O poslední fungující část OP Prostějov, výrobu obleků na míru, má zájem pět firem. Poradenská firma jich přitom s nabídkou obeslala na sto padesát. Ilustrační snímek

O poslední fungující část OP Prostějov, výrobu obleků na míru, má zájem pět firem. Poradenská firma jich přitom s nabídkou obeslala na sto padesát. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Poslední fungující část OP Prostějov chce pět firem, jména jsou tajná

  • 1
Úderem pondělního poledne vypršel termín pro podávání přihlášek do výběrového řízení na prodej prestižní dílny krachujícího někdejšího oděvního gigantu OP Prostějov - výrobu obleků na míru. O zlaté vejce podniku a jeho poslední fungující část se přihlásilo pět zájemců.

Dílna na výrobu obleků na míru, takzvaných měřenek, nyní zaměstnává tři stovky lidí. Do výběrového řízení na prodej měřenek se podle insolvenční správkyně Miloslavy Horské přihlásilo pět zahraničních i tuzemských zájemců z branže. Všichni museli složit administrativní poplatek ve výši dvacet tisíc korun.

Poradce insolvenční správkyně při prodeji měřenek, společnost Deloitte Advisory, přitom obeslala na sto padesát firem. Na prodej je veškeré strojní vybavení, zásoby, know-how a stoprocentní podíly v německé a francouzské firmě Bernhardt Fashion. Na vítěze kromě toho přejdou také všichni zaměstnanci.

Podmínky výběrového řízení jsou tvrdé. Zájemci nesmí být v úpadku a ve sporech s OP a členové představenstev a dozorčích rad nesmí mít v rejstříku odsouzení za úmyslný či hospodářský trestný čin.

Seznam zájemců je striktně neveřejný. Zatím ho zná jen insolvenční správkyně, zajištěný věřitel, kterým je Česká spořitelna, věřitelský výbor a poradce.

Hodnota měřenek je 180 milionů, OP ale dluží přes dvě miliardy

"Máme instrukci přímo od insolvenční správkyně a věřitelského výboru, že v této věci nemůžeme nic sdělovat. Ani například počet zájemců, kteří se do dnešního poledne přihlásili," prohlásil v pondělí Martin Sušil z Deloitte Advisory.

Všichni zájemci, kteří splnili podmínky, obdrží v příštích dnech podrobnou dokumentaci k prodeji měřenek, absolvují prohlídku a do poloviny dubna mohou předložit své nabídky. V takovém případě musí složit desetimilionovou kauci.

"Vítězem výběrového řízení bude vybrán ten účastník, který v souladu s pravidly nabídl nejvyšší kupní cenu," stojí v pravidlech soutěže. Podle posledního znaleckého posudku je cena měřenek kolem 180 milionů korun.

Své pohledávky si přitom podle insolvenčního rejstříku po OP nárokuje přes pět set věřitelů, kteří žádají přes dvě miliardy korun. Jde mimo jiné i o desítky švadlen, kterým podnik dluží desítky tisíc na odstupném (více čtěte zde).