Povodí Moravy buduje a opravuje hráze i jezy, v příštím roce chce také zvýšit kapacitu koryta Moravy v Olomouci a zlepšit situaci na Bečvě. (Ilustrační snímek)

Povodí Moravy buduje a opravuje hráze i jezy, v příštím roce chce také zvýšit kapacitu koryta Moravy v Olomouci a zlepšit situaci na Bečvě. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Povodí Moravy staví a opravuje hráze i jezy, chystá koryto v Olomouci

  • 0
Povodí Moravy pokračuje v budování staveb, které mají obyvatele Olomouckého kraje ochránit před povodněmi. Několik obcí se tak dočká nových hrází či oprav jezů, na příští rok se chystá zvýšení kapacity koryta Moravy v Olomouci a komplexní řešení situace na Bečvě včetně poldru u Teplic.

Státní podnik nyní pracuje na nové hrázi na říčce Třebůvce v Moravičanech, na ochranné hrázi v Mitrovicích, opravách jezu u Loštic či hrází v Dlouhé Loučce na Oskavě. Kromě toho Troubky nově posuzují projekt lokálních hrází za 200 milionů.

Největší letošní stavbou je hráz kolem Moravičan v celkové délce přes dva kilometry, která bude mít v koruně tři a půl metru. Součástí bude i ochranná zídka, křížení se silnicí zajistí mobilní protipovodňové hrazení.

"V korytě Třebůvky vznikne i nový rozdělovací objekt s tabulovou hradicí konstrukcí, který omezí průtok do zastavěné části Moravičan a rozdělí jej mezi koryto řeky a odlehčovací rameno," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Hráz by měla zvládnout stoletou povodeň, v Lošticích stavbaři kromě toho opraví jez a pod ním rozšíří koryto Třebůvky. Stavba začala loni v říjnu a přijde na téměř sto čtyřicet milionů korun.

"Pro Moravičany, Loštice a Mitrovice to znamená ochranu zastavěného území. V blízkosti je soutok Moravy a Třebůvky. Voda z Jeseníků a z malé Hané nás ohrožuje po staletí. Když budou hráze, snad budeme klidněji spát," je spokojený starosta Moravičan Antonín Pospíšil.

Troubky mají novou studii, hráze by přišly až na 200 milionů

Další letošní akcí je hráz v Mitrovicích. Představuje dvě hráze s kamennou patkou o délce téměř 1,2 kilometru a maximální výšce asi dva a půl metru. Zvládnout by měla stoletou vodu.

Co se letos chystá proti povodním

Morava, Olomouc
zvýšení kapacity koryta, projekt za 18,3 milionu Kč
Bečva
komplexní studie včetně suché nádrže, projekt za 3,7 milionu Kč
Žlebník, Česká Ves
6,5 milionu Kč
Brabínek, Nová Hradečná
7,9 milionu Kč
Třebůvka, Moravičany
ochranná hráz 39,8 milionu Kč

(zdroj: Povodí Moravy, Krajský úřad)

"Projekt počítá s kácením čtyřiatřiceti a výsadbou padesáti stromů. Náklady akce, kterou dokončíme počátkem léta, se blíží devíti milionům korun," uvedla Hrdá.

Za čtrnáct milionů korun Povodí kromě toho opravuje hráze v Dlouhé Loučce na Oskavě a Lesy ČR revitalizují Žlebník u České Vsi a Brabínek u Nové Hradečné.

Na lepší časy se blýská i nejpostiženější obci v kraji, Troubkám na Přerovsku. "Na stole máme aktualizovanou studii lokálního ohrázování obce," řekl starosta obce Radek Brázda. "Na nejbližším zastupitelstvu ji budeme schvalovat," dodal.

Technicky velmi náročná akce, jejímž investorem by bylo Povodí Moravy, by podle starosty mohla spolknout až dvě stě milionů. Obci by však pomohla.

V Olomouci se na příští rok chystá rozšíření koryta

Na příští roky kromě toho Povodí Moravy připravuje další dvě zásadní akce. Jednak jde o zvýšení kapacity koryta řeky Moravy v Olomouci, pro letošek je k dispozici osmnáct milionů korun na projekt, a jednak jde o studii Pobečví, která by řešila protipovodňová opatření na Bečvě komplexně včetně suché nádrže u Teplic. Ta by ochránila i Troubky.

Letošní zima je zatím příznivá. Sněhu je méně než obvykle, na Pradědu například Horská služba aktuálně hlásí jen devadesát centimetrů. Hydrologové zároveň nepředpokládají masivní tání, které by mohlo rozvodnit řeky v Olomouckém kraji.

"Sněhu je na horách méně než jindy. Přes den je nad nulou, takže sníh bez problémů odtává. Když svítí slunce, také se odpařuje. Zatím to nevypadá na rychlé tání s deštěm a velkým zvýšením hladin řek," řekl Martin Jonov z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.