Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Sucho může urychlit stavbu přehrad na Moravě. Povodí už hledá varianty

  • 69
Kvůli letošnímu suchu Povodí Moravy oprášilo plány na stavbu přehrad na této řece. Ty by v budoucnu vyřešily několik problémů - v případě sucha by sloužily jako rezervoár vody a pomohly by i při povodních. Povodí teď řeší otázku, zda by byla lepší jedna velká přehrada, nebo dvě menší.

Odpověď na otázku, kterou vodohospodáři musí vyřešit, by mohla dát studie, na jejíhož zpracovatele nyní Povodí Moravy vypsalo výběrové řízení. Ani jedna z navrhovaných variant se však nelíbí lidem na Hanušovicku, kterých se budování přehrady dotkne a zkomplikuje jim život.

„Úvahy o vybudování přehrady či přehrad na Moravě jsou dlouhodobé, protože na rozdíl od dyjsko-svratecké soustavy na jihu Moravy není na řece Moravě vybudována jediná významnější přehrada či nádrž, která by mohla z vodohospodářského hlediska zásadním způsobem ovlivnit níže ležící území, ať už z pohledu ochrany před velkými vodami, či v době sucha,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Jako vhodné místo pro výstavbu rezervoárů vody se podle Povodí Moravy ukázalo právě Hanušovicko ležící na horním toku řeky Moravy. Správce středomoravských řek a potoků už vypsal výběrové řízení na zpracovatele studie, která napoví, která varianta přehrady či kombinace přehrad bude nejlepší.

Koncept „velké“ přehrady je zahrnut v Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod, zpracovaném v roce 2011 ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí. Odborníci teď pro porovnání připraví varianty menších nádrží.

„Jde o menší nádrž těsně nad Hanušovicemi, ve hře je i nádrž na řece Moravě těsně nad soutokem s Krupou či menší nádrž na Krupé těsně nad soutokem s Moravou, případně kombinace těchto menších nádrží,“ vysvětlila Tomíčková.

Obce na severu jsou proti

Stát ale bude mít zásadní problém: přesvědčit lidi a obce na Hanušovicku, které by stavba zasáhla. Velká přehrada by totiž zatopila údolí řek Moravy a Krupé a s objemem až 135 milionů kubíků by se dostala co do velikosti na sedmé místo v republice. Stejně jako malé přehrady by i ona výrazně zasáhla Malou Moravu a Staré Město.

„My jsme proti budování jak velké přehrady, tak několika menších. Došlo by k zaplavení osady Vlaské. To sice stát může vyřešit novými byty pro zdejší občany jinde, jenže zatopeny by byly také přímé příjezdové cesty do osad Vojtíškov, Vysoké a Podlesí, což by výrazně zhoršilo dopravní spojení. Údolí by bylo potřeba složitě objíždět,“ argumentuje starosta Malé Moravy Antonín Marinov.

Proti je i starosta Starého Města Jiří Kamp. „Nám se nelíbí ani jedna varianta, protože dopad by byl prakticky tentýž. Pro nás by to znamenalo likvidaci přímého spojení do Hanušovic a lidé by rovněž přišli o regionální železniční trať mezi Hanušovicemi a Starým Městem,“ uvedl Kamp.

Podle něj je nemyslitelné, aby místní lidé byli tak významně odříznuti od vnitrozemí. „Zhoršila by se také konkurenceschopnost našich podnikatelů, a to by mohlo vést k růstu nezaměstnanosti. Proto nemůžeme s výstavbou přehrady souhlasit,“ doplnil staroměstský starosta.

Konečný verdikt bude na ministerstvech

Mluvčí Povodí Moravy ale zdůrazňuje, že celý proces je teprve na začátku a k budování přehrad je ještě dlouhá cesta. „V této fázi jde o zjištění a porovnání jednotlivých variant,“ uvedla Tomíčková.

Obratem ale dodala, že výstavbu mohou urychlit stále častěji se opakující sucha nebo naopak reprízy zničujících povodní. Konečný verdikt bude na ministerstvu zemědělství a ministerstvu životního prostředí.