Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Města testují „chytrý“ postřik proti plevelu. Šetří přírodu i peníze

  • 3
Omezit použití herbicidů při postřiku plevele na chodnících a dalších dlážděných plochách se rozhodli v Zábřehu na Šumpersku. Tamní technické služby Eko servis začaly používat novou techniku, která spotřebuje méně chemických postřiků a šetří i čas. Její využití zvažují i v dalších městech.

„Jde o automatický systém selektivního postřiku. Technologie šetří chemické prostředky až z devadesáti procent,“ uvedl ředitel Eko servisu Milan Doubrava.

Optické senzory spolu s počítačovou technikou zaměří plevel a trysky jej postříkají.

„Na rozdíl od ručního postřikování nebo dosud používané techniky tato moderní technologie postřikuje pouze plevel a ne okolní plochy. Selektivní postřik snižuje zátěž na životní prostředí a šetří náklady na herbicidy a čas na jejich aplikaci,“ vysvětloval Doubrava.

Investice 600 tisíc se vyplatí, zní zkušenosti z Přerova

Zábřeh je po Přerovu teprve druhým městem v kraji, kde začali tuto úspornou technologii používat. Technické služby Přerov s tím začaly už letos na jaře.

„Letos roste hodně plevele, takže tuto techniku využíváme na maximum,“ sdělil ředitel Technických služeb Přerov Bohumír Střelec.

Podle něj je nová technika vedle úspory chemie nesrovnatelně výkonnější než dosud používané způsoby.

„Speciální nástavba k chodníkovému čističi, která umožňuje selektivní postřik, je poměrně nákladná. Přišla na zhruba 600 tisíc korun. Investice se ale určitě vyplatí - jak z pohledu finančních úspor, tak nižší zátěže přírody. Takového efektu nebylo možné při ruční aplikaci dosáhnout,“ doplnil Střelec.

Šumperk zvažuje i nasazení horké vody

Jinde v kraji zatím spoléhají především na klasický postřik, i když leckde o změně přemýšlejí. Například v Šumperku.

„Tento systém určitě posoudíme, zda se vyplatí pořízení nové techniky. Zatím jsme ale přemýšleli spíš o jiné technologii,“ uvedl ředitel Podniků města Šumperka (PMŠ) Patrik Tomáš Pavlíček. Podle něj městská firma nyní posuzuje techniku, která využívá horkou vodu.

„Tento způsob je zcela bez chemie, postřik horkou vodou plevel spálí,“ vysvětlil. Podle něj PMŠ rovněž prověří techniku, kterou pořídil Zábřeh.

„Je ale potřeba zvážit všechny aspekty,“ říká Pavlíček.

Do budoucna zvažují pořízení nové techniky také v Jeseníku.

„Je třeba vše prověřit, protože jde o poměrně nákladnou technologii. Pokud se to ukáže jako užitečné a bude zajištěna ekonomická návratnost, určitě o tom budeme uvažovat. Zatím budeme dál používat ruční postřikovače,“ řekla šéfka Technických služeb Jeseník Růžena Lukáčová.

Právě při likvidaci plevele v ulicích se spotřebuje velké množství chemických látek, které negativně ovlivňují přírodu.

„Problém užívání herbicidů při likvidaci plevele je závažný, neboť se dostávají do půdy a vody a zhoršují chemické zamoření krajiny. Postřikovače, které spotřebují méně herbicidů, to pomohou zlepšit. Je ale otázka, zda by se herbicidy měly pro likvidaci plevele vůbec používat,“ řekl Miroslav Kutal z Hnutí Duha Olomouc.