Obyvatelé velkých měst Olomouckého kraje dosud platili za odpady téměř maximální poplatky. Teď je radnice mohou zvýšit a také to plánují udělat. (Ilustrační snímek)

Obyvatelé velkých měst Olomouckého kraje dosud platili za odpady téměř maximální poplatky. Teď je radnice mohou zvýšit a také to plánují udělat. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Olomoučané za odpady zaplatí až o polovinu víc, poplatky zvýší i jinde

  • 5
Odvoz odpadů zdražíme, ale ne příliš, plánuje pět bývalých okresních měst Olomouckého kraje. Dosud je maximální sazba za svoz komunálního odpadu stanovena na 500 korun za osobu, od ledna ji nový zákon umožní zvednout na dvojnásobek. Například v Olomouci počítají se zvýšením zhruba o polovinu.

Poplatek se tak v krajském městě zvýší až o 250 korun. "Nynější částka ve výši 492 korun se už skoro patnáct let neměnila a náklady spojené se svozem nepokryje. O konečném návrhu rozhodnou zastupitelé při červnovém zasedání, zatím to ale vypadá, že by byl nový poplatek mezi sedmi sty až sedmi sty padesáti korunami," nastínila mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Podle ní sice nejsou analýzy celkových nákladů ještě hotové, poplatku v maximální možné výši se však olomoučtí bát nemusejí. "S jistotou mohu říct, že té horní hranice, tedy tisícikoruny na osobu, nevyužijeme," dodala mluvčí. Podle výpočtů jsou nyní náklady na odpad na jednu osobu ve městě 871 korun.

Šumperk doplácí za odpad na každého občana téměř 300 korun

Peníze za odpady

Olomouc:
poplatek:
492 Kč
skutečná cena: 871 Kč
zdražení: ano, 200-250 Kč

Přerov
poplatek:
500 Kč
skutečná cena: 589 Kč
zdražení: ano, neví se o kolik

Prostějov
poplatek: 492 Kč
skut. cena: není známa
zdražení: zatím není jasné, zda zdraží a o kolik

Šumperk
poplatek: 492 / 444 Kč
skutečná cena: 775 Kč
zdražení: max. o 100 Kč

Jeseník
poplatek: 500 Kč
skutečná cena: 700 Kč
zdražení: ano, neví se o kolik

Zvýšení poplatků chystají také v Šumperku. "Určitě ho zvýšíme, ale ne víc jak o stokorunu," uvedla Ivana Baženovová z finančního a plánovacího odboru městského úřadu.

Vzhledem k tomu, že současná platba činí 492 korun na osobu s pronajatou popelnicí a 444 korun pro ty, kteří mají popelnici vlastní, by ta nová nepřesáhla 600 korun.

"Skutečná cena za zpracování odpadu se mění, ale konkrétně za minulý rok byla 775 korun na osobu," nastínil Vladimír Hošek z odboru životního prostředí fakt, že město tak muselo na každého občana doplácet téměř tři stokoruny.

"Z vybraných peněz se financuje jak běžný týdenní svoz směsného, tříděného, objemného, nebezpečného nebo biologického odpadu, tak například i provoz a údržba sběrných dvorů nebo úklid černých skládek," shrnul Hošek položky, které vybrané peníze pokrývají.

V Jeseníku či Přerově lidé platili maximum, ani to však nestačí

Jasno zatím nemají v Jeseníku. "V letošním roce je určen poplatek ve výši pěti set korun na osobu, město však doplácí na každého poplatníka ještě dvě stě korun, takže se pro rok 2013 s navýšením počítá," uvedla referentka odboru životního prostředí Jaroslava Dopaňová. Dosud se však ani nespekuluje o tom, kolik bude.

Podobné je to i v Přerově. "Novou částku jsme zatím neurčili, ale vítám, že se horní hranice posune. Teď město doplácí téměř devadesát korun na osobu, využívá přitom nejvyšší možné sazby pěti set korun za rok," popsala vedoucí oddělení místních příjmů Milena Lanžhotská. Za chatu nebo rekreační objekt pak na Přerovsku její majitel zaplatí dvě stě padesát korun.

Jediné z bývalých okresních měst, ve kterém zatím neví ani to, zda budou poplatek zvyšovat, je Prostějov, kde stejně jako v Olomouci připadá na hlavu poplatek čtyři sta devadesát dva korun. "Zatím se o změnách neuvažovalo," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.