Poslední fungující část někdejšího oděvního gigantu OP Prostějov, výroba obleků na míru, jde do prodeje. Reálně přitom hrozí, že ji nový majitel přestěhuje jinam. (Ilustrační snímek)

Poslední fungující část někdejšího oděvního gigantu OP Prostějov, výroba obleků na míru, jde do prodeje. Reálně přitom hrozí, že ji nový majitel přestěhuje jinam. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Poslední fungující část OP Prostějov je na prodej, může se i stěhovat

  • 1
Město módy, takovou přezdívku v minulosti dostal Prostějov díky oděvnímu gigantu OP. Ten ale z města může definitivně zmizet. Poslední fungující část jinak zkrachovalé a zadlužené firmy, výroba obleků na míru, je od pondělka na prodej. Dílnu, kde necelé čtyři stovky zaměstnanců šijí vesměs pro bohatší západní klienty, totiž nový majitel může odstěhovat.

Jakékoliv tradice jdou za současné situace stranou, protože v rámci konkurzu hrají výhradní roli peníze. "Základním kritériem pro vítěze bude výše nabídnuté kupní ceny, tedy nejvyšší cenová nabídka," uvedla asistentka insolvenční soudkyně Krajského soudu v Brně Barbora Tichá.

Ten, kdo za měřenky dá nejvíc, tak získá stroje, výrobní linky, technologie, know-how a přejdou na něj i zaměstnanci. Insolvenční správkyně Miloslava Horská potvrdila, že po souhlasu soudu již prodeji nic nebrání.

"Jeho podmínky a pravidla budou zveřejněny v insolvenčním rejstříku," vysvětlila Horská. V pravidlech výběrového řízení přitom není žádná podmínka, která by vítěze donutila k tomu, aby tradiční výrobu oděvů zachoval v Prostějově.

Hodnota měřenek je 170 milionů, OP ale dluží přes dvě miliardy

OP má přes pět set registrovaných věřitelů, kteří požadují přes dvě miliardy korun. Výnos z prodeje měřenek jejich nároky v žádném případě nepokryje. Poslední znalecký posudek ohodnotil dílnu asi na sto sedmdesát milionů korun.

Kromě firem a podnikatelů OP stále dluží zhruba šedesát milionů korun bývalým zaměstnancům na odstupném. Většinou jde o švadleny, z nichž řada se po ztrátě zaměstnání ocitla v kritické životní situaci. Ani prodej měřenek jim nepomůže. "Na vítěze přecházejí práva a povinnosti vyplývající z pracovněprávních vztahů s výjimkou pohledávek bývalých zaměstnanců," sdělila asistentka Tichá.

Podle předsedkyně podnikových odborů OP Heleny Vyroubalové je nastartování prodeje na jedné straně dobrou zprávou, na druhé straně však mezi zbylými zaměstnanci panují obavy.

Pro švadleny by stěhování měřenek mohlo znamenat konec

"Na měřenkách pracují děvčata vesměs z okolních vesnic, jsou to matky od rodin, a pokud by se dílna stěhovala například do Jeseníku, kde má OP budovu, nikdo by tam nešel. Proto mají strach o práci," řekla Vyroubalová. Jiné zaměstnání podle ní propuštěné švadleny seženou jen velmi těžko. Odbory jsou podle ní v kontaktu s řadou bývalých pracovnic a jejich osudy jsou často dost kruté.

"Chodí sem jedna švadlena, má dvě děti, jedno studuje. Je rozvedená a nemůže sehnat práci. Její situace je katastrofická. Výdělky nebyly v minulosti tak velké, aby si děvčata mohla něco našetřit. A samoživitelek tady pracovalo hodně," popsala Vyroubalová.

Jedinou šanci, jak aspoň částečně pokrýt nevyplacené odstupné, vidí v co nejrychlejším prodeji zbylých zásob a nemovitostí. Ty jsou opuštěné, jejich provoz stojí peníze a navíc pomalu začínají chátrat.