Konflikt mezi dvěma znepřátelenými motorkářskými kluby, jenž skončil střelbou, se v Libině na Šumpersku odehrál v objektu bývalé prodejny, kterou před několika měsíci obehnal vysoký plechový plot.

Konflikt mezi dvěma znepřátelenými motorkářskými kluby, jenž skončil střelbou, se v Libině na Šumpersku odehrál v objektu bývalé prodejny, kterou před několika měsíci obehnal vysoký plechový plot. | foto: ČTK

Střetů mezi gangy motorkářů může přibývat, varuje vnitro i znalec scény

  • 7
Střety znepřátelených motorkářských klubů, při kterých dojde i na střelbu a někteří z účastníků končí v nemocnicích, nebo dokonce zemřou. Až dosud něco, co znali lidé v Česku maximálně ze zahraničních zpráv. Víkendová událost v Libině na Šumpersku ale ukázala, že něco podobného může hrozit i zde.

Po potyčce dvou skupin motorkářů zůstal jeden mrtvý a dalšího zraněného museli lékaři v nemocnici operovat. Před podobným vývojem situace přitom varovala už zpráva ministerstva vnitra o extremismu v Česku za rok 2012 schválená vládou v květnu.

"Na území Olomouckého kraje působily tři radikální motocyklové kluby. Jednalo se o Black Dragons MC a Vikings Přerov MC, spadající pod Hells Angels, a Outlaws. Mezi Hells Angels a Outlaws docházelo k opakovaným konfliktům," uvádí zpráva ministerstva vnitra o extremismu za loňský rok, pro kterou dodávají podklady zpravodajské služby, policie či nejvyšší státní zastupitelství.

Dále autoři dodávají, že soupeření radikálních motocyklových klubů může být do budoucna rizikové. Olomoucký kraj je přitom jediný, ve kterém je zmíněna takto konkrétní vyhrocená situace s možnými budoucími problémy. To potvrzují i informace MF DNES zevnitř české motorkářské komunity.

"Co vím, v Česku si poprvé Angels na Outlaws počkali asi před rokem na pumpě, kde je zmlátili a sebrali jim vesty, se kterými se poté nafotili. Před časem v Ostravě pak už došlo na nože. A nyní se střílelo. Řada těch lidí zbraň má. Je vidět, že to eskaluje. Navíc teď pravděpodobně dojde na odvetu, Outlaws si tohle těžko nechají líbit," nastínil znalec motorkářské scény, jenž si nepřál zveřejnit jméno.

I podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity mohl být za střetem boj o čest a dominanci.

"Na Západě jsou gangy často znepřáteleny kvůli tomu, že jsou zapojeny do organizovaného zločinu, jako je obchod se zbraněmi, s drogami či vydírání a může tam docházet ke sporům o kontrolu teritoria. Tady spíše může dojít k souboji o čest, o to, kdo tady bude dominovat," řekl Mareš ČTK.

Donedávna Česko "patřilo" jen Hells Angels, teď jsou tu ti druzí

V Libině dle informací MF DNES otevírala relativně nově vzniklá česká odnož Outlaws klubovnu za účasti zahraničních hostů, mimo jiné polských členů, pod jejichž ochranou český klub Outlaws vznikl. Na místo ale přijeli tuzemští Hells Angels, kteří považují Česko za své výsostné území.

Oba kluby, jejichž původ je v USA ale v současnosti mají své odnože po celém světě včetně řady evropských zemí, jsou v některých státech brány jako gangy organizovaného zločinu a dostaly se vzájemně do celé řady potyček, které v některých případech končily i vzájemnými přestřelkami či vraždami. Z evropských států byly v posledních letech zřejmě největší problémy v Německu.

"Historicky - už od počátků ve Spojených státech - proti sobě stojí právě Outlaws MC a Hells Angels. Andělé mají v Česku téměř dvacetiletou historii, takže si přivlastňují celou republiku jako výhradně svou. Když tu chce vzniknout nějaký motocyklový klub s vlastními znaky, tak jen s jejich svolením," shrnul znalec české motorkářské komunity.

"Ale zhruba před těmi třemi lety byli na severní Moravě založeni čeští Outlaws pod ochranou hlavně polské odnože. Ti se samozřejmě Hells Angels na nic neptali, takže od té doby už tu bylo několik potyček. Moc se o tom samozřejmě neví, protože si tyhle věci motorkáři řeší mezi sebou," popsal zdroj MF DNES.

"Tedy aspoň dokud se nestřílí a někdo neumře. Hlavně když to slyšelo půl obce, to už se nedá ututlat. Nicméně když je tu teď konkurenční klub, respektive spíše gang, který už úspěšně nějak funguje, tak se bohužel dá očekávat, že vzájemných konfliktů přibude," dodal.

Majitel klubovny motorkářů? Slušný, nekonfliktní, říká sousedka

Potyčka a střelba se odehrála v objektu bývalé prodejny, kterou koupil na začátku roku 2012 od předchozího majitele Petr Habich.

"Dlouho se tam pak nic nedělo. Potom zazdili okna a dveře. Nebyl tam ale žádný zvláštní ruch, nikdy tu nebylo víc než několik lidí. Když byl v noci venku hluk, tak ho dělali spíš místní opilci," řekl muž ze sousedství. Řada místních si tak ničeho nevšimla, dokud před pár měsíci kolem budovy nevyrostl vysoký plechový plot.

Habich měl v pondělí nedostupný telefon. Dopoledne nebyl doma k zastižení, v práci si vzal podle kolegy dovolenou. Lidé z nedalekého Kolšova, kde bydlí, ho ale znají jako bezproblémového muže.

"On je velmi slušný, nekonfliktní. Když jede kolem na motorce, nikdy to není nějaká divoká jízda," popsala žena bydlící nedaleko.

Víkendový sraz byl podle starosty Libiny Tomáše Kobzy na místě první velkou akcí. "Bylo to mezinárodní setkání, z téměř 80 motorkářů bylo jen třináct z Česka," nastínil starosta. Policie už dříve uvedla, že zastřeleným mužem byl cizinec.

Motorkáři měli i pálky či obušky. Policie nikoho nestíhá

Střelné zbraně, tyče, baseballové pálky, násady nebo obušky. Tak byli ozbrojeni účastníci víkendového střetu mezi znepřátelenými motorkářskými kluby Outlaws a Hells Angels v Libině, která skončila střelbou a smrtí jednoho ze zúčastněných cizinců. Policie už také dokončila výslechy desítek po bitce zadržených lidí. Nikoho zatím nestíhá.

"Po incidentu byli všichni přítomní zadrženi, identifikováni, podrobeni osobní prohlídce a výslechu," uvedla krajská policejní mluvčí Marta Vlachová s tím, že poté byli všichni lidé propuštění a zatím není nikdo obviněn ani veden jako podezřelý.

"V současné době vyhodnocujeme získané poznatky a zpracováváme výpovědi účastníků akce," dodala Vlachová.
Policie zároveň přiblížila rozsah celé akce následující po bitce přibližně stovky členů obou klubů.

"Na místě zasahovala pořádková jednotka Olomouckého kraje, zásahové jednotky z Moravskoslezského a Královehradeckého kraje vrtulník policie a armády, pyrotechnici, psovodi se psy, vyjednavači a další policejní složky," shrnula mluvčí.

,