent. Kubík vodného a stočného přijde domácnost na 81,85 korun. Domácnost si připlatí za rok 427 korun.

„Navýšení cen je nezbytné pro pokrytí inflačních vlivů, poklesu spotřeby a růstu nájemného hrazeného vlastníkům infrastrukturního majetku, které slouží k zajištění reprodukce infrastruktury,“ doplnila Bártová.

V Přerově je zdražení výrazně nižší. Lidé si připlatí za kubík vodného a stočného navíc jen korunu. V procentech jde o nárůst o 1,4 procenta.

Zvýšení cen vodného a stočného oznámila rovněž společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka. Od 1. ledna 2015 na Jesenicku vzroste cena za kubík na 69,41 koruny, což představuje navýšení o 2,5 procenta.

Voda v Šumperku zatím po prvním lednu zůstává na stejné ceně, protože nová ještě není stanovena. „Pokud dojde k úpravě ceny, bude platit až od 1. února,“ nevyloučil změnu obchodní ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti Jan Havlíček.

4. Poplatek za psy

Zůstává stejný ve všech městech regionu. Pohybuje se od 200 korun v domech do maximálně dvou bytů v Olomouci, po 1 500 v domech nad pět bytů v Jeseníku. Stejnou částku zaplatí v Olomouci majitelé, kteří mají psa pro podnikání.

5. Doprava

Lidé uvítají také nezměněné ceny za jízdenky v hromadné dopravě. „V rámci Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje dopravci nezdražují,“ uvedl ředitel systému Jaroslav Tomík.

Autobus jezdící mezi dvěma největšími městy regionu vzdálenými 26 kilometrů, Olomoucí a Přerovem, tak stojí nadále 40 korun.

Základní jízdné ve vlacích podraží ve srovnání s letošním rokem o pouhé jedno procento. „To znamená, že jízdné do šedesáti kilometrů zůstane buď stejné, nebo se zvýší maximálně o korunu, nad šedesát kilometrů se zdražení pohybuje od jedné do dvou korun,“ vysvětlila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Vlak na frekventované uzlové trati Zábřeh – Olomouc přijde nově na 65 korun. Cestující zaplatí o korunu víc než letos.

6. Elektřina

Cena elektrického proudu klesá už druhý rok po sobě. Na začátku roku 2014 šla dolů o deset procent. Ani v příštím roce se cena elektrické energie nezvýší. Naopak mírně poklesne, závisí na zvoleném tarifu. Průměrná domácnost tak může příští rok ušetřit až několik stokorun.

7 Plyn

Plyn řadě odběratelů mírně zdraží, protože jde nahoru regulovaná složka ceny. Pokud domácnost vaří a topí plynem, může zaplatit za rok o 400 až 500 korun víc než letos. Většina dodavatelů ale cenu plynu nezvyšuje.