Za odvoz odpadu možná lidé od příštího roku zaplatí až dvakrát více než dosud. Zdražení by způsobila novela zákona, kterou budou nyní projednávat poslanci. (Ilustrační snímek)

Za odvoz odpadu možná lidé od příštího roku zaplatí až dvakrát více než dosud. Zdražení by způsobila novela zákona, kterou budou nyní projednávat poslanci. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Poplatky za odpady se mohou v Olomouckém kraji zvýšit až dvojnásobně

  • 0
Města v Olomouckém kraji plánují zdražit příští rok poplatek za likvidaci odpadu. Zatímco dosud lidé neplatili víc než pět set korun, nově by po nich radnice mohly za odpady chtít až dvojnásobek. Zvýšení poplatků má způsobit novela zákona o místních poplatcích, kterou budou projednávat poslanci.

Pokud novela projde, maximální výše poplatku stoupne na tisíc korun na hlavu za rok. Nepříjemné zdražování pro obyvatele je přitom současně dobrou zprávou pro města. Mnohamilionové částky, které za likvidaci odpadů doplácejí, tak totiž v příštím roce zřejmě výrazně klesnou.

Mluvčí radnic již potvrdili, že možnosti zvýšit poplatek využijí. Do jaké výše se však platba za odpady vyšplhá, bude známo až na podzim nebo v zimě, kdy se bude nová částka schvalovat v zastupitelstvech.

Nejvíc může ušetřit Olomouc, která loni zaplatila za likvidaci odpadů přibližně 80 milionů korun. Platby od lidí pokryjí náklady zhruba ze dvou třetin. Na jednoho člověka magistrát doplácí přes dvě stě korun za rok.

"Je pravda, že město na odpady doplácí vysoké částky. Jde ale o velmi choulostivou věc, o které bude dlouhá diskuze," sdělil náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch. "Poplatek by neměl být tak vysoký, aby uvedl lidi s nízkými příjmy do problémů a aby nevznikl větší problém s jeho výběrem, než je dosud," dodal.

Šumperk dotuje odpady 6,3 miliony , Prostějov dává 18 milionů

Pokud nebudou chtít olomoučtí zastupitelé odpady dotovat, musel by poplatek od příštího roku vzrůst na sedm set až 750 korun ročně. A podobná situace je i v Šumperku. Podle mluvčího radnice Kamila Navrátila musí město k poplatku od lidí ve výši 496 korun ročně přidávat na jednoho obyvatele dalších 228 korun.

"Ročně tento rozdíl představuje dotaci 6,3 milionu korun. Město by se chtělo dostat na náklady, které s likvidací odpadů má," řekl Navrátil. Růst poplatku by podle něj nebyl skokový, ale zvyšoval by se v několika vlnách.

Prostějov loni dotoval likvidaci odpadů ve městě osmnácti miliony korun. "Ta dotace ale byla ještě vyšší, protože dalších šest milionů dluží lidé, kteří za odpady městu nezaplatili," vysvětlila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Místostarosta Prostějova Jiří Pospíšil přiznal, že dotace do odpadů městskou kasu velmi zatěžuje. "Na druhou stranu ekonomická situace není příznivá, takže budeme hledat přijatelnou míru," podotkl.

Jeseník by zvýšení poplatků zbavilo nutnosti odpady dotovat

Zvýšení poplatku až na tisíc korun na hlavu by zbavilo starostí s dotací také jesenickou radnici. Loni k necelým pěti milionům vybraným od lidí muselo město přidat další čtyři miliony ze své kasy. Starostka Jeseníku Marie Fomiczewová ale nepředpokládá, že se platba na tuto hranici dostane.

"Zdražení se určitě nevyhneme, ale nebude takové, aby město nemuselo systém dál dotovat. Samozřejmě chceme také tlačit technické služby, aby se snažily snižovat náklady," popsala jesenická starostka.

Vzhledem k tomu, že je Jesenicko chudý region, nezvednou zřejmě jeseničtí zastupitelé poplatek na více než sedm set korun ročně. I tak se však místním zdá tato částka vysoká.

"I tak je to hodně. S manželem dáme dohromady zhruba třiadvacet tisíc čistého a přitom máme dvě děti. Všechno letí nahoru a každé další zdražení nám udělá další díru v domácích financích," zlobí se třicetiletá žena z Jeseníku, která si přála zůstat v anonymitě.