Suchy poldr u Teplic nad Bečvou by pomohl u Troubkám. Ty byly naposledy zaplacené v květnu 2010 (na snímku).

Suchy poldr u Teplic nad Bečvou by pomohl u Troubkám. Ty byly naposledy zaplacené v květnu 2010 (na snímku). | foto: Dan Materna, MAFRA

Pozemky pro poldr, který ochrání i Troubky, možná půjde vyvlastňovat

  • 24
Protipovodňový suchý poldr v Teplicích nad Bečvou, jehož stavbu už roky brzdí potíže s výkupy pozemků, se možná stane "stavbou ve veřejném zájmu". Pokud vláda tohle klíčové rozhodnutí přijme, získávání potřebných parcel to nejspíš výrazně zrychlí. Stát by je totiž mohl v krajním případě i vyvlastnit.

Představitelé měst a obcí na Přerovsku, jež velká voda opakovaně sužuje, takovou změnu podporují.

Náměstek hejtmana Pavel Horák v pátek na jednání krajského zastupitelstva oznámil, že ministerstvo zemědělství, pod které spadá Povodí Moravy, uvažuje o změně strategie.

"Chystá se samostatné usnesení vlády, které by tuto stavbu označilo jako akci ve veřejném zájmu. Nešlo by přitom jen o suchý poldr v Teplicích, ale i o další stavby od Hranic přes Lipník, Přerov až po soutok s řekou Moravou," prohlásil Horák.

Poldr by nám výrazně pomohl, doufají Troubky

Nejvíce postiženou obec - Troubky na Přerovsku - by taková změna postoje potěšila.

"Vím, že Povodí Moravy chce protipovodňová opatření řešit komplexně v rámci studie Pobečví, kde je i suchý poldr v Teplicích. Čím rychleji se tyto akce udělají, tím lépe. Poldr by povodně zmírnil, akumulovala by se v něm voda, oddálil by se průtok a snížila by se hladina," řekl místostarosta Troubek Martin Frgal.

Souhlasí i město Hranice, pro které je teplický poldr rovněž jedním z nejzásadnějších protipovodňových opatření.

"Faktem je, že výkupy nebo pronájmy pozemků jsou hlavním problémem, na který se Povodí Moravy odvolává, když se dotazujeme, v jaké je poldr fázi. Uvítáme každý krok, který urychlí jeho vybudování," řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Potřebné pozemky by stát mohl vyvlastnit

Pokud by vláda teplický poldr opravdu zařadila na seznam staveb ve veřejném zájmu, zásadně by se zjednodušily výkupy či pronájmy dotčených pozemků. Kdyby se stát s vlastníky nedohodl, nastoupil by rychle princip vyvlastnění ve veřejném zájmu.

Ministerstvo zemědělství zájem na ochraně území, kde by měl být teplický poldr, potvrdilo.

"Území u Teplic bylo dlouhodobě hájené coby místo pro výstavbu protipovodňových opatření. Původně jako nádrž, teď jako poldr. Do roku 2008 byly plochy vymezeny pro veřejně prospěšnou stavbu v územním plánu velkého územního celku olomoucké aglomerace," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. O veřejně prospěšné stavbě nyní hovoří i zásady územního rozvoje kraje.